ŞİFREMİ UNUTTUM

EMAİL ADRESİ

Yeni şifre için eposta hesabınızda junk/çöp dizinini de kontrol ediniz.

AKTİVASYON KODU TALEBİ

EMAİL ADRESİ

Aktivasyon kodu için eposta hesabınızda junk/çöp dizinini de kontrol ediniz.

ÜYE GİRİŞ DURUM


YAZARLAR

İbra gerçekleri!

19.02.2008

Nuri Albayrak başkanlığındaki yönetimin ibra edilmediği 9 Şubat 2008 tarihi, sadece Trabzonspor için değil, bu ülkede faaliyet gösteren tüm dernekler için artık bir milattır.

Nuri Albayrak başkanlığındaki yönetimin ibra edilmediği 9 Şubat 2008 tarihi, sadece Trabzonspor için değil, bu ülkede faaliyet gösteren tüm dernekler için artık bir milattır. Adını sanını bilmediğimiz birçok dernekte benzer olaylar yaşanıyordur kuşkusuz ancak bu olayı milat konumuna getiren detay, gerçekleştiği kurumun medyatik bir spor kulübünde meydana gelmiş olmasıdır.
Bu olayı milat kılan ve gözlerden kaçan en önemli konu ise Dernekler Kanunu’nda ibra edilmeme durumunda, “ne yapılırın” düzenlenmemesidir. Bir ibra edilmeme olayı gerçekleştiğinde, Dernekler Kanunu’nda, “şu maddeye dayanarak şu yapılır” denilemiyor. KİT’ler ve Kooperatifler Kanunu’nda ibra edilmemeye ilişkin çok açık hükümler varken, Dernekler Kanunu’nda bunu dolaylı ilgilendiren iki madde yer alıyor. Bunlardan 9. Madde İç Denetim, 27. Madde ise Kötü Yönetimlerin Yargılanması’ndan bahseder. Bu durumda ibra edilmemek, kötü yönetilmek demektir. Demek ki dernek kötü yönetilmiş ki, ibra edilmemiş. Bu bilgiler ışığında şu söylenebilir: Bütün bu nedenlerden ötürü Dernekler Müdürlüğü, 9 ve-veya 27. Madde gereğince Komisyon oluşturur, ibra edilmemenin nedenlerini inceler, haklarında soruşturma yapar.  Gerekirse dava açar.
Varsayalım ki 9 Şubat günü eski yönetim ibra edilmiş olsun. Yeni yönetim ya da herhangi bir üye şikâyet üzerine bu denetim mekanizmasını harekete geçirebilir.

Öğrendiğimiz kadarıyla İçişleri Bakanlığı Dernekler Daire Başkanlığı, ibra edilmeme durumunda ne yapılacağı konusunda yasada açık bir hüküm bulunmadığından bir genelge hazırlığı yapıyor.  Belli ki siyasi çıkacak bu karar, Trabzonspor üyelerini tatmin etmeyecektir. Trabzonspor kötü yönetilmiştir. Trabzonspor’u yönetenler bir futbolcunun -örneğin Risp’in- parası 3 ay gecikince serbest kalacağını bilmelidir. Karşılıklı imza atılarak satılan bir futbolcunun -örneğin Ersen Martin’in-  satışından keyfi vazgeçilemeyeceğini bilmelidir. Bilmiyorsa bunun bedelini ibra edilmeyerek ödemelidir. Örnekleri çoğaltmak mümkündür. Bu nedenle her ne kadar bizim de içimize sinmemişse bile ibra olayı yabana atılmamalıdır. 

 

6 YORUM
 • trabzon44 19.02.2008 16:58:07
  1

  Sayin albayrak külübü borcsuz almisdir ve batirmisdir bunuda bedelini ödemesi lazim bir baksin sayin aziz yildirim bey fener icin neler vermisdir ve tarafdar arkasinda durmusdur biz sayin bayrakdarin nesini savunalim bunun hesabini vermeli ve verecek

 • cevatkambur 19.02.2008 17:22:27
  2

  EVET SEVGİLİ ERGUN ABİ .ÇOK İYİ TEMAS ETTİN BİZ ZATEN HER ŞEYDE HER ZAMAN İLK OLMAYI ÇOK SEVERİZ;YA.

 • rauf topal 19.02.2008 17:46:05
  3

  SADECE YAZIK DİYORUM BU KONULAR COK UZUNTU VERİCİ TRABZONUN BASKANI OLAN KİMSE BU KLUBU BU DURUMLARA GETİRMEMESİ GEREKİYORDU TARİH AFFETMEZ ARKADASLAR

 • GENCFA 19.02.2008 21:07:16
  4

  Trabzonspor yönetimi keyfi yönetilerek elindeki değerlere sahip çıkılmayarak sırf akp ile ilin barışını sağlamak amacı ile gelen albayrak cüzdanını doldurarak Trabzondan ayrıldı ödemesi gereken ceremeyi yönetiyle ödeyecek yağma yok

 • serkankartal 20.02.2008 01:17:31
  5

  Trabzonspor haberlerini utanarak okumamıza sebep olan, bu nadide spor kulübün içine siyaseti sokan, o kadar yıldız futbolcuyu sattığı halde hala borcu olan, parayla delege satın alan bu ESKİMİŞ yönetimden en ağır şekilde hesap sorulmalıdır. Sorul

 • Göksal 20.02.2008 20:31:10
  6

  Albayrak kulup yonetimini insat isiyle karistirdi bir taraftan zarar edersem obur taraftan kazanirim ama futbolun hata kabul etmedigini iki senede bile ogrenemedi Yildiz alacam dememisdiTrabizondaki yildizlarida sati takimi ve kulubu perisan eti.