Dizel motorlara bir darbe daha!

Otomotiv sektörünün dünyada en çok bilinen markası olan Toyota'nın ne kadar çevreci olduğundan bahsetmemize gerek var mı? Toyota'nın hibrit motorlu, elektrikli ve hidrojen hücreli modellerini şimdiye kadar defalarca sizlere anlattık. Ancak bu defa Toyota çok ciddi bir karara imza attı...

07 Mart 2018, Çarşamba 10:55 Son Güncelleme:
- A +
Dizel motorlara bir darbe daha!
Japon otomotiv devi Toyota, 2018 yılında Avrupa’da dizel motorlu araç üretimine ve satışına son vereceğini Cenevre Otomobil Fuarı’nda açıkladı. Markanın yapmış olduğu bu açıklama dizel motorlar için oldukça sert bir karar. Ancak Toyota markasını düşündüğünüzde bu hamleyi yapabilecek en güçlü isim olduklarını hemen tahmin edebiliyorsunuz. Özellikle hibrit motorlu araçları ve hidrojen yakıt hücreli teknolojileri bunu düşünmemize katkıda bulunuyor.

Toyota’nın ürün gamına baktığınızda her modelin hibrit motorlu versiyonunun bulunduğunu görebiliyorsunuz. Ancak her modelin dizel motorlu versiyonu ne yazık ki yok. Aslında Toyota bize bu durumun sinyalini hibrit motorlu versiyonlarla vermişti, bu süreci hızlandıran ise VW’nin dizel motor olayı oldu.

İstanbullulara Meteoroloji'den önemli uyarı... Son 1 gün kaldı!

Marka geçen yıl Avrupa’da dizel motorlu araçlarının satışlarının yüzde 10 düzeyine azaldığından söz ediyor. Buna ek olarak, Toyota’nın Avrupa’daki hibrit satışlarının toplamdaki payı yüzde 41 olmuş ve hibrit satışları yıllık oranda yüzde 37 artış yakalamıştı.

Markanın Avrupa Başkanı Johan van Zyl,”2018 yılında binek araçlar için dizel üretimi son bulacak!” dedi ve ekledi “Binek araçlarda yeni dizel teknolojileri geliştirmek için de uğraşmayacağız, hazırda olan ve tutulan hibrit ve elektrikli araç teknolojilerimize odaklanalacağız.”

NTVSPOR'dan final. İşte saati

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...