MENÜ

Yunanistan'da işletmeciler Kovid-19 tedbirleri nedeniyle işlerinin azalmasından dert yanıyor

Yunanistan'daki işletmeler, Kovid-19 vakalarındaki hızlı artıştan dolayı alınan tedbirler nedeniyle zor günler geçiriyor.

26 Ekim 2020, Pazartesi 18:19 Son Güncelleme:
- A +
Yunanistan'da işletmeciler Kovid-19 tedbirleri nedeniyle işlerinin azalmasından dert yanıyor

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısındaki yükseliş, genel bir sokağa çıkma yasağından kaçınan Yunanistan hükümetini yeni önlemler almaya mecbur bırakırken, işletmeler de bu duruma ayak uydurmaya çalışıyor.

Başkent Atina'da, turistlerin en yoğun ziyaret ettiği yerlerin başında gelen Monastiraki bölgesindeki işletme sahipleri, AA muhabirine, bu sene cirolarının geçen yıllara oranla belirgin şekilde düştüğünü söyledi.

Geçen cumartesiden itibaren 00.30-05.00 saatlerinde sokağa çıkma yasağının uygulanmaya başladığı kentte, salgının olumsuz etkilerini derinden hisseden kafe ve restoran sahipleri, yaşadıkları ekonomik zorluklara dikkati çekti.

"İşletme sahipleri iflasın eşiğinde"

Monastiraki ve kentteki diğer turistik bölgelerde restoranları bulunan işletmeci Akis, kendisi gibi diğer restoran sahiplerinin de "Kovid-19 kurbanı" olduğunu söyleyerek, "Sanırım bu virüsten en çok kafe ve restoran sahipleri etkilendi. Bazı işletme sahipleri iflasın eşiğinde." ifadelerini kullandı.

Özellikle Monastiraki gibi bölgelerdeki işletmelerin turistler sayesinde iş yaptığını söyleyen Akis, Kovid-19 önlemleri kapsamında getirilen seyahat kısıtlamalarından dolayı ülkeye az sayıda turistin gelmesi nedeniyle cirolarındaki düşüşün kaçınılmaz olduğunu kaydetti.

Restoranlarında, sosyal mesafe, maske ve hijyen gibi tüm güvenlik kurallarının uygulandığını anlatan Akis, "Virüs aşısı bulunmadığı müddetçe insanlar haklı olarak korkmaya devam edecek ve dışarı çıkmaktan olabildiğince kaçınacaklar. Dolayısıyla mekanlarımız boş kalmaya devem edecek." dedi.

YORUM YAZ
Sıradaki haber yükleniyor...