Hacıosmanoğlu'ndan siyasete ağır eleştiri

Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu, isim vermeden ana muhalefet lideri ve grup başkanvekiline ağır eleştiriler getirdi.

02 Ağustos 2013, Cuma 15:50
- A +
Hacıosmanoğlu'ndan siyasete ağır eleştiri

Trabzonspor'un kuruşunun 46'ncı yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde anma töreni düzenlendi. Tören sonrası konuşan Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu, isim vermeden ana muhalefet lideri ve grup başkanvekiline ağır eleştiriler getirerek, "Siz muhalefet partisi lideri olabilirsiniz ama haddinizi bileceksiniz! Mertlikten, yiğitlikten bahsetmek, CHP'nin grup başkanvekilinin haddi değildir. O mertlik de, yiğitlik de bizde var. Ama görüyorlar ki Trabzonspor tepki vermeye başladı onlar da yola gelmeye başladılar" dedi.

Trabzon Valiliği önünde düzenlenen anma törene Vali Vekili Halil İbrahim Ertekin, Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükcüoğlu, Trabzonspor Divan Başkanı Ali Özbak, Kulüp Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu, 1461 Trabzon Kulübü Başkanı Şaban Bülbül, eski ve yeni yönetim kurulu üyeleriyle vatandaşlar katıldı. Törende Özbak ve İbrahim Hacıosmanoğlu Atatürk anıtına çelenk sundu.

ESKİ BAŞKANLARA GÖNDERME YAPTI

Anma töreninde konuşan Hacıosmanoğlu, törene katılımın az oluşundan yakındı,  "Trabzonspor'un 46. kuruluş yılı inşallah Trabzonspor'a hayırlı olur. İsmine yakışan başarıları bu yıl içinde yakalarız. 20 milyon üyesi olan ve bu şehirdeki birçok kişinin yönetimde görev yaptığı ama başkanlarının daha önceden bu tür toplantılara katılmadığı için katılım az olduğu bir tören oldu. Katılanlara teşekkür ediyorum. Trabzonspor'un başarıları ile artık bundan sonra daha çok bu tür törenlere katılma gereğinin hissederler diye düşünüyorum. Katılanların, sokaklardaki Trabzonsporluların, Trabzonlu olmayıp da Trabzonsporlu olanların yürekleri yeter. Trabzonspor'un 46. kuruluş yılının hayırlara vesile olmasını diliyorum" dedi.

'FORVET ALMA ÇALIŞMALARIMIZ VAR'


Tören sonrası basın mensuparının sorularını yanıtlayan Hacıosmanoğlu, forvet transferiyle ilgili olarak, "Transferlerin patronu Ünal Karaman'dır. Konu hakkında çalışmaları sürüyor. Son aşamada bizlere o kişileri alıp gelmek düşüyor. 'Trabzon'u Trabzonlu gibi temsil edecek, bir takımı da sahada kuracağız' dedik. Konjonktür bize bu transferleri yapmak zorunluluğu da koştu çünkü bu şehir her şeyi hak ediyor. 'Bu takıma yıldız gelmez' diyenlere de bir mesaj oldu. 2 oyuncu aldık, Allah nasip ederse bir forvet alma çalışmalarımız var" dedi. Yeni transfer Malouda için değerlendirmede bulunan Başkan Hacıosmanoğlu, "Malouda bir dünya yıldızı. Herkes 'Bir yıldır futbol oynamadı' diyor ama antrenörüyle birlikte çalışıyor. Maç eksiği var, ilerleyen haftalarda daha çok fayda sağlayacaktır" diye konuştu

'BEŞİKTAŞ NE KONTENJAN VERİRSE BİZ DE VERİRİZ
'

Trabzonspor'un Beşiktaş ile oynayacağı maçta deplasman yasağının kaldırılmasına ilişkin soruyu da yanıtlayan Başkan Hacısomanoğlu şöyle konuştu:

"İlk çağrıyı ben yaptım. Beşiktaş Başkanı Fikret Orman da açıklama yaptı. Daha kendisiyle bire bir görüşmedim ama bize orada ne kontenjan verirlerse biz de Trabzon'da aynı kontenjanı veririz. Bu her takım için geçerli. 'Kelime dağarcığı az, az konuşuyor' diyorlar, futbol sözlerle anlatılır."

BAKAN KILIÇ'A KUPANIN İADESİ ÇAĞRISI


Şike süreci ve UEFA tarafından verilen kararların ardından Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'a büyük görev düştüğünü belirten Hacısomanoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

"İlk günden beri, 'Ahlak, adalet ve temiz Türk futbolu istiyoruz' diyoruz. Bunun içinde bütün paydaşlarının samimi olarak bir araya gelmesi lazım. Sayın Spor Bakanımız çağrı yapıyor, 'Yöneticilerin demeçleriyle fanatizm oluşuyor' diye. Evet, yöneticilerin demeçleriyle oluyor ama Türk futbolundaki adaletsizliği ortadan kaldırmak için önce çalınan hakları asıl sahibine teslim etmesi lazım. Burada Spor Bakanı'na da görev düşüyor. Evet, demeç vermeyelim ama 2011 şampiyonluğu Trabzonspor'un elinden çalınmıştır. Bunu artık mahkemeler ve UEFA da kanıtlamıştır. Spor bakanımızın, Trabzonspor'un hakkı olan kupasını temiz Türk futbolu ve adaletli Türk futbolu adına Trabzonspor'a iade edilmesi yönünde de çalışmalar yapması lazım.  Yoksa 'Bu yasalar yöneticilere de uygulanacak' söylemiyle de olmaz."

'BİZ O KUPAYI ALACAĞIZ'

Konuşmasına TFF Başkanı Yıldırım Demirören'e seslenerek devam eden Hacıosmanoğlu, "Arkadaşım olan Yıldırım Demirören'e de buradan seslenmek istiyorum. 'Yöneticilerin verdiği demeçlere çok daha ağır ceza vereceğiz' diyorlar. Evet, bana göre de verilmeli. Ama deniz dalgalanmıştır, durulması için de bütün pisliklerin temizlenmesi lazım. Sağır Sultan'ın duyduğu 2011 şampiyonluk kupasını eğer Federasyon Başkanı, emaneten onu gasp edenlerin elinden alıp Trabzonspor'a verirse, demeç savaşları da bundan sonra durur. Ama bu pislik temizlenmedikten sonra, 'Yöneticilere ceza vereceğiz' diye korku salarsanız, biz onları hiçe sayarız, o zaman sizi de hiçe sayarız. Önce Türk futbolunu temiz temeller üzerine oturtacaksınız. Trabzonspor'un hakkını gasp edenlere,  Federasyon'dan gelip ağza alınmayacak küfürleri size yaptığında siz onları yiyip, onların emek hırsızlığı dahi tescil edildiği zamanda istedikleri cezayı vermiyorsanız, bundan sonra da demeç verenlere ceza vereceğiniz inandırıcı olmaz. Daha da fazla ceza verilsin ama önce Türk futbolu, pisliklerden, onu pisletenlerden temizlensin. Trabzonspor'un hakkı olan kupasını Trabzonspor'a kendileri versin. Bizim almamıza gerek kalmadan. Biz o kupayı alacağız çünkü Trabzonspor'un hakkını korumak bizlerin görevidir."

CHP'YE ELEŞTİRİLER

CHP Parti Sözcüsü Haluk Koç'un, 'AK Parti'den aday olsun' şeklindeki söylemini de yanıtlayan Başkan Hacıosmanoğlu, siyasi görüşleri olmadığının altını çizdi ve şunları söyledi:

"Biz Türkiye'de temiz, ahlaklı futbol istiyoruz. Hiçbir partinin muhalefet liderini haksız yere hedef almıyoruz.  Dün haber gönderdiler. CHP Grup Başkanvekili haddini aşarak, Trabzonspor başkanı hakkında cümleler kurmuş genel başkanlarını savunarak. Partinin içerisinde 'Halk' yazan, halkı temsil ettiğini söyleyen bir partinin lideri, bizim hakkımızı gasp eden emek hırsızı cezaevinden çıktığında gidip kulüpte ziyaret edip formasını almıştır, 'Sen komploları yendin, biz yenemiyoruz' diye. Daha sonra UEFA kararının ardından, 'UEFA nasıl böyle bir karar veriyorsun? Bizim takımlarımızı nasıl mağdur ediyorsun?' diye isyan etmiştir. Başbakan da çağrı yapmıştır, 'Bu takımların ceza almasını engelleyin' diye. Şimdi ben soruyorum; ülkeyi yönetmeye talip olan bir muhalefet partisi liderinin UEFA'ya, 'Bizim takımlarımıza nasıl ceza veriyorsun?' sözünü kullanırken, acaba onların takımları Fenerbahçe de Trabzonspor Rum takımı mı, Ermeni takımı mı, İsrail takım mı? Demek ki Trabzonspor sizin takımınız değil. Siz muhalefet partisi lideri olabilirsiniz ama haddinizi bileceksiniz! Mertlikten, yiğitlikten bahsetmek, CHP'nin grup başkanvekilinin haddi değildir. O mertlik de, yiğitlik de bizde var. Ama görüyorlar ki Trabzonspor tepki vermeye başladı, onlar da yola gelmeye başladı. 'Anadolu'nun bağrından çıkmış, devrim yapmış Trabzonspor' demeye başladılar. Trabzonspor susan bir Trabzonspor değil,  hakkın, adaletin olduğu yerde susan, ama hakkı yendiği yerde kükreyen bir Trabzonspor görecekler artık. Bu sadece benim değil, tüm Trabzonspor camiasının düşüncesidir. Eğer o insanları metanete çağırıyorsam, o bizim ve Trabzon insanın asaletindendir. Ama şike sürecinde sessiz kalan, yürümeyen, eylem yapmayan Trabzonspor'un hakları teslim edilmediği zaman da susup oturacağını kimse beklemesin. Bu bizim namus davamızdır, alın terimizdir. Alın terimizin karşılığını almakta bize kimse engel olamayacaktır. Şimdi muhalefet liderlerinin alınan kararlara dikkat emesi gerekmektedir. Yabancı bir takım değil karşılarındaki, savundukları takımda Türk takımı, ama mağdur olan takım Trabzonspor. Demek ki siz onları savunuyorsanız, onların avukatlığını yapıyorsunuz, Trabzonspor'un değil. Bunu Trabzonspor sevdalıları asla unutmayacak."

'ÖNCE HADDİNİ BİLSİN
'

Trabzonspor'un haklı olduğu davasında kimsenin önlerinde duramayacağını sözlerine ekleyen Hacıosmanoğlu, "Kupanın Sayın Başbakan'da olduğu söyleniyor. Başbakan ne diyor, 'Kişiler ve kurumlar ayrılsın'. Başbakanın gücüyle kupamızın verilmediği söyleniyor ama muhalefet liderlerin söylemlerine bakarsanız onlar iktidara geldiğinde demek ki bizi yok etmeye kalkacaklar.  Ama onların düşünceleri de sadece beyinlerinde kalır. Trabzonspor'un haklı olduğu davada kimse ne önünü kesebilir, ne de hakkını almasını engelleyebilir. O yüzden siyasiler daha düzgün konuşsun. Hele yiğitliği ve mertliği, konuşmasıyla, üslubuyla, duruşuyla, ciddiyetsiz tavırlarıyla CHP grup başkan vekili hiçbir Trabzonluya öğretemez. Önce haddini bilsin. Trabzonspor başkanıyla ilgili konuşurken, başkanın önce ne istediğini, neyi savunduğunu, ne için insanlara tepki gösterdiğini öğrensin. Grup başkalarının binlerce sayfalık tapeleri alsın, özetini genel başkanlarının önüne koysun. Hâlâ konuşuyorlarsa o işleri yapanlardan da arsız konumuna düşerler. Öncelikle o tapeler incelesinler, orada konuşmaları, yapılan eylemleri okuduktan sonra hâlâ daha bu takımları savunuyorsa bu insanlara o zaman söyleyecek bir sözüm yok. Bizim de muhatabımız değiller" diyerek sözlerini noktaladı.


DHA / Fatih Turan

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.