Dünya Kupası'nın ev sahibi Rusya, para bastı!

2018 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapan Rusya, turnuva süresince kasasını doldurdu! Rus devlet adamları, 31 gün süren ve tarihin en maliyetli organizasyonun ekonomiye katkısını 13.7 milyar Dolar (65.9 milyar TL) olarak açıkladı.

19 Temmuz 2018, Perşembe 06:00 Son Güncelleme:
- A +
Dünya Kupası'nın ev sahibi Rusya, para bastı!
Hırvatistan’a karşı çeyrek finalde elenen Rusya, belki kendi ülkesinde düzenlenen Dünya Kupası’nda mutlu sona ulaşamadı ama ekonomik anlamda büyük kazanç sağladı.

14 Haziran ile 15 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilen ve 31 gün süren organizasyonun sonucunda Ruslar, 13.7 milyar Dolar’lık (65.9 milyar TL) kazanç sağladı. Ayrıca Rusya’daki turnuvanın ardından Rusya Tur Operatörleri Birliği Başkanı Maya Lomidze ortaya çıkan bu rakamlara beraber tarihin en yüksek gelirli şampiyonası olduğunu söyledi.

Masrafları karşıladı

65.9 milyar TL’lik gelir eden Rusya’nın Dünya Kupası için birçok yatırım yaptığı ve şampiyona için yapılan harcamaların ancak karşılanabildiği öğrenildi.

Öte yandan Rusya’nın elde ettiği gelirler arasında sadece 1.5 milyar Dolar (7.2 milyar TL) turistlerin harcamalarından gelirken, toplam bilet gelirlerinin ise yaklaşık 2.5 milyar Dolar (14 milyar TL) olduğu belirtildi. Ayrıca bu rakamlarla beraber Rusya’nın yaptığı yatırımların ülke ekonomisine yıllık 3 milyar Dolar’lık (14 milyar TL) katkı sağlanmasının beklendiği de edinilen bilgiler arasında.

YORUM YAZ
Sıradaki haber yükleniyor...