Fanatik yazarlarının Karadağ - Türkiye maçı yorumları

Yeni bir yapılanmaya giden A Milli Futbol Takımımız, Karadağ ile deplasmanda bir hazırlık karşılaşmasına çıktı. İlk yarım saatte 2-0 öne geçen Ay Yıldızlılar, sahadan 2-2'lik beraberlikle ayrılsalar da, gelecek adına umut verdiler. Fanatik'in usta yazarları da Milli Takımımızın performansını enine boyuna değerlendirdi.

28 Mart 2018, Çarşamba 07:00
- A +
İyi / kötü (Mehmet Demirkol)

İyi / kötü (Mehmet Demirkol)

İlk 25 dakikada hem sahaya yayılış, hem topu kullanma becerisi hem de alan kat etme/boşaltma konularında bir deplasman maçında görmeye alışık olmadığımız bir oyun otomatiğini yakaladık. Bu neredeyse tecrübeli oyunculardan kurulu bir kulüp takımı seviyesindeydi.

Cengiz’in golünde genç Romalı’yı arada nasıl boşta bıraktığımıza bakın ne dediğimi anlayabilirsiniz. Çağlar’ın sağa topu açışında o kalabalık içinde doğru hareketlenerek Hasan Ali’yi demarke bırakışları önemli. Onun ortasında Yusuf ve Cenk’in peşine düşen savunmanın Cengiz’i arkada yalnız bırakışı da.

Bu gol rakibin seviyesi ne olursa olsun öenmli şeyler anlatıyor. Bu oyun Okay’ın golüne kadar sahanın her bölgesinde devam etti. Ancak ondan sonra topu rakibe verip kontraya yattığımız oyuna ekip uyum sağlayamadı. Önde bu oyuna son derece yatkın oyuncular olmasına rağmen topu tutamadık. Ve Karadağ oyunu aldı.

Gecenin sorusu (Mehmet Demirkol)

Gecenin sorusu (Mehmet Demirkol)

Hep soracağım. Formamızdan ne istiyorsunuz?

Maçın starı (Mehmet Demirkol)

Maçın starı (Mehmet Demirkol)

Oyundan çıkınca farkı daha da belirgin oldu. Okay büyüyor. Dün statta olan scoutların muhtemelen en çok dikkatini çeken oyuncu o olmuştur. Oyunu iki yönlü mükemmel oynadı. Golü de onu kulüplere anlatmak isteyen scoutlar için oldukça yardımcı olacak.

Maçın olayı (Mehmet Demirkol)

Maçın olayı (Mehmet Demirkol)

Hakan Çalhanaoğlu... Duran topları direkt kaleye vurduğunda bu tip vuruşları yapmasına alışkınız ancak bir ‘ortayı’ da bu şekilde kullanışı... Ancak bunun dışıdna akan oyunda ne yapıyor hiç anlamıyorum. Gol sonrası kontra oyununu onun dizayn etmesi lazım halbuki.

Kısa mesaj (Mehmet Demirkol)

Kısa mesaj (Mehmet Demirkol)

Bu takımdan büyük takım çıkar mı bilmiyorum! Ancak 2-3 turnuvaya üst üste katılabilecek bir potansiyel var.

Tersine dönüş (Ali Ece)

Tersine dönüş (Ali Ece)

Karadağ ve en azından deplasman yani Türkiye’de İrlanda ile oynamaktan daha gerçekçi bir test. Fena da başlamadık maça. Cengiz’in bir önceki maça göre eklediği bireysel kalite farkı ilk 20’de çok netti. Attığı golde ise Hasan Ali’nin asisti, 96 model Abdullah Ercan’ınkileri hatırlatan cinstendi.

Sonrasında duran toptan attığımız gol moral verici, duran toptan yediğimiz ise jenerasyonlar yenilense de bir türlü geçmeyen müzmin hastalığımız. 55’te Simic’in uçan kafasında bu hastalığımız yine nüksetti: Toplu halde hücum etmekte gösterdiğimiz coşkuyu, konsantrasyonu takım savunmasında gösteremiyoruz.

Bazı oyuncularımız bir türlü hücumdan savunmaya geçiş disiplinini sergileyemiyor ya da benimseyemiyor. Lucescu’nun çözmesi gereken en önemli sorun bu. Bir önceki maçta asıl yeri ön liberoda çok iyi oynayan Mehmet Topal’ı stopere çekmemek gerektiğini de artık anlamalı.

Gecenin sorusu (Ali Ece)

Gecenin sorusu (Ali Ece)

Volkan Babacan hoca direktifiyle mi sürekli degaj yapıyor yoksa kendi inisiyatifiyle mi?

Maçın starı (Ali Ece)

Maçın starı (Ali Ece)

Cengiz Ünder 2020 bileti için en büyük kozumuz. A planımızı mümkün olduğu kadar ona uygun şekilde yapmalıyız.

Maçın olayı (Ali Ece)

Maçın olayı (Ali Ece)

Bir maçta daha sadece 4-2-3-1 oynadık, B planı olarak alternatif dizilişlere de hazırlanmamız gerekmez mi?

Kısa mesaj (Ali Ece)

Kısa mesaj (Ali Ece)

Yenilerin iyi tarafları çok ancak eski kötü alışkanlıklar yine maalesef en büyük rakibimiz.

Kazanan yok umut var (Erman Özgür)

Kazanan yok umut var (Erman Özgür)

İrlanda maçından sonra Karadağ maçındaki 2 defansif orta saha seçimi ile Lucescu her zaman gol yaparız önce işi sağlama alalım diyordu. İlk yarıda işler istediği gibi de oldu. Oyunun ve topun geneline hakim olduğumuz anlarda önce Hasan Ali’nin adrese teslim ortasında Cengiz Ünder, sonra Hakan’ın ortasında Okay ile skor yaptık.

Ancak Cengiz Ünder’in takıma girişi ile daha organize olup işin hücum kısmına yaptığı katkı ne kadar tamamsa savunma tarafında da o kadar eksik olunca 45’de Kaan-Cengiz zaafını iyi değerlendirip İbanic’le golü buldu Karadağ.

Volkan Babacan’ın yüksek konsantrasyonu maçın büyük bir bölümünde bizi skor olarak önde tutsa da 87’de Stefan Mugosa bireysel becerisiyle durumu eşitledi. 23. dakikada 2-0’lık üstünlüğü yakalamamıza rağmen son düdükle sahadan beraberlikle ayrılmamız can sıksa da, oynanan oyun umut verdi.

Gecenin sorusu (Erman Özgür)

Gecenin sorusu (Erman Özgür)

Bu kadroya kimler eklenebilir? Özellikle Mehmet Topal’ı stoper oynatmak zorunda kalacaksak orijinal bir stoper ve kadroda olan Uğur Demirok ya da iyi bir sezon geçiren Sadık Çiftpınar milli takım için düşünülebilir.

Maçın starı (Erman Özgür)

Maçın starı (Erman Özgür)

Oynanan oyuna bakınca yıldız sınıfına sokacak oyuncu bulmak zor. Ancak Cengiz Ünder attığı gol ve özellikleri ile takımımızın öne çıkan oyuncusu oldu.

Maçın olayı (Erman Özgür)

Maçın olayı (Erman Özgür)

İrlanda maçı 11’inden 8 oyuncunun Karadağ maçının 11’inde de olması Lucescu’nun milli takımımızın iskeletini kurma çabasının bir göstergesi gibi.

Kısa mesaj (Erman Özgür)

Kısa mesaj (Erman Özgür)

Kazanmak tabii ki önemliydi ancak yeni yapılanan milli takım için ilk yarı oynanan futbol oldukça umut vericiydi.

Zamana ihtiyaç var (Metin Karabaş)

Zamana ihtiyaç var (Metin Karabaş)

İlk hazırlık maçında İrlanda Cumhuriyeti’ni 1-0 mağlup eden millilerimiz, Karadağ’a konuk oldu. İlk maçın kadrosunda değişikliklere giden Lucescu, bu mücadelede Cengiz, Mahmut, Kaan gibi genç isimlere forma verdi. İrlanda maçında da sahada olan Okay ve Yusuf da yine ilk on birde yer aldı.

İlk yarım... (Metin Karabaş)

İlk yarım... (Metin Karabaş)

Millilerimiz maça iyi başladı. 11. dakikada çok formda bir dönemde olan Cengiz ilk golümüzü attı: 0-1. Golden sonra da önde baskı kurmaya devam ettik. 23’te Hakan serbest vuruştan ortaladı, Okay kafayı vurdu ve topu ağlara gönderdi: 0-2.

Bu gole kadar orta alandaki başarılı futbolu ile oyuna yön veren millilerimiz yarım saatlik bölümden sonra düşüş yaşadı. Rakip Karadağ hızlı ataklarla kanarları iyi kullanırken savunmamız yalnız kaldı. 45. dakikada Ivanic ile golü bulan ev sahibi takım farkı bire indirdi: 1-2. Bu gol aynı zamanda ilk yarının da skoru oldu.

Yine basit hata (Metin Karabaş)

Yine basit hata (Metin Karabaş)

İkinci yarıda oyun temposu düşerken kalite de vasatı aşamadı. Millilerimiz oyunun başındaki başarılı organizasyonunu bu devre ortaya koyamadı. Karadağ ise daha fazla hücumu düşündü, fakat onlar da organize olmadı. Orta alanımızın etkisiz kaldığı bu bölümlerde savunmanın arkasına attığımız uzun toplarla pozisyon aradık.

87. dakika ise basit bir savunma hatasının ardından Mugosa skora denge getirdi: 2-2. Bu maçta yediğimiz iki golde de savunma hataları dikkat çekti. Yeni bir yapılanma içerisinde olan milli takımımız iyi bir kaliteye sahip olsa da zaman ihtiyacımız olduğu aşikar. Milli takımımız ikinci hazırlık maçında Karadağ ile 2-2 berabere kaldı.

Kısa mesaj (Erman Özgür)

Kısa mesaj (Erman Özgür)

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.