'Fenerbahçe temizdir'

Fenerbahçe Yönetim Kurulu, gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi. Etik Kurulu raporuyla temiz olduklarının ispat edildiği belirtilen Nihat Özdemir, CAS davasına da değinirken, Trabzonspor ve Galatasaray'a gönderme yapmayı da ihmal etmedi.

03 Mayıs 2012, Perşembe 02:30
- A +
'Fenerbahçe temizdir'

Sarı-Lacivertliler’in Başkanvekili Nihat Özdemir, dün Yönetim Kurulu ile birlikte düzenledikleri basın toplantısında Etik Kurulu’nun raporunun ilk günden bu yana savundukları konuları teyit eder nitelikte olduğunu söyledi. Nihat Özdemir, 3 Temmuz süreci olarak tanımlanan sürecin Türk futbolunun bütün dinamiklerini alt üst ettiğini, camiaları karşı karşıya getirdiğini, taraftarları birbirine düşürdüğünü ve Türk futbolunu içinden çıkılması zor bir girdabın ortasında bıraktığını belirterek, şunları kaydetti: “Sözde ’temiz futbol’ prensibi ile başlatılan bu operasyon, bu sezonki maçlarda futbol tarihimizin en istenmeyen tribün olaylarını beraberinde getirdi. Kulüpler suçlandı, kişiler suçlandı. İnsanlar hiç hak etmedikleri muamelelere tabi tutuldular. İnanılmaz travmalar yaşandı, ailelerinden, çocuklarından uzak kaldılar. Taraftarlar buldukları her ortamda, sokakta, maçta, sosyal medyada birbirlerine hakaret ettiler. Herkes birbirini suçladı, küfürler, kötü sözler, iftiralar havada uçuştu. tüm bunlara değdi mi?”

‘Aydınlar yönetimine eleştiri’

“TFF Etik Kurulu hazırladığı ilk raporunda, nasıl bir tasnife tabi tutulduğu bilinmeden kendisiyle paylaşılan ve 21 Temmuz itibarıyla yollanan kısıtlı belgeler üzerinden bir sonuca ulaşmaya çalışmıştır. Hiçbir savunma almadan bir rapor yazarak bir kanaat oluşturmuştur. Dönemin TFF Yönetimi de bu eksik rapor üzerinden medyayı ve kamuoyunu yönlendirmiştir. Bununla beraber bu eksik rapor üzerinden UEFA’ya sadece Fenerbahçe odaklı bilgilendirme yapılmıştır. Bize göre ülke futbolunun uluslararası platformda zor durumda kalmasına ve içinde bulunduğu karmaşık ortamın daha da derinleşmesine, bu eksik raporu baz alıp hukuk cinayeti işleyenler neden olmuştur. Tarihte eşi benzeri olmayan, bundan sonra da olması mümkün gözükmeyen iftira kampanyası başladı ve bugünlere kadar türlü şekillerde de devam etti.”      

’19 maç sayısı nasıl azaldı?’

“Şu sorular maalesef yanıtsız kaldı; tespitler yapıldıysa neden suçüstü yapılmadı? Operasyon neden liglerin tescil edilmesinden haftalar sonra yapıldı? 6 Temmuz’da 19 olan maç sayısı, iddianamede nasıl ve ne şekilde azaldı? Lehteki deliller neden iddianamede yer almadı? Toplumun geniş kesimlerini ilgilendiren, bu kadar hassas bir konuda neden bir an önce yayın yasağı uygulanmadı? Emenike’nin para sayma görüntüleri nerede? Gizlilik ihlalinin önüne neden geçilemedi? Fenerbahçe’nin çete ile örgüt ile ne alakası olabilir? Bu sorular yeterince medyada, kamuoyunda irdelenmedi, tatmin edici yanıtlar verilmedi.”

‘58. madde için tavrımız aynı’ 

“58. maddenin değişmesi ile ilgili ilk günden bu yana kulübümüzün tavrı aynıdır, bir değişiklik yoktur.
Biz ilk günden itibaren suçsuz olduğumuzu, o yüzden herhangi bir madde değişikliğini istemediğimizi söyledik. Sadece maddenin mevcut haliyle suç ve ceza dengesi açısından dünya standartlarına aykırı olduğu görüşüne iştirak ettik. Ama kesinlikle özel bir düzenleme istemedik. Böyle bir şeye de ihtiyacımız yok, çünkü tekrar söylüyorum, biz masumuz... Geçen seneki maçlarımızı şike yaparak,
karşı takımın oynamaması sonucu almadık, sahada mücadele ederek, alın terimizle aldık.”

Trabzonspor ve Galatasaray’a

“Şimdi TFF’nin aldığı son kararların ardından yine malum çevreler ve basındaki uzantılarının yaygara yapmaya başladıklarını görüyoruz. Kimse kusura bakmasın, tane tane söyleyeceğim. Bunlar; Fenerbahçe ile spor sahalarında başa çıkamayacaklarını anlayanların beyhude çırpınışlarıdır. Savunma hakkına, masumiyet karinesine zerre kadar saygısı olmayanların son hezeyanlarıdır. Her gün kupa isteyerek kupa alabileceklerini sananların rüyalarıdır. Adalet bekçiliği yapmaya çalışanların hukuka, adalete zerre kadar saygı göstermediklerinin en net işaretidir. Hep söyledik, bir kez daha söylüyoruz. Fenerbahçe camiası bu yapılanları asla ama asla unutmayacaktır. Taraftarımız rahat olsun, zaman ve hukuki süreç bizi haklı çıkaracaktır.”

‘Sıra Başkan ve arkadaşlarında’

“Şimdi ise sıra artık sevgili başkan ve yönetici arkadaşlarımızın özgürlüklerine kavuşmasına gelmiştir. Onlar ki duruşları ve sabırlarıyla Fenerbahçe değerlerine değer katmışlardır. Onları silahlı suç örgütü üyeliğine dahil etmek isteyenler, bugün bir kişi dışında bu silahlı suç örgütü üyelerinin tamamının tahliye edildiğini neden görmezden gelmektedir? Şike gerekçesiyle tutuklanan bu kişiler hakkında, yetkisini anayasadan alan kurul raporlarında şike adının geçmemesi tesadüf müdür? Kişiye özel yasalardan kimler yararlanmıştır? Yargılanan, tahliye olan ve hatta peşinen suçlu ilan edilirken, futbol hayatlarına dahi devam edenlere tanınan haklar neden Başkanımız ve yöneticilerimizden esirgenmektedir?”

Oskay’a ‘meczup’ yakıştırması

“Bu zulmün nedeni nedir? Dolandırıcılık ve adam öldürmekten tutuklu meczup ve her dosyanın kadrolu gizli tanıklarının yalan ve trajikomik hatalar içeren beyanları ile Türk sporuna hayatlarını adamış bu insanların tutuklu kılınması meşru mudur?
En önemlisi, adil midir? Tüm bunları tarih yazacaktır. Umudumuz ve inancımız başkan ve arkadaşlarımızın en kısa sürede aramıza katılıp Fenerbahçe için verdikleri mücadeleye kaldıkları yerden devam etmeleridir.

’Tüm kayıtlar hukuka uygun’

“Haksız ve ekonomik çıkar amaçlı suç örgütü iddiası, Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunulan ve re’sen mahkeme tarafından alınan resmi raporlarla tamamen ortadan kalkmış ve ispatlanmamış bir iddia olarak tarihteki yerini almıştır. Zira söz konusu raporda Fenerbahçemizin tüm kayıtlarının ve hesaplarının hukuka uygun olduğu, yönetici arkadaşlarımızın tasarruflarının tamamının belgelere dayandığı açıkça ortaya konmuştur. Kulübümüzün tertemiz olduğunu söyleyenlerin yaptıkları, bizlere ayrıcalık tanımak değil, belgeli gerçekleri ortaya koymaktır. Bunun kamuoyu tarafından böyle bilinmesi hukuki bir zorunluluktur.”

Ülke için çekildik

CAS’taki davayı neden çektiklerine de açıklık getiren Nihat Özdemir, “UEFA’ya ve TFF’ye karşı, Şampiyonlar Ligi’nden men edilmemiz nedeniyle, CAS’ta bir dava açmıştık. Kulübümüzün savunma hakkı gözetilmeden cezalandırılmasına ilişkin olan bu davamız sürecinde, kapalı kapılar arkasında kalmış bir takım gerçeklere, bilgi, belge ve savunma beyanlarına ulaşmıştık. Ancak, hem ülkemizin menfaatleri ışığında, hem de uzun süredir Türk futbolunu işgal eden ve artık tıkanma noktasına gelmiş bu sorunun çözümüne katkı sağlamak adına, davamızı geçtiğimiz hafta itibarıyla geri çektik. Ne var ki, Fenerbahçe olarak sergilediğimiz bu olgunluğun dahi farklı noktalara nasıl çekilmeye çalışıldığını, şike soruşturması sürecinin başından beri kara propaganda yapmaktan başka bir görevi olmayan mihraklar tarafından nasıl yanlış anlatılmaya çalışıldığını esefle takip ediyoruz. Bu kararın hem ülkemiz hem de kulübümüz adına hayırlı olacağına eminiz” ifadesini kullandı.

Avrupa’ya gidilecek mi?

Fenerbahçe Asbaşkanı Ali Koç, futbol takımının, gelecek sezon Avrupa’ya gidip gitmeyeceği hakkında şu açıklamayı yaptı:
“CAS’ta tarih değişebilir, masalara oturup pazarlıklar yapılır. Gelecek sezonla ilgili bir pazarlık yapılıp yapılmadığıyla ilgili pek çok iddia orta atılıyor. Fenerbahçe’nin gelecek sene Avrupa’ya gitmeyeceğine dair bir garanti söz konusu değildir. Bize göre takımımızın
Avrupa’ya gitmesine engel hiçbir durum söz konusu değlidir. Geçen sene, zaten hiçbir savunma yapılmadan cezalandırıldık.
Bunun devam etmeyeceğini, etmemesi gerektiğini biliyoruz.”

‘Trabzonspor çok şaşırttı’

Ali Koç ayrıca, sıfır tolerans ilkesi ile alakalı olarak, Trabzonspor’a UEFA’dan gelebilecek olası bir ceza hakkında ise “İnşallah ceza gelmez. İlk Etik Kurulu raporuna istinaden ne yazık ki ve gelinen süreçte, sadece Fenerbahçe hakkında resmi bilgilendirme yapılmış. UEFA’nın yanlış bilgilendirilmesi sonucu,  Fenerbahçe cezalandırıldı. Şimdi bunu herkes kabul ediyor. UEFA sadece Fenerbahçe ile ilgili bilgilendirildi, Trabzon hakkındaki iddialar ortaya çıktığında çok şaşırdık” dediler.

Bir tek o yoktu

Sarı-Lacivertli yöneticiler basın toplantısına neredeyse tam kadro katıldı. Başkan vekili Nihat Özdemir’in yanı sıra, Abdullah Kiğılı, Turan Şahin, Ömer Temelli, Murat Özaydınlı, Cihan Kamer, Ali Koç, Ali Yıldırım, Hakan Dinçay, Yasemin Merçil, Ünal Uzun, Vedat Olcay, Nihat Özbağı ve Hüseyin Ersan Topbaş da toplantıda yer aldı. Yönetim’in yaptığı açıklaması rasında  gözler asbaşkanlardan Şekip Mosturoğlu’nu aradı. Geçtiğimiz Şubat ayının sonlarında serbest bırakılan Mosturoğlu’nun, Şükrü Saracoğlu Stadı 1907 Tribünü’ndeki toplantıda yer almaması dikkatlerden kaçmadı.

‘3 büyük değerindeyiz’ 

“ Kalıcı sportif başarıların, ancak güçlü ve sağlam ekonomik bir yapı ile olabileceğini gören başkanımız önderliğinde, bugün Fenerbahçe sponsorluk, kombine satışı, Fenerium’un satış rakamlarında, GSM hizmeti veren Fenercell’in rakiplerine göre abone sayısı ve gelir rakamlarında, açık ara öndedir. Fenerbahçe Spor Kulübü, yaşanan tüm olumsuzluklara ve üzerine atılmaya çalışılan lekelere karşın piyasa değeri olarak neredeyse 3 büyük rakibin toplamı kadar bir değere sahiptir.

‘Aydınlar hukuksuzdu’

Nihat Özdemir, Demirören Federasyonu ile Mehmet Ali Aydınlar Federasyonu arasındaki farkı ise şu sözlerle açıkladı: “Mehmet Ali Aydınlar hiçbir zaman hukuka, savunmaya önem vermemiş, savunma almadan karar verip idam sehpasını kurmuştur. Demirören ise göreve gelir gelmez tüm kulüplerin yazılı sözlü savunmalarını alıp, tutuklu bulunan herkesin savunmasını alarak karara varmışlardır.”

Karadeniz Oyunları’ndan 5 milyon aldılar mı?

Nihat Özdemir, Trabzonspor Başkanı Sadri şener için de biçok soruyu üst üste sıraladı. İşte Özdemir’in, Şener’e yönelttiği sorular: “Şimdi Sayın Sadri Şener’e soruyorum, hiçbir zaman, hiçbir şekilde TFF ile görüşerek, hakem değiştirmesini sağlamış mıdır? Trabzonspor hak etmediği halde, TFF’den önceden para almak gibi bir teşebbüste bulunmuş mudur? Biz Topuk Yaylası’ndaki tesisimizi yaparken, orayı Fenerbahçeli sporcular ile diğer milli sporcuların kullanabileceğini söyledik. Bu nedenle de yapımında yüzde 80 maliyeti biz karşılarken, yüzde 20’lik katkıyı da Spor Genel Müdürlüğü ve TFF’den aldık. Acaba Trabzonspor, Karadeniz Oyunları için verilen 6 milyon Lira’dan, tapelerde görüldüğü gibi, 5 milyon Lira almış mıdır? Bu durum bugüne kadar hiç açıklanmadığı gibi, araştırılmamıştır da. Gelinen noktada, Fenerbahçe ile birlikte Trabzonspor da PFDK’na sevk edilmiştir.”

‘Balık meselesi açıklansın’

Nihat Özdemir, Fenerbahçe’nin geçen sezon deplasmanda Sivasspor ile oynadığı son maç öncesi Trabzonspor’un, rakiplerine teşvik primi göndermeye çalıştığını ima ederek, tapelerde yer alan ses kayıtlarını delil olarak gösterdi. “Fenerbahçe-Sivasspor maçı öncesi, Trabzon’dan Sivas’a balık gönderiliyormuş. Trabzon neresi, Sivas neresi. Bu balık neyin nesidir? Bence, tapelerde de yer alan bu bu balık meselesinin açıklanmaya ihtiyacı vardır” ifadelerini kullanırken, Trabzonspor yöneticilerinin ses kayıtlarında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik konuşmaları olduğunu da aktararak, “Eğer bu konuşmaları Sayın Aziz Yıldırım yapsaydı belki Ergenekon Davası ile birleştirilirdi. Ama savcılarımız, Trabzon halkını galeyana getirecek bu konuşmaları hiçbir zaman değerlendirmeye almamışlardır” dedi.

Can Gebetaş

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...