Galatasaray'ın almadığı dünya yıldızları!

Igor Tudor’un karakter ve disiplin kriteri tam puan aldı ve Galatasaray yönetiminden tebriği kaptı. Sarı-kırmızılılar transferde ince eleyip sık dokudu... Tudor dünya yıldızı isimler reddetti. İşte Galatasaray'ın transfer sezonu boyunca yaşadığı serüven... (Hürriyet)

23 Ağustos 2017, Çarşamba 07:29 Son Güncelleme: 23 Ağustos 2017, Çarşamba 07:38
- A +

Kadrosunu yeniden inşa eden Galatasaray’da takıma katılan oyuncuların yeteneklerinin yanı sıra takımdaşlığı ön planda tutan ve karakterlerine de tam puan futbolcuların tercih edilmesi Tudor’un, Başkan Dursun Özbek ve yönetimin takdirini kazanmasını sağladı.

Sarı kırmızılı yönetime göre Tudor tercih ettiği oyuncular kadar aldırmadığı oyuncular ile de Galatasaray’a katkı sağladı.

Bunda ise Tudor’un Mayıs ayında açık ve net şekilde “ Sorunlu futbolcu istemiyorum ifadesi ve gündemde olan oyuncular ile alakalı Sportif Direktör Cenk Ergün ve ekibinin yaptığı detaylı araştırma başrol oynadı.

Galatasaray’da Tudor’un isteği ile önce takım içinde bütünlüğü bozan isimler temizlendi. Hırvat teknik adamın disiplin sorunu yaşadıklarına inanıp tavır, davranışlarını beğenmediği Bruma, Cavanda, De Jong ve Sneijder gibi oyuncular gönderildi.

Ardından Tudor, transfer gündeminde olan oyuncuların sadece yetenekleri yani saha içindeki performansı değil saha dışındaki hayatının incelenmesini istedi. Sportif Direktör Cenk Ergün ve ekibi gündemde olan her oyuncunun özel hayatı, kariyerini de mercek altına aldı. Tudor, bu konuda kendisi de telefon trafiği yapıp bilgi aldı.

Ve Galatasaray’da bugün imza atan ve takıma katılan 7 futbolcu da bu karakter ve disiplin kriterlerini de başarı ile geçerek imzayı attı. Ancak Tudor’un bu kriterini geçemeyen oyuncularda oldu. “Takım bütünlüğünü bozacak, kendini Galatasaray’dan, takımdan ve arkadaşlarından üstün görecek, disiplin sorunu yapan oyuncu istemiyorum diyen Tudor, Galatasaray’ın gündemine gelen yıldızları da bu kritere uymadığı için veto etti.

Hatem Ben Arfa’nın transferi ciddi şekilde gündeme gelmiş ve bu oyuncu için menajeri ile temas kurulmuştu. Tudor, Hatem Ben Arfa hakkında kendisine sunulan ve iletilen bilgiler sonrasında Hatem Ben Arfa’nın transferini veto etti. Nedeni ise Ben Arfa’nın özel hayatına dikkat etmediği ve gece hayatında çok sık boy gösteren ve kariyerinde yakın geçmişte bu nedenle sorun yaşaması idi. Tudor, gece hayatı nedeniyle Ben Arfa’yı istemedi.

Gomis’ten önce Galatasaray’a yıldız forvet olarak Mario Balotelli önerildi. Tudor hiç düşünmeden Fransız yıldızın transferini istemediğini belirtip “ Onu İtalya’dan tanıyorum. Disiplin ve karakter sorunu olan bir oyuncu diyerek Balotelli’yi veto etti.

Yakın geçmişte Tudor’un disiplin, karakter ve gece hayatı kriterini geçemeyen diğer isim de Samir Nasri oldu.

Hırvat teknik adam, Galatasaray’ın transfer gündeminde bulunan Nasri için ilk etapta “ Onu kim istemez ki yanıtı verdi. Ancak daha sonra Samir Nasri’nin transferini de Tudor, gece hayatı nedeniyle istemedi. Hırvat teknik adam, Nasri hakkında bilgiler alıp yıldız futbolcunun özel yaşantısına zaman zaman dikkat etmediği bilgisini aldıktan sonra Fransız yıldızı istemedi.

Ve bugün Galatasaray yönetimi “Ben bir biri için savaşacak karakterde oyuncu istiyorum diyen Tudor’un yaptığı oyuncu tercihleri ve benimsediği bu politikayı Galatasaray’daki ortam, arkadaşlık havası ve futbol sonrasında sıkça konuşup takdir etmeye başladı.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.