Coulibaly harekatı!

Mali'de darbeci askerlerin kurşun yağdırdığı Türk işadamlarını ölümden eski futbolcu Coulibaly kurtardı.

03 Mayıs 2012, Perşembe 11:50
- A +
Coulibaly harekatı!

Afrika ülkesi Mali'deki cuntaya 'karşı darbe' düzenlendi. İşadamları Nihat Uzman, Engin Şenol, Rasim Durak ve Uygur Acuner, başkent Bamako'da çatışmanın ortasında kaldı. TV binasına saldıran "Kızıl Bereliler" adlı seçme birlik, rastgele kurşun yağdırdı. Kaldıkları otelde ölümle burun buruna gelen işadamı Engin Şenol, yaşadıklarını şöyle anlattı: "Bir anda ateş başladı. Kafamızı bile kaldıramadık. Kolibali'den yardım istedik. Kurşun sağanağı altında gelip bizi çıkardı. Havalimanına götürdü. İlk uçakla dönecektik." "Ancak burada da çatışma çıktı. Kolibali bizi bırakmadı. Arabasıyla arka sokaklardan otelimize geri getirdi. Elçiliğimize haber vererek can güvenliğimizi sağladı."

Türkiye darbecilerle hesaplaşırken, Batı Afrika ülkesi Mali'de askerler yönetime el koydu. Türk işadamları, "karşı darbede" çatışmanın ortasında kalınca, imdada Malili eski futbolcu Fernand Coulibaly (Kolibali) yetişti. Afrika'da "demokrasi" ile yönetilen birkaç ülkeden biri olan Mali'de askerler, 22 Mart günü ayaklandı. Cunta ile iktidara gelen Amadou Toumani Toure'yi deviren askerler, darbeye gerekçe olarak "yetersiz rejimi" gösterdi.

ARA SOKAKLARDAN OTELE GÖTÜRDÜ
Cuntaya karşı, Devlet Başkanı Toure'ye bağlı kırmızı bereliler, "karşı darbe" atağı yaptı. Bu sırada Mali-Türk İşadamları Derneği Başkanı Nihat Uzman, Temsilci Engin Şenol ve işadamları Ahmet Rasim Durak ile İ. Uygur Acuner, "devrik lider" Toure ile görüşmek üzere ülkeye gitti. İşadamları, televizyon binasını ele geçirmek isteyen "karşı darbeciler"in başlattığı çatışmanın ortasında kaldı. Türkler'in imdadına ise Türkiye'nin gönüllü tanıtım elçiliğini yapan Kolibali yetişti. Eski milli futbolcu, 4 Türk işadamını aracına alarak, bölgeden uzaklaştırdı. Havaalanının askerlerce kapatıldığını öğrenen Kolibali, Türkler'i yalnız bırakmadı ve Türk işadamlarını ara sokaklardan geçerek, sağ salim otele ulaştırmayı başardı.

Ölümden dönen Türk işadamları, kurtulmanın sevinciyle eski futbolcu Kolibali ile fotoğraf çektirdi. İşadamları Derneği Başkanı Nihat Uzman, "Kolibali'ye can borcumuz var" dedi.

Kaynak: Takvim Gazetesi

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...