2017 Ramazan ne zaman başlıyor? 2017 Ramazan Bayramı tatili kaç gün?

Müslümanlar için çok önemli bir ay olan Ramazan ayı yaklaşıyor. 11 ayın sultanı olarak nitelendirilen Ramazan ayı ne zaman başlıyor sorusu merak ediliyor. Ramazanın ardından ise tatil de çok merak edilen konulardan biri. 2017 Ramazan Bayramı tatili kaç gün? sorusunun ve 2017 Ramazan ne zaman başlıyor? sorusunun cevabı haberimizde...

18 Mayıs 2017, Perşembe 16:55 Son Güncelleme:
- A +
2017 Ramazan ne zaman başlıyor? 2017 Ramazan Bayramı tatili kaç gün?
2017 Ramazan ne zaman başlıyor? sorusu Ramazan ayı yaklaştı daha çok merak edilmeye başlandı. Milyarlarca Müslüman'ın oruç tuttuğu ve ibadetlerini gerçekleştirdiği Ramazan ayına çok kısa bir süre kaldı. Hoşgörü ve iyiliğin ön planda tutulduğu, nefis kontrolünün öne çıktığı Ramazan ayı bu senede büyük bir heyecanla bekleniyor. Ramazan yaklaştıkça 2017 Ramazan ne zaman başlıyor? sorusu da daha çok merak ediliyor. Peki, 2017 Ramazan Bayramı tatili kaç gün? sorusunun yanıtı haberimizin detayında.
 

2017 Ramazan ne zaman başlıyor?


Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 2017 Dini takvimine göre bu yıl üç aylar 29 Mart 2017'de başladı, Ramazan ayı ise 27 Mayıs 2017'de başlayacak. 
 

2017 Ramazan Bayramı tatili kaç gün?


Üç gün sürecek Ramazan Bayramı'nın ilk günü 25 Haziran Pazar gününe denk gelecek. Bu şekilde vatandaşlar, Cuma akşamı mesai bitimiyle birlikte çıkacakları tatillerini, 4 gün olarak gerçekleştirebilecek. 

Ramazan ayı nedir?

Manevi güzelliklerle dolu olan Ramazan ayı müminler için bir rahmet ve mağfiret mevsimidir. Bu kıymetli zaman dilimini ibadet ve iyiliklerle değerlendiren mümin ebedi mutluluğun kapısını açar. Cehennemden kurtuluş beratını alarak zaman ve mekân cennetine doğru yol alır. Bir hadis-i şerifte şöyle buyurulmaktadır:
“Ramazan Ayı gelince, cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar zincire vurulurlar”
Ramazan, öncelikle oruç gibi türlü hikmetlerle dolu bir kulluk görevinin yerine getirildiği,her türlü hayır, rahmet ve bereketi kendisinde barındıran bir aydır. Dolayısıyla Ramazanayının en önemli özelliği oruç ibadetinin bu aya tahsis edilmesidir. Bundan dolayı Ramazanayına “Şehr-i Siyam” denilmiştir.
Ramazan orucu, hicretin ikinci yılı içinde Şaban ayında farz kılınmıştır. Orucun farzolduğu Kitap, Sünnet ve İcma ile sabittir. Kur’an-ı Kerimde, 
“Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilerefarz kılındığı gibi size de farz kılındı” buyurulmuştur (Bakara, 2/183).
Müminlere bir ikram olarak sunulan Ramazan ayı; ibadet, tövbe, dua, zikir, arınma,sosyal yardımlaşma ve dayanışma ayıdır.

Oruç ne anlama gelir?

Oruç Arapça’da “savm” kelimesiyle ifade edilir. Savm sözlükte nefsi tutmak ve engellemek anlamındadır.
İslam dininde oruç, sabahın başlangıcı sayılan ikinci fecirden (tan yerinin ağarmasından) başlayarak güneşin batışına kadarki sürede başka bir deyişle imsaktan iftara kadar ibadet niyetiyle yemekten, içmekten ve cinsel ilişkiden nefsi uzak tutmaktır.
Oruçtan beklenen amacın gerçekleşmesi için dikkat edilmesi gereken şeyler vardır. Kamil anlamda oruç bütün organların iştirakiyle gerçekleşir. Şöyle ki: Oruç tutan kişi mideyi yemek içmekten koruduğu gibi, dili de yalandan, gıybetten, kötü ve boş sözden uzak tutmalı- dır. Göz harama bakmamalı, kusur aramamalıdır. Kulak gıybet, dedikodu ve boş sözler dinlememelidir. Gönül güzel şeyler düşünmelidir. Bilinmelidir ki, organları orucu iştirak etmeyi başaramayan kişi şeklen oruç tutmuşsa da, oruçtan beklenen gayeye bütünüyle ulaşamamış demektir

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...