Yetenek avcıları

Türkiye’de geliştirilmiş bir mobil aplikasyon ve web sitesi olan Scoutium; kendilerini ‘çevrimiçi gözlemci platformu’ olarak tanımlıyor. Yani, her futbolseverin kayıt olup; sevdiği, izlediği futbolcuları değerlendirebildiği, bir ortam. Üç başarılı genç girişimci Efe Aydın, Emre Ün ve Safa Yerliyurt’un kurucuları olduğu ve futbolseverlere sunduğu bu uygulama, kadın futboluna da destek veriyor. Artık yetenekli futbolcuları keşfetmek ve onlara şans vermek kolaylaşıyor.

15 Mayıs 2019, Çarşamba 09:09 Son Güncelleme:
- A +
Yetenek avcıları

Sporculardan gelen geri bildirimleri farklı göğüs şekillerine ve doku yoğunluklarına dair verilerle ve derinlikli bilgilerle birleştiren Nike, her düzeyden sporcular için kadınlara özgü yeniliklerle donatılmış yüksek performanslı spor sütyenleri tasarlıyor. ‘FE/NOM Flyknit Sütyen’ Nike’ın kişisel tercihlere en uygun sütyeni; farklı kesim, destek, doku ve stil seçenekleriyle sunma hedefinin bir parçası. Üç farklı destek düzeyiyle ve 44G’ye varan beden seçenekleriyle sunulan, üç yenilik ve 12 farklı malzemeyle üretilmiş tam 57 stil bulunuyor. Farklı vücut şekillerine ve bedenlere sahip olan kadınların kolektif gücünü ortaya çıkarması anlamına geliyor.

İnsan hayatına dokunmak

Bizi buluşturan fikir, futbola etki etme ve insan hayatına dokunma tutkusundan doğdu. Önemli bir kulübün yönetimine ulaşarak oyuncu tavsiye etmek isteyen, ancak kulüp yönetimi tarafından ciddiye alınmayan bir arkadaşımıza kulak verdik ve taraftarların, futbola gönül verenlerin sesinin kulüplere yeterince güçlü ulaşmadığını fark ettik. Scoutium, kullanıcılarının yaptığı futbolcu değerlendirmelerini ve videolu analizleri kulüplere ve futbol profesyonellerine ulaştırarak, futbolcuların keşfedilmesini sağlayan dijital bir futbol gözlemciliği platformudur. Temelinde de bir şeyleri değiştirme isteği, insan hayatına dokunma tutkusu var diyebiliriz.

Profesyonel ‘scout’ olabilirler

Futbolseverler mobil uygulama üzerinden ücretsiz kayıt olarak yetenekli buldukları futbolcuları belirli formatlarda değerlendiriyor. Bilimsel algoritmalar kullanarak süzgeçten geçiriyoruz. Yani taraflı değerlendirmeleri anlıyoruz ve sistemden eliyoruz. Aynı zamanda geliştirdiğimiz puanlama algoritmasıyla başarılı futbolseverleri tespit edebiliyor ve site üzerinden belirli aşamaları tamamlayan kullanıcılarımızı ‘scout’ olarak tescilliyoruz.

Transfer olma fırsatı

Profesyonel ve amatör liglerde, alt yapılarda, küçük yaş kategorilerinde oynayan futbolcular, onların kulüpleri ya da aileleri scout’ları sistem üzerinden maçlarına çağırıyor. Scout’larımız maça gidiyor, tüm maçı yerinde canlı olarak izliyor, futbolcuları detaylı analiz ediyor, videolarını çekiyor ve sisteme yüklüyor. Kulüpler ve futbolcular satın alarak bu analizleri görüntüleyebiliyorlar. Bu sayede scout’lar gelir elde ediyor, kulüpler kendilerine uygun oyuncuları kolaylıkla bulabiliyor, futbolcular da kendilerini izleyerek yeteneklerini geliştirme ve transfer olma fırsatı elde ediyor. Geçtiğimiz transfer döneminde Kasımpaşa altyapısında forma giyen Ali Akkuş maçına scout çağırdı, analizi yapıldı ve Kahramanmaraşspor ile profesyonel sözleşme imzaladı. Maçına scout çağırmanın yanında scout’larımızın radarına giren ve analizi yapılan bir diğer genç yetenek Berat İş ise Sakaryaspor’dan Karşıyaka’ya transfer oldu ve şu an attığı goller ile göz dolduruyor.

1000 kadın futbolcu

Nike ve TFF ile birlikte kadın futboluna geniş çaplı destek verdiğimiz bir proje yürütüyoruz. Tüm Türkiye’deki yetenekli kadın futbolcuların keşfedilmesini hedeflediğimiz projede 1000 kadın futbolcunun videolu analizini yapacağız. Proje sonunda kadın milli takımına yetenekli oyuncuları seçmeleri için değerli hocalarımıza geniş bir bilgi havuzu sağlamak istiyoruz. Tüm scout’larımızla kadın futbolcular için saha kenarlarındayız.

Kadınlar’a özel krampon

Nike, bu yaz dünya çapında tüm sahalarda boy gösterecek kadınlara özel krampon koleksiyonunu tanıttı. Nike’ın ikonik kanatları ‘Zafer Tanrıçası’, Nike Nike’ın Victory Koleksiyonu’nun bir parçası olarak sahalarda karşımıza çıkacak. Bu özel krampon ilk kez yazın Fransa’da gerçekleşecek turnuvadaki maçlarda giyilecek.

Milli formalar tanıtıldı

Dünya’nın en iyi kadın sporcularından 40’ı, bu yaz Fransa’da yapılacak futbol turnuvası için, 14 Milli Takımın koleksiyonunu tanıtmak üzere Nike ile Paris’te bir araya geldi. 14 Milli Takım Formasının tasarım süreci, profesyonel futbolcuların ayrıntılı geri bildirimlerinin toplanmasıyla başladı. Nike Sports Araştırma Laboratuvarı’nda yürütülen 4D tarama ve hareket yakalama çalışmalarıyla devam etti. Her bir ‘2019 Nike Formasının’ üretiminde; en az 12 plastik şişenin geri dönüşümünden elde edilen malzemeler kullanılıyor. Nike, sürdürülebilir ürün tasarımı sayesinde, 2010’dan bu yana 6 milyardan fazla plastik şişenin çöplerden kurtarılmasını sağladı.

Nike ve UEFA’dan üç yıllık anlaşma

Nike, UEFA ile önemli bir ortaklığa imza atarak kadın futbolunun gelişiminde gösterdiği kararlılığı pekiştirdi. Üç yıllık bu anlaşma ile UEFA Kadınlar Futbolu’nun resmi sponsoru olurken, Kadınlar Şampiyonlar Ligi ve Kadınlar EURO 2021 dahil olmak üzere UEFA Kadınlar karşılaşmalarının futbol topu tedarikçisi oldu. Ayrıca Nike futbol topu, her yıl düzenlenen 17 ve 19 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası ve 2021 Kadınlar Salon Futbolu Avrupa Şampiyonası’nda da kullanılacak.

“Futbolun Geleceği”

TFF ve Nike işbirliğiyle 24 Mayıs’ta TFF Riva Tesisleri’nde yapılacak olan “Futbolun Geleceği” etkinliğinde Türkiye’nin dört bir yanından, Scoutium aplikasyonunun kullanıcıları tarafından değerlendirilmiş ve Milli Takım antrenörleri tarafından seçilmiş 30 futbolcu kız Türk Milli Kadın Futbol Takımı antrenörleri ile antrenman yapma fırsatı ve Milli Takım’a seçilme şansına sahip olacaklar.

Ne yapmanız gerekiyor?

Kadın futbolcuların yukarıdaki QR kodunu okutup linkteki etkinliğe kaydolmaları ve Scoutium’dan kendilerine bir gözlemci çağırmaları yeterli.

https://www.nike.com/events-registration/event?id=118330 

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...