Çocukken hangi takımı tutuyorlardı?

4 büyüklerde forma giyen futbolcuların hangi takımları tuttuğu hep merak konusu olmuştur. Kulüplerinde efsaneleşen bir çok futbolcunun çocukluğunda başka takımları tutttuğu da sır değildir.(Hürriyet)

13 Mart 2018, Salı 22:32 Son Güncelleme: 14 Mart 2018, Çarşamba 15:36
- A +

Ama onlar profesyonelleştikten sonra forma giydikleri takım için varlarını yoklarına ortaya koymaktan da asla geri durmamışlardır ki zaten bu yüzden zirveye çıkmışlardır. İşte futbolumuzun bazı yıldızlarının çocukken tuttuğu takımlar…

GÖKHAN GÖNÜL - BEŞİKTAŞ

GÖKHAN GÖNÜL - BEŞİKTAŞ

Fenerbahçe efsanesi olarak tarihe geçmişti; Beşiktaş’a gelmeden önce. Ancak yıllarca aslında Beşiktaşlı olduğu yazılıp çizildi ki bunun en büyük emaresi de bacağındaki Kartal dövmesi oldu. Evet, Gönül de çocukken siyah beyaza gönül verenlerdendi. Ve muhtemelen de futbol hayatını geçen sezon şampiyonluk da yaşadığı Beşiktaş’ta sonlandıracak.

AYHAN AKMAN - BEŞİKTAŞ

AYHAN AKMAN - BEŞİKTAŞ

Beşiktaş Başkanı Süleyman Seba, kendi çizgisinin dışına ilk kez çıkmış ve rekor bir fiyatla (Yaklaşık 9 milyon dolar) Ayhan Akman’ı Gaziantepspor’dan transfer etmişti. Beşiktaşlı babanın yadigarıydı aynı zamanda. Ama Ayhan, en başarılı dönemini Galatasaray’da geçirdi ve futbol tarihine de “Galatasaraylı Ayhan Akman olarak geçti.
 

BURAK YILMAZ - BEŞİKTAŞ

BURAK YILMAZ - BEŞİKTAŞ

Dört büyüklerde oynayan nadir futbolculardan. Dört büyüklerde ilk olarak Beşiktaş forması giydi ama kariyerinin en başarılı dönemlerine Trabzonspor ve Galatasaray’da imza attı. Babadan miras Beşiktaşlıdır.

METİN TEKİN - GALATASARAY

METİN TEKİN - GALATASARAY

Lakabı ‘Sarı Fırtına’ydı. Sağ açıktan su gibi akar giderdi. Beşiktaş efsanesi olan Metin Tekin, çocukluğunda Galatasaraylıydı. Bunun en büyük kanıtı da adında saklı! Zira Metin Tekin’in adını Galatasaray efsanesi Metin Oktay’dan gelmektedir.

YUSUF ŞİMŞEK - BEŞİKTAŞ

YUSUF ŞİMŞEK - BEŞİKTAŞ

‘Denizlisporlu’luk da baskındır ama Fenerbahçe ile şampiyonluk yaşadı ve ‘Fenerbahçeli Yusuf’ olarak anılmaya başlandı. Ancak 2009’da ara transferde geldiği Beşiktaş’ta çocukluğundan fotoğrafları da delil olarak göstererek, “Ben doğuştan Beşiktaşlıyım dedi. Ve Beşiktaş’ın o yıl şampiyonluğunda başrolü oynayanlardan biri oldu.

MUSTAFA DENİZLİ - BEŞİKTAŞ

MUSTAFA DENİZLİ - BEŞİKTAŞ

Yusuf Şimşek, Beşiktaşlı olduğunu kantılarla ortaya koyup şampiyonluk yaşarken başlarında Mustafa Denizli vardı. Üç büyük kulübü şampiyon yapan tek hoca unvanına sahip olan Denizli, Beşiktaşlı olduğunu kendisi resmen beyan etmiştir.

EMRE BELÖZOĞLU - FENERBAHÇE

EMRE BELÖZOĞLU - FENERBAHÇE

Galatasaray altyapısında yetişti ve UEFA Kupası şampiyonluğu dahil çok büyük başarılar yaşadı. Yurtdışına gitti. Türkiye’ye dönüşünde tercihi çocukluğunda gönül verdiği ve hâlâ daha da kalbinde olan takıma yani Fenerbahçe’ye imza attı. Sarı lacivertlilerle de şampiyonluk gördü. Hayali de bir gün Fenerbahçe’ye yönetici olarak dönmek.

ERGÜN PENBE - FENERBAHÇE

ERGÜN PENBE - FENERBAHÇE

Lakapı ‘Kemik’ olsa da sahalarımızın gördüğü en centilmen futbolculardandı. Bir ‘Ergün Penpe efendiliği’ diye bir şey vardı. Sahada çirkeflik yapan her oyuncunun karşısına Ergün Penbe profili örnek olarak konurdu. Galatasaray ile tarihi başarılar yaşayıp sarı kırmızılı efsane oldu ama o da çocukken Fenerbahçeli olanlardandı.

RÜŞTÜ REÇBER - GALATASARAY

RÜŞTÜ REÇBER - GALATASARAY

Antalyaspor’da parlarken Beşiktaş’a transfer olması gündemdeyi ancak yaşadığı trafik kazası buna mani oldu. Fakat sonrasında Fenerbahçe’ye geldi ve orada efsaneleşti. Milli formayı 120 kez ile en çok giyen isim halihazırda. Çocukluğunda gönül verdiği takımsa ne Beşiktaş ne Fenerbahçe’ydi; o takım Galatasaray’dı…

CENK TOSUN - FENERBAHÇE

CENK TOSUN - FENERBAHÇE

Demba Ba, Gomez, Aboubakar ve son olarak da Negredo ile forma savaşları verdi. Son iki yılın kazananı oydu ki Premier Lig’in yolunu tuttu. Memleketten bu lige giden nadir isimlerden oldu. Artık bir Beşiktaş efsanesi olan Tosun Paşa’nın çocukluğundaki takımıysa Fenerbahçe’ydi.

NECATİ ATEŞ - FENERBAHÇE

NECATİ ATEŞ - FENERBAHÇE

Adanaspor’da yıldızı parladı. Futbol tarihine “Galatasaraylı Necati olarak geçti. Efsane mertebesine geçtiği söylenemez ama güzel hatıralarla yad edilecek isimlerden biridir sarı kırmızılı taraftarlar için. Çocukluğunda Fenerbahçeliydi İzmirli isim.

SERGEN YALÇIN - FENERBAHÇE

SERGEN YALÇIN - FENERBAHÇE

100. Yılda sırtında siyah beyazlı forma kulaklarda da “Sergen attı şampiyonluk geldi sesi baki kaldı. Beşiktaş’ın en büyük efsanelerinden olan Sergen Yalçın, henüz Şile plajlarında top sektirirken Fenerbahçeliydi.

AYKUT KOCAMAN - BEŞİKTAŞ

AYKUT KOCAMAN - BEŞİKTAŞ

Yakın zamanda Fikret Orman’ın “Babası Beşiktaş kongre üyesidir dediği Kocaman, bunu yalanladı. Evet, kongre üyesi olmayabilir ancak babasının Beşiktaşlı olduğu bir sır değil. Hatta Fenerbahçe efsanesi Kocaman’ın da gençlik zamanlarına kadar Beşiktaşlı olduğu bilinir.

RIDVAN DİLMEN - FENERBAHÇE

RIDVAN DİLMEN - FENERBAHÇE

‘Şeytan’ lakaplı futbolcu işe adeta transferle başlamıştır. ‘Sarıyerli Rıdvan’ olarak da nam salmaya başlamıştı. Hatta Rıdvan-Sercan ikilisi olarak ki Sercan da daha sonra Fenerbahçe’ye gelse de başarılı olamamıştı. Evet, Fenerbahçe efsanesi çocukluğunda da Fenerbahçeliydi.

TUNCAY ŞANLI - GALATASARAY

TUNCAY ŞANLI - GALATASARAY

''Premier Lig’de ne kadar yetersiz olduğumu gördüm demişti. Beşiktaş’ın peşinden koştuğu bir isimdi ama Fenerbahçe’ye nasip oldu. Maça isyan eden, tribünlerin sevdiği tipte oyunculardandı. Yani önce ‘kalpten oynayan’lardandı. Sarı lacivertli efsanenin evvelinde Galatasaraylılık vardı.

ÜMİT KARAN - BEŞİKTAŞ

ÜMİT KARAN - BEŞİKTAŞ

Gurbetçi futbolcular familyasından olan Ümit Karan, uzun üre Gençlerbirliği forması giydi ve öncelikle rüşdünü orada ispatladı. Galatasaray’a transfer oldu ve şampiyonluklar yaşadı. O da sorulduğunda “Çocukken Beşiktaşlıydım diyenlerden...

İBRAHİM TORAMAN - TRABZONSPOR

İBRAHİM TORAMAN - TRABZONSPOR

O da Gaziantepspor’da parlayan isimlerden biri olup Beşiktaş ile kariyerinin zirvesine çıkanlardandı. Siyah beyazlıların kaptanlık bandını da takan Toraman’ın gönlündeyse çocukluğunda Trabzonspor vardı.

ARDA TURAN - BEŞİKTAŞ

ARDA TURAN - BEŞİKTAŞ

Memlekete dönüşünde “Galatasaray olmasa, Beşiktaş’a gider denilen bir isimdi. Çünkü kendi beyanları vardı Beşiktaş’a sempati duyduğuna dair. Bu sempatinin kökleriyse çocukluğuna dayanıyor. Evet, Galatasaray efsanesi Beşiktaş’ı tutarak mahllesinde top koşturmaya başlamıştı.

HAKAN ÜNSAL - BEŞİKTAŞ

HAKAN ÜNSAL - BEŞİKTAŞ

Galatasaray’ın gelmiş geçmiş en iyi sol beklerinden biridir. Milli takımın da o bölgesini yıllarca korudu. Premier Lig topraklarında da top oynamış az sayıdaki yerlilerimizden. Galatasaray ile tarihi başarılara uzanan ve sayısız kupa kazanan Ünsal da küçükken Beşiktaş’a gönül verenlerdendir.

FEYYAZ UÇAR - GALATASARAY

FEYYAZ UÇAR - GALATASARAY

Siyah-Beyazlıların tarihindeki az sayıdaki gol krallarından biri olan Feyyaz Uçar, Beşiktaş’dan bir yanlış anlama nedeniyle kopmuş ve Fenerbahçe’ye gitmişti. Sonra Lucescu’nun yardımcısı olarak Beşiktaş’a döndü ve 100. Yıl şampiyonluğunu yaşadı. Uçar’ın çocukluğunda gönlünü çelen takımsa Galatasaray’dı.

MEHMET ÖZDİLEK - GALATASARAY

MEHMET ÖZDİLEK - GALATASARAY

Siyah-Beyazlıların en büyük efsanelerinden olan Özdilek, küçükken Galatasaray taraftarıydı.

ALPAY ÖZALAN - GALATASARAY

ALPAY ÖZALAN - GALATASARAY

Jet Fadıl’ın Siirt Jetpa’sına gitti. Hiç forma giymeden Fenerbahçe’ye geçti. Orada da 1 yıl forma giydikten sonra Premier Lig’de Aston Villa’ya gitti. Milli takım formasını 99 kez giydi. 100’ü bulamadı. Çocukken ne Beşiktaş ne de Fenerbahçeliydi. O bir Galatasaraylıydı.

TÜMER METİN - GALATASARAY

TÜMER METİN - GALATASARAY

Hem Beşiktaş hem de Fenerbahçe’nin 100. Yılında şampiyonluk yaşayan tek futbolcu olarak tarihe geçti. Taraftarla yaşadığı tartışmalara karşın o Beşiktaşlı Tümer Metin olarak kayıtlara geçti. Ama mahallede top peşinde koştururken Galatasaraylı olduğu söylenir.

SUAT KAYA - FENERBAHÇE

SUAT KAYA - FENERBAHÇE

Üflesen uçacak cüssesine rağmen memleket futbolunun gördüğü en dirençli orta sahalardan biri oldu. O da tarihi başarılarda yer alan isimlerdendi. Galasaray efsanesinin çocukluğunda tuttuğu takımsa Fenerbahçe’ydi.

ALİ GÜLTİKEN - FENERBAHÇE

ALİ GÜLTİKEN - FENERBAHÇE

Evet, nasıl ki Metin Tekin ve Feyyaz Uçar’ın adı tek başına anılamıyorsa onun da öyle. Metin-Ali-Feyyaz üçlüsünün ortancası. Beşiktaş kariyerine sağ bek olarak başladı ve sonrasında golcülüğe terfi etti. Bir sezon 29 gole ulaşsa da kral olamadı çünkü döneminde Tanju Çolak gibi bir golcü de vardı.MAF’ın efsanesi küçükken Fenerbahçe gönüldaşıydı.

ABDULLAH ERCAN - BEŞİKTAŞ

ABDULLAH ERCAN - BEŞİKTAŞ

Trabzonspor’da şöhret oldu. O da gelmiş geçmiş en iyi solaklardandı. Takım arkadaşı Ogün Temizkan ile birlikte Fenerbahçe’ye geldi. Sarı lacivertlilerin de gönlünü kazandı. Çocukken Beşiktaş için kalbi çarpanlardan.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.