Finike-Antalya etabı Viviani'nin

46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun 114 kilometrelik Finike-Antalya etabını Liquigas Doimo'dan Elia Viviani 2.52.25'lik dereceyle kazandı. İkinciliği ISD-Neri'den Giovanni Visconti, 3.'lüğü de Lampre takımından Andrea Grendene aynı zaman farkı ile elde etti.

17 Nisan 2010, Cumartesi 18:13
- A +
Finike-Antalya etabı Viviani'nin

Finike-Antalya etabının startına 89 bisikletçi katıldı. Son anda Vorarlberg'den Ludescher ile Sokoll etaba iştirak etmediler. 3 etaptır 2 sporcu ile Türkiye'yi temsil eden Fatih Harmancı ile Mustafa Sayar da 89 sporcunun arasındaydı. Fethine-Finike etabını 49. bitiren Mustafa Sayar ile 74. bitiren Fatih Harmancı'nın yarışı bırakmayıp, mükemmel bir performans göstermesi özellikle yabancı takım direktörlerinin de övgüsüne neden oldu. Toplu starttan sonra hemen hareketlenmeler gözlendi. Genel ferdi klasman 1. Si Visconti ile Greipel'in arasında nasıl bir çekişmenin olacağı da merak konusu idi. İtalyan bisikletçinin 4 dk 20 sn üstünlüğü ile müthiş sprintel Griepel, nasıl bir yanıt verecekti? Ve en önemlisi genel ferdi klasman 2. Si Van Gardener'in Visconti ile arasındaki 23, Cofidis takımından Moncoute'nin 27, Footon Servetto'dan Cheula'nın 48 sn lik farkı kapatıp, koltuğu İtalyan bisikletçiden alacak mıydı? İşte bütün bu soru işaretlerinin içerisinde etap cereyan etti. Önceki etaplara nazaran daha düz bir parkurda ama yakıcı güneş altında pedal çevirmenin zorluğunu 91 bisikletçiden başka kimse bilemezdi. Kumluca'daki düz parkur kat edilirken kalabalık bir halk topluluğunun desteği bisikletçileri daha da morallendirdi. Sonra 17. Km de ilk sprint primi'ne tanık olduk.

De Rosa'dan Giairo Ermeti Carmioro'dan Aristide Ratti ve Galicia'dan İglesias Rodriguez 1,2 ve 3. sırayı aldılar. Daha sonra bu 3'lüye Lampre'den Adriano Malori ve Shimano'dan Cheng Ji de katıldı. Bu 5'li tırmanma primine kadar birlikte pedal basarken arayı da sürekli açmayı başardılar. Fark önce 1.55'e daha sonra 2.03'e finişe 72 km kala da 2 dk 15 sn'nin üstüne çıktı. Burada dikkat çeken en önemli olay De Rosa takımından genel ferdi klasmanda Visconti ile arasında 5 dk 20 sn bulunan Giario Ermeti'nin bulunması idi. Tam bu sıralar jereyan ederken dünkü etabın 3.'sü Colnago takımından Manuel Belletti'nin yarışı bıraktığı görüldü.

TIRMANMA PRİMİ MALORİ'NİN
Finişe süratle pedan basan öndeki 5'li grup Kumluca geride kalırken tırmanma primini de şu şekilde paylaştı. 1 Adriano Malori (Lampre), 2 Cheng Ji (Shimano), 3 İglesias Rodriguez (Galicia), 4 Aristide Ratti (Carmioro) bu neticelere göre Cofidis'ten Remi Pauriol'un kırmızı mayo (tırmanma) üstünlüğü devam etti. Gözle bu 5 kişide idi artık. Ama 7. Etaba kadar sürekli önden kaçıp 5-6 dk lara kadar aranın açılması acaba bu 5'linin de sona doğru yakalanması anlamına mı gelecekti. Finişe 67 km kala bu 5'linin ana grupla olan zaman farkı 2 dakika 25 saniyeyi buldu. Ancak De Rosa takımından Ermeti'nin de sürekli tempo içinde olması düz parkurda bir sürprizi de beraberinde getirebilir miydi? Bütün bunlar cereyan ederken gözler ana gruptaki tempoya çevrildi. Yine Columbia ile ISD-Neri'nin her pedal çevirişte taktik kokan gidişatına tanık olduk. Greipel Columbia'nın havuzunda, Visconti'de ISD-Neri'nin ablukası ile pedal çevirdi. Takımların birbirlerine en küçük taviz vermeyişi bu 2 takıma zaman içerisinde Cofidis'in de ayak uydurması sanki bu etap sonunda da genel ferdi klasmanda büyük bir değişiklik olmayacağının belgesi idi. Kim bilir belki de Columbia'nın müthiş sprinteri Greipel, her pedal çevirişte ISD-Neri bisikletçisi Visconti'den nasıl 4 dk 20 sn geride kaldığının muhasebesini yapıyordu.

BAŞBAKAN ERDOĞAN VE BİNALİ YILDIRIM PARKURDA
Öndeki 5'li bir ara farkı 1 dk nın altına düşürdüyse de yeniden toparlandılar ama bu fark 34 km kala 1 dk 19 sn ye indi ve tam bu esnasa startta günlük gülistanlık olan hava yerini aniden yağmura bıraktı. Şimdi hem tempo düşecek ana grup ön grubu yakalama şansına erişecekti. Ama en önemlisi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın bisikletçiler Antalya'ya yaklaşırken Tünel açılışı için bulunduğu bölgeden kısa bir süre yarışı izlemesi idi. Erdoğan ve Yıldırım daha sonra Antalya Havalimanı'nın İç Hatlar açılışını da yaptılar.

SON SPRİNTİ ERMETİ ALDI
Göynük'teki Sprint Primi ise De Rosa bisikletçisi Giairo Ermeti'nin oldu. Galicia'da Iglesias Rodriguez 2., Carmiooro'dan Aristide Ratti 3. oldu. Fark ise öndeki 5'li ile ana grup arasında gittikçe kapanıyordu. Ve ana grubun içinde Türk takımından mücadele eden Mustafa Sayar ile Fatih Harmancı da bulunuyordu. Finişe 30 km kala farkın 1 dk' nın altına düştüğü görüldü. 15 km kala 5'li gruptan kopmalar oldu. Carmiooro'dan Ratti ve Galicia'dan İglesias geri düştü. Önde De Rosa'dan Ermeti, Lampre'den Malori ve Shimano'dan Cheng Ji tempo yapmaya başladılar. Ve daha sonra Carmiooro'dan Ratti ve Galicia'dan İglesias ana gruba yakalandı. Bu kez öndeki 3'lü farkı 1 dk'ya kadar çıkardı. 5 Km kala Shimano'dan Cheng Ji 2 kez atak yaparak öne geçmesine rağmen daha sonra geri kaldı ve ana gruba yakalandı. Önde 2 bisikletçi vardı; De Rosa'dan Ermeti ve Lampre'den Malori. 3 km kala beklenen oldu ana grup, öndeki ikiliyle de birleşti. 2 km kala yine atak üstüne atak izlemeye başladık. Gene seyrine doyum olmayacak bir finiş bizi bekliyordu. Ve beklenen finişi Liqiguaz'dan Elia Viviani yaptı.

KORKUNÇ KAZA
Finişe 1 kilometre kala grup çok keskin bir viraja girince korkunç bir kaza yaşandı. Yaklaşık 20 bisikletçi çarpışıp yere yuvarlandılar çok sayıda yaralı olduğu görüldü ancak grup devam etti. Düşenlerin arasında çok sayıda Kolombiyalı bisikletçi de vardı. Kazanın, önde giden Kolombiyalı bir bisikletçinin yanlış frenleme hatasından kaynaklandığı öğrenildi.

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.