MENÜ

YKS ek tercihler ne zaman başlayacak? 2018 Üniversite ek yerleştirme tarihleri

Bu yıl ilk kez uygulanan YKS üç ayrı oturumda gerçekleşti. 2018 Üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanmasından sonra, açıkta kalan öğrenciler YKS ek tercihler için arayışa geçti. Geçtiğimiz gün açıklanan YKS tercih sonuçlarının ardından yerleşemeyen adaylar için gerçekleştirilecek olan YKS ek tercih işlemlerinin tarihi belli oldu mu? YKS ek yerleştirme ne zaman başlıyor? YKS ek tercih kılavuzu yayınlandı mı? İşte detaylar...

10 Eylül 2018, Pazartesi 19:32 Son Güncelleme:
- A +
YKS ek tercihler ne zaman başlayacak? 2018 Üniversite ek yerleştirme tarihleri

YKS ek tercih işlemleri için geri sayım başladı. YKS tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından üniversite kayıt işlemleri gerçekleştirildi. Üniversite kayıtlarının ardından boş kalan kontenjanlara yapılacak ek yerleştirme için yerleşemeyen adaylardan ek tercih işlemleri alınacak. YKS tercih sonuçlarına göre, 710 bin 982 aday yerleşti, 128 bin 508 kontenjan boş kaldı. Peki, boş kalan kontenjanlara yapılacak YKS ek yerleştirme ne zaman başlıyor? 2018 YKS ek tercih kılavuzu yayınlandı mı? İşte 2018 YKS ek tercih ile ilgili merak edilenler...

YKS tercihleri ne zaman başlıyor?

YKS ek tercih işlemleri için heyecan içinde olan öğrenciler ÖSYM'den gelecek açıklamayı bekliyor. Fakat ÖSYM tarafından 2018 YKS ek tercih kılavuzu henüz yayınlanmadı. Böylelikle ek yerleştirme takvimi de belli olmadı. YKS ek tercih kılavuzu yayınlandığı an haberimizin içeriğinde yer alacak.

Yerleştirme sonuçları nasıl duyurulacak?

Yerleştirme Sonuçları internet (https://sonuc.osym.gov.tr) aracılığıyla adaylara duyurulacaktır. Sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir. İnternet sayfasındaki duyurular, sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir. Yurt dışındaki üniversitelere yerleştirilen adaylar için, gerekli olduğunda ve adayın müracaatı üzerine yerleştiği programı gösteren bir yazı verilecektir. 

KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER

a) Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi

b) Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)

c) 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf

d) Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge

e) Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri YKS ile bir yükseköğretim programına yerleşen yükümlülerin askerlik durumları, üniversiteler tarafından http://kamu.turkiye.gov.tr internet adresinde görülebilecektir.

Adayların askerlikle ilgili sorunları için askerlik şubelerine, kredi konusunda ayrıntılı bilgi için de üniversite rektörlüklerine veya Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna başvurmaları gerekmektedir. Yükseköğretim programlarına yerleşen adayların yerleştirme sonuçları (engel bilgileri de dâhil), Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına (YÖK) ÖSYM tarafından elektronik ortamda iletilecektir

Ek Yerleştirme nasıl yapılacak?

YKS ek yerleştime işlemleri için tarih henüz belli değil. Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildirilecek. Yükseköğretim programlarının 2018-YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezi olarak Ek Yerleştirme yapılacak. 


Merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacak. Ek Yerleştirmede; ön lisans ve lisans programlarına merkezi genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecek. Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacak. 


Ek yerleştirme tercih ücreti 15,00 TL olacak. Ek yerleştirme için tercih yapan adaylardan ek yerleştirme ücretini yatırmayanların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmayacak.

YORUM YAZ
Sıradaki haber yükleniyor...