Atletizmin kalbi Türkiye'de atacak

Türk atletizminin kalbi, 23 Şubat'ta Aslı Çakır Alptekin Atletizm Salonu'nda düzenlenecek 18. Balkan Salon Atletizm Şampiyonası'nda atacak.

21 Şubat 2013, Perşembe 13:15
- A +
Atletizmin kalbi Türkiye'de atacak

Balkan Atletizm Federasyonları Birliği'ne (ABAF) üye ülkelerin katılımı ile düzenlenecek şampiyonaya geçtiğimiz yıl da ev sahipliği yapan Türkiye, 2020 Olimpiyatları yolunda Mersin'den önce uluslararası arenadaki ilk sınavını İstanbul'da verecek.

Dönüşümlü olarak her yıl Mart ayının başında yapılan, Avrupa ve Dünya salon şampiyonalarının öncesinde Balkanlı atletlerin kendilerini son kez deneme fırsatı buldukları şampiyonada Türkiye'nin yanı sıra Arnavutluk, Ermenistan, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Yunanistan, Moldova, Karadağ, Romanya, Makedonya ve Sırbistan ülkeleri yer alıyor. Bir gün sürecek şampiyona 13:30'da kadınlar Üç Adım Atlama yarışmaları ile başlarken, açılış töreni 14:30'da gerçekleştirilecek. Sporseverler şampiyonayı ücretsiz olarak izleyebilecek.

85 YILLIK GELENEĞİN DEVAMI

85 yıllık geçmişi bulunan Balkan Atletizm Şampiyonaları geleneğini, salon sezonunda da sürdürülmeye ilk olarak 1994 yılında Yunanistan'ın Pireas kentinde yapılarak başlandı. 2002 yılına kadar bu kentte düzenlenen şampiyona, 2003-2006 yılları arasında Atina'ya taşındı. 2007'de yeniden Pireas'ta yapılan şampiyonaya, 2008'de Atina, 2009'da da Pireas ev sahipliği yaptı.

2010, 2011 yılları arasında yapılmayan şampiyona, geçtiğimiz yıl Avrupa Spor Başkenti unvanına sahip İstanbul'da düzenlendi. Türk atletler, şampiyona tarihinde 25 altın madalya kazanma başarısı gösterirken, madalyaların 15'i erkeklerden, 10 tanesi de kadınlardan geldi.

TÜRK MİLLİ TAKIMINDA 40 KİŞİ BULUNUYOR

12 ülkeden 186 atletin mücadele edeceği şampiyonaya Türkiye 40 kişilik kadrosu ile katılıyor. Türkiye'nin ardından en çok sporcu ile katılan ülkeler, 25 atlet ile Yunanistan ve Romanya. Şampiyonanın favori ekipleri arasında yer alan Türk Milli takımının kafilesinde ise önemli isimler yer alıyor.

TANITIM TOPLANTISI YAPILDI

Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi, Aslı Çakır Alptekin Atletizm Salonu'nun, orta vadede Türk atletizminin gelişimine büyük katkısı olacağını söyledi. İstanbul'da düzenlenecek 18. Balkan Salon Atletizm Şampiyonası öncesi düzenlenen Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi, Milli atlet Nevin Yanıt ve İstanbul Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Numan Güzey'in 'ın katılımıyla bir basın toplantısı düzenlendi.

Şampiyonanın yapılacağı Aslı Çakır Alptekin Atletizm Salonu'nun konferans salonunda düzenlenen toplantıda konuşan Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi, 85 yıldır Balkan ülkelerini bir araya getiren geleneğin salon ayağı olan şampiyonanın 18.'sine ev sahipliği yapacaklarını söyledi. 2009, 2010 yıllarında düzenlenemeyen şampiyonanın geçtiğimiz yıl ilk kez Yunanistan dışına çıktığını belirten Terzi, "12 Balkan ülkesinden 183 atlet, Türk sporseverlerin karşısına çıkacak. Balkanlı atletlerin Avrupa ve Dünya şampiyonaları öncesinde uluslararası arenada kendilerini son kez deneme fırsatı buldukları bir şampiyona. Yani bakıldığında, atletlerin bu şampiyonada elde edeceği dereceler ile diğer önemli organizasyonlarda ne yapacaklarını öngörebiliriz" dedi.

Balkan Atletizm Federasyonları Birliği'nin (ABAF) Asbaşkanlığını da yapan Mehmet Terzi, şampiyonada iddialı olduklarını, 40 kişilik kadro ile mücadele edeceklerini söyledi. Nevin Yanıt, İlham Tanui Özbilen, Polat Kemboi Arıkan gibi önemli isimlerin kadrolarında yer aldığını belirten Terzi, yakaladıkları ivmeyi bu şampiyonaya yansıtarak başarılı olmak istediklerini ifade etti.

2 AYDA 51 TÜRKİYE SALON REKORU

Dünya Salon Şampiyonası için inşa edilen salonun şampiyona sonrası da hizmet vermeye devam ettiğine dikkat çeken Terzi, son yıllarda yükselen bir grafik içerisinde olan Türk atletizminin salon ile birlikte yeni bir ivme kazanacağını söyledi. Gelecekte daha büyük başarılar kazanacaklarına vurgu yapan Terzi, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"15 Aralık 2012 - 10 Şubat 2013 tarihleri arasında salonumuzda 9 yarışma düzenlendi. Bu yarışmalara; 667'si 16 Yaş Altı, 1190'ı Yıldız, 397'ı Genç ve 314'ü de büyükler olmak üzere toplam 2568 atlet, katılım gösterdi. Yarışmalar sonunda 28'i Yıldızlar, 17'si Gençler, 4'ü 23 Yaş Altı ve 2 tanesi de Büyükler kategorilerinde, toplam 51 Türkiye Salon Rekoru kırıldı. Yarışmalar dışında da salonumuz haftanın 7 günü hizmet vermektedir. Milli takım kamplarımızın birçoğu salonumuzda yapılmaktadır ve atletlerimiz, günde iki antrenman yaparak yarışmalara hazırlanmaktadır."

DHA

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.