Göztepe'den ofsayt isyanı! "VAR çizgisini kim çiziyor?"

Süper Lig'in 32. haftasında oynanan Göztepe - Sivasspor maçında atılan golde ofsaynt gerekçesiyle "VAR"a gidilerek gol kararı çıkmıştı. Konuyla ilgili Göztepe'den açıklama geldi.

12 Mayıs 2019, Pazar 16:02 Son Güncelleme:
- A +
Göztepe'den ofsayt isyanı! 'VAR çizgisini kim çiziyor?'

Göztepe ile Sivasspor arasında oynanan 32. hafta maçında Sivasspor'un attığı gol VAR sonrası geçerlilik kazanmıştı. Göztepe'den bu gol ile ilgili açıklama geldi. "Golde ofsayt olduğu kanısı oluşmuştur" ifadeleri kullanıldı.

İşte Göztepe'nin yaptığı açıklama...

Dün oynanan Göztepe – DG. Sivasspor maçının 32. dakikasında Demir Grup Sivasspor’un attığı gol 2 dakika boyunca VAR uygulamasına tabi tutulduktan sonra çekilmiş olan ofsayt çizgisine göre gol geçerli sayılmıştır. Gerek maç sırasında çıplak gözle yaptığımız tespitte gerekse maç sonrası incelediğimiz mevcut televizyon görüntülerinde golün ofsayt olduğu kanısı oluşmuş ve maçta pozisyonla ilgili çekilen ofsayt çizgisi ile ilgili şüphe doğmuştur.

Bunun üzerine bu konuda yurt dışında görüntüleri inceleyebilecek uzman kaynaklarla temas kurulmuş ve mevcut maç görüntüleri paylaşılmıştır. Tarafımıza iletilen bilgi ışığında çizginin çizildiği anın oyuncunun topu ayağından çıkardığı kareden 3 veya 4 kare önce çizildiği tespit edilmiştir. Sadece 3 kareyi içeren görüntüler tarafımıza gönderilmiştir. Yukarıdaki video ve fotoğraflar dikkatimize sunulmuştur. Konu ile ilgili teknik rapor istenmiş ve en kısa zamanda kamuoyu ile paylaşılacaktır. Konunun uzmanları tarafından verilen bu görüşün ışığında ilgili makamlardan şu soruların cevabını beklemekteyiz:

1. VAR odasında bu çizgiyi çeken kimdir?

2. Çizgi çekme anını hakem mi yoksa VAR odasındaki teknisyenler mi yapmaktadır?

3. Bu konuda çalışan teknisyenler hangi kriterlere göre belirlenmektedir?

4 Dün oynanan maçta kaç adet televizyon kamerası mevcuttur?

5 Aynı gün İstanbul’da oynanan Fenerbahçe-Akhisarspor maçında kullanılan kamera sayısı kaçtır?

6 En son oynanan derbi maçında kaç adet kamera kullanılmıştır? (Galatasaray-Beşiktaş)

7 Kameraların teknik yeterliliği Avrupa’da kullanılan kameralar ile eşdeğer midir?

8 Yurt dışında VAR uygulanan ülkelerde bu kararların uygulanabilmesi için kullanılan kamera sayısı kaçtır?

VAR ofsayt çizgisinin çekilmesiyle ilgili hata yapıldığı kanaati kulübümüzde oluşmuştur ve bu hataların nedenlerini anlayabilmek için yukarıdaki sorular sorulmuştur. Bu konularda spor kamuoyunun aydınlatılması ricasıyla.

Göztepe Spor Kulübü

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...