'Haluk Ulusoy'suz sandık olmaz'

TFF başkan adayı, yarınki seçim öncesi FANATiK'in sorularını yanıtladı.

24 Haziran 2015, Çarşamba 02:30
- A +
'Haluk Ulusoy'suz sandık olmaz'
Türkiye Futbol Federasyonu başkanlığı için yeniden adaylığını açıklayan Haluk Ulusoy ile seçimler için Ankara’ya doğru yola çıkmadan birkaç saat evvel konuştuk. Gelen gidenin hayli çok, koşuşturmanın yüksek olduğu ortamda Ulusoy ile çok uzun konuşamasak da mesajlarını net aldık. İşte Ulusoy ile yaptığımız kısa söyleşi.

‘Bütün kulüpler tehdit ediliyor’

Sayın başkan bu yoğunlukta bize vakit ayırdığınız için teşekkürler. Hemen konuya girelim. Seçimi nasıl görüyorsunuz?

“Az sonra yola çıkacağız. Futbol için, futbol ailesine hizmet etmek için yola çıkıyorum. Delegeler bize teveccüh gösterirse futbolumuzu yeniden ayağa kaldırmak için gece gündüz çalışmak için yola çıkıyoruz.”

Delegeler dediniz. İmza sorununuz olduğu iddia ediliyor.

“Perşembe günü sandıkta Haluk Ulusoy’un da olacağına inancım tam.”

Aksi olursa...

“Ona benim diyeceğim ne olabilir ki. Delegeler üzerinde nasıl baskılar kurduklarını artık herkes biliyor. Maliyenin bile kulüpleri aradığı kulağımıza geliyor. Seçimlerden sonra gelin de şu borçlarınızı yapılandıralım diye. Aba altından bütün kulüpler tehdit ediliyor. Tek dertleri Ulusoy seçime katılamasın. Çünkü biliyorlar ki imza verdikleri adayın kredisi yok kulüpler nezdinde. Biliyorlar ki sandığa girerse kaç imza olursa olsun Haluk Ulusoy’un oradan çıkma şansı daha yüksek.”

‘Trabzon’un imzasını görmeden inanmam’

Trabzonspor’un, Demirören için imza verdiği konuşuluyor...

“Görmeden inanmam. İnanmam çünkü Trabzonspor’un bir Trabzonlu’nun aday olduğu seçimde başka tarafta olması bizim şehrimizde kolay anlatılacak bir durum değil. Ayrıca İbrahim başkan ile benim ve arkadaşlarımın yaptığı görüşmeler var. Sayın Hacıosmanoğlu o sözlerini yiyecek bir kişi değil benim tanıdığım kadarıyla.”

Sayın Demirören’in gazeteleri yazdı bu bilgiyi. Yani kaynak sağlam gibi.

“Bu seçim medya açısından da sınav gibi oldu. Bir kısım medya bizim aday olduğumuzu bile duyurmayacaktı nerdeyse. Ama bu durum ülkemiz için alıştığımız bir gerçek oldu artık. O nedenle ben şüpheliyim.”

‘Gümüşdağ’ın tiyatrosu’

Kulüpler birliği (Sözümüzü hemen kesti)

“Bana Kulüpler Birliği demeyin. Orada birlik falan yok. Göksel Gümüşdağ’ın oynadığı tiyatroya katılıyor gibi görünen kulüpler var. İçinde gerçekten katılanlar da vardır, ona bir şey demem. Ama birlik değil.”

Sayın Duygun Yarsuvat’ın çekilmesi bekleniyor. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz?

“Sayın Yarsuvat, saygı duyduğum bir büyüğüm. Ve yaptığı çıkışı takdirle karşılıyorum. İmza zorluğu olduğunu biliyorum. Kendisi ile de bir görüşmem oldu. Ona sözüm var. Eğer başkan seçilirsem ilk işim ligin devre arasında bu anti demokratik imza olayını bir şekle sokmak olacak. Yüzde kaç olur şu anda bir rakam veremem ama tek imza olayını mutlaka kaldıracağız.”

‘Kendini su sporlarının başkanı mı sanıyor!’

Ben aday olunca bizim projelerimizi açıklayınca akıllarına bile gelmeyen 2-3. Lig kulüplerine büyük paralar vaat ettiler. Ama futboldan o kadar bihaber ki başkan. “Antalya’ya Riva benzeri tesis yapacağım 2-3. Lig kulüplerinin yaz kamplarını orda yapmasını sağlayacağım” diyor. Antalya’da yaz kampı.. Düşündüm de acaba kendini su sporları federasyonu başkanı mı sanıyor.

‘Ben devletle kavga etmem’

Sizi hükümet istemiyor deniyor. Yorumunuz?

“Bana devlet büyüklerimizden hiçbir zaman ‘seçime girme’ diye bir söz gelmedi. Hükümet de henüz kurulmadı. Ama kurulduktan sonra bir şey derler mi bilemiyorum. Ben devlet ile kavga etmem.”

Yani yeni kurulacak hükümet ‘çekil’ derse çekilir misiniz?

“Tekrar söylüyorum ben devletimle kavga etmem.”

FIFA’lık oluruz...

“Ben Türk futbolunu FIFA’lık yaptırmam, yapılmasına da müsade etmem.”

‘2008’den beri gerçek seçim olmadı’

Ama 2008 başında darbeye maruz kaldınız...

“Aradan 7 yıl geçti. Ondan sonra bir daha Türk futbolunda gerçekten TFF seçimi olmadı. Hep atama ile gelindi. Bu sefer de seçim olmasın diye uğraşıyorlar. Sandıktan niye bu kadar korkuyorlar anlamıyorum. Demirören diyor ki ‘iki yüz küsür imzam var.’ Bu kadar imzası olan adam rakibi seçime giremesin diye niye bu kadar yırtınıyor. Bende o imza olsa çok rahat olurdum. Ama o da biliyor. O imzalar onun değil. Birilerinin baskı ile şantaj ile Türk futbolu için değil kendi menfaatleri için toplattıkları imzalar.”

‘Direktörlük makamı...’

Fatih Terim?


“Önemli bir değer. Kaybetmek istemeyiz. Ama direktörlük makamı olmaz. Fatih hoca milli takımlar teknik direktörüdür ve tüm zamanını oraya harcamalıdır.”

Milli takımın elemelerdeki yeri malum. Bu da Fatih hocanın tartışılmasına sebep oluyor. Özellikle de maliyetinin...

“Fatih hocam bu millet için her türlü fedakarlığı yapacak birisidir. Gerekirse ücretinde de yapar.”

Kulüpler birliği AŞ’nin naklen yayın ihalesini yapmak istemesi konusunda ne diyorsunuz?

“Kulüplerimizin menfaatine olan her türlü düzenlemeyi oturur, konuşuruz. Ama önce bunun yasalaştırılması lazım.”

‘Yayınlanacak değil mi!..’

(Röportajın bundan sonraki teşekkür kısmını es geçecektik ama verdiği cevap biraz da ülke gerçeklerine ışık tuttuğu için aynen koyuyoruz)

Sayın başkan teşekkür ederiz. Bu telaşlı koşuşturmada bize vakit ayırdığınız için.

“Yayınlanacak değil mi. Bazıları gibi yapmayın.”

Mehmet Demircan
YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.