Aboubakar'a sistem lazım

Aboubakar'a sistem lazım

04 Ekim 2016, Salı 23:26
- A +

Yazarımız Mehmet Demirkol, son şampiyon Beşiktaş’ın gündemiyle ilgili olarak 3 kilit soruya cevap verdi.

1) Aboubakar, ilerleyen haftalarda Gomez’in yerini doldurmayı başarabilecek mi?

1) Aboubakar, ilerleyen haftalarda Gomez’in yerini doldurmayı başarabilecek mi?

- Bu kez birçok şey farklı - Dünyanın her takımında 6 maç sonunda gol atmamış bir santrfor eleştirilir. Bunda bir yanlışlık yok. Buradaki mesele bu konuda eleştiri yapılırken varılan sonuçlar. Aboubakar’ın son vuruşlarda an itibariyle istim üstüne olduğunu söylemek mümkün değil. Ancak Beşiktaş’ın geçen sene Gomez’i desteklemek üzere kurduğu yapının da devam ettiğini söyleyemeyiz.

Geçen yıl 6. haftada Beşiktaş ideal 11’ini saymak mümkün olabilirken bu, bugün mümkün değil. Atiba- Oğuzhan-Sosa üçlüsünün yerine bir yapı konabilmiş değil. Ayrıca geçen yıl Olcay- Töre-Quaresma-Frei’den ikisi tercih ediliyor ama oyunda bir sürdürülebilirlik sağlanıyordu. Bugünse iş daha çok Caner ve Gökhan İnler’in uzun topları üzerinden dönüyor gibi. Şenol hoca, orta saha ve hücum kanatlarından istediği verimi almaya ancak orta saha kurgusuna tam olarak karar verince başlayabilecek.

Yeni bir ‘oyun’ bulmak gerek

Yeni bir ‘oyun’ bulmak gerek

Sosa’nın yerine bir oyuncu bulunamadı. Dolayısıyla yeni bir oyun bulmak gerek. Bu olduğunda Aboubakar’ın da seviyesi yükselebilir.Burada Gomez’in farkını da hatırlamak lazım. O sadece ona yapılan çok iyi servisleri değerlendirmekle kalmıyordu. Hep doğru hareketlenerek, hep en doğrusunu yaparak orta saha oyuncularının zihnini açıyordu. Onlara seçenekler sunuyordu. Aboubakar için bunları söylemek mümkün değil.

2) Şenol Güneş’in kadroda sürekli rotasyon yapması takımı olumsuz etkiliyor mu?

2) Şenol Güneş’in kadroda sürekli rotasyon yapması takımı olumsuz etkiliyor mu?

- Yeniler büyük seçenek sağladı - Şenol hoca rotasyon takıntısı olan bir teknik adam değil. Sosa sonrası doğru oyunu bulmaya çalışıyor. Sakatlıkları da unutmamak lazım. Ancak daha önemlisi eldeki değerli oyunculardan oluşan geniş kadro. Geçen yıl bu derece bir rotasyon yoktu. Çünkü hem kadro dardı hem de Güneş aradığı notayı erken bulmuştu.

Şimdi İnler gibi ekstra bir oyuncusu var. Ve Sosa olmayınca orada Oğuzhan’a yer açılıyor. Geçen sene olmayan Tolgay da var. Adriano ve Caner, Gökhan ve gittikçe yükselen Beck de. Bu durumda neden rotasyon yapıyorsun denmez. Stoperlere bakarsan olmayınca yapmadığını da görürsün.

3) Fabri’nin performansı, kalede kalmaya yeter mi?

3) Fabri’nin performansı, kalede kalmaya yeter mi?

- Yan toplarda hatalı ama... - Şenol Güneş Türk futbol tarihinin en iyi kalecilerinden biridir. Hatta bazılarına göre birincisidir. Onun kaleci tercihini, hele de transfer sezonu kapalıyken tartışmam. Fabri’nin karşı karşıya pozisyonlarda tıpkı Tolga gibi başarılı bir kaleci olduğunu söyleyebilirim ancak Kiev maçında yediği gol yan toplarda onun da hata yapabildiğini gösteriyor.

Burada asıl önemli olan taraftarın Tolga’yla olan gönül bağının kopuyor olması. Kaleci özgüvenli olmalı. Fabri’de bu, şu an itibarıyla daha fazla.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.