Okan Buruk'dan Mourinho açıklaması: Benim için karşı takımın hocasının kim olduğu fark etmiyor

Süper Lig’de 2023-2024 sezonu Şampiyonu Galatasaray’ın teknik direktörü Okan Buruk, ''Çok uzun sene şampiyon olmayan bir takım şampiyon olsa daha farklı kutlar. Şampiyon olmadan da kutlayan takımlar görüyorsunuz'' diyerek ezeli rakipleri Fenerbahçe'ye göndermede bulundu.

Süper Lig’de 2023-2024 sezonu Şampiyonu Galatasaray’ın teknik direktörü Okan Buruk, ''Çok uzun sene şampiyon olmayan bir takım şampiyon olsa daha farklı kutlar. Şampiyon olmadan da kutlayan takımlar görüyorsunuz'' diyerek ezeli rakipleri Fenerbahçe'ye göndermede bulundu.

Haberin Devamı

Mourinho'nun Fenerbahçe'ye gelmesini de değerlendiren Okan Buruk, "Lig'de kaliteli hocaların olması seviyeyi artırır. Rakip takımın hocasının kim olduğu benim için çok fark etmiyor" açıklamasında da bulundu.

Sarı-kırmızılı takımın başarılı teknik direktörü Okan Buruk, şampiyonlukla tamamlanan sezonun ardından Demirören Haber Ajansı’na (DHA) özel açıklamalarda bulundu.

Geride kalan sezonda Şampiyonlar Ligi’nde yarışmacı olduklarını göstermek için çabaladıklarını belirten Buruk, “Önce bir önceki 23’üncü şampiyonluğu yaşadık. Sonra yeniden bir şampiyonluk hedefi koyduk. Bir önceki seneden kurduğumuz yeni bir kadro var. Birçok oyuncu aldık. Hedeflerimizden biri de Şampiyonlar Ligi’nde başarılı olmaktı. Kadro sayımızı yüksek tuttuk. Orada yarışmacı olduğumuz göstermek istedik. Şampiyonlar Ligi’nde oynayan takımlar ligde hep çok zorlanmıştır. Son 5-6 seneye baktığımızda Şampiyonlar Ligi’nde oynayan takımlar ilk üçe bile girememiştir. Şampiyonlar Ligi’nde son maça kadar taşıdık. Avrupa Ligi’nde devam ettik. Grupta üçüncü olduk. Oynadığımız oyun çok değerliydi. Galatasaray’ın genlerine yakışan bir oyun oynadık. Bütün takımlara karşı oynadığımız dominant oyun bir anlamda kazanmadan da bir şeyler kazanabilmenin ne kadar değerli olduğunu gösterdik. Başında olan isim benim. Kazanınca ön plana çıkarlar, kaybedenince de daha çok ön plana çıkarlar. Başarısızlığı daha çok sahiplenen biriyim. Başarıyı paylaşan biriyim. En büyük pay oyuncuların. Başkanımız, yöneticilerimiz, taraftarlarımız bizi destekledi. İç saha performansımız muhteşemdi. Avrupa’da ya da Türkiye’de bütün gün güneşin altında bekleyen taraftarlarımız var. Galatasaray için her şeyi yapabilecek bir taraftarımız var. Konya maçına gidişimizi unutamayacağım. Korkudan öldüm. Canları pahasına otobüsün önüne atladılar. Bu çok önemli. Başarıda onların payı çok önemli. Birlikte başardık. 102 puanlık rekor, 17 maçlık galibiyet serimiz. Rekorlara doyamadık. Topu en çok direkten dönen takım da olduk” diye konuştu.

Haberin Devamı

“SENEYE DE MAYISLAR BİZİM OLACAK”

Haberin Devamı

“Geçen sene özelinde inanılmaz bir yarış oldu” diyen başarılı teknik adam sözlerine şöyle devam etti:

“Fenerbahçe’ye sezon başında 99 puan alacaksınız ama ikinci olacaksınız deseler inanmazlardı. Hep daha iyisini yapabilecek bir takım var. Galatasaray daha iyisini yaptı. İki takım da başarılı. İkinci olduğu için başarısız olduğunu söyleyemem. Camiaların, teknik adamların hakkını vermek gerek. Galatasaray hep kazanan takımdır. Çok konsantre şekilde dönen takımdır. Hep mayıslar bizimdir dedik. Mayıslar yine bizim oldu. Seneye de mayıslar bizim olacak. Mayıs’ı bitirdik. Kutlamaları da mayıs sonu bitirdik. Bir sene önce de şampiyon olduk. Bir sene önce şampiyon olduğunuzda bir sonraki sene aynı heyecanla şampiyonluk kutlaması uzun olmayabiliyor. Kutlamayı uzatmaktansa şampiyon olmayı seviyoruz. Belli bir seviyeden sonra rutine giriyor. Çok uzun süre sonra şampiyon olan bir takım daha farklı kutlar. Şampiyon olmadan da kutlayan takımlar görüyorsunuz. Şampiyonluğu kutlamak ilk günler çok önemli. Daha sonra oyuncular tatile gidiyor. İyi hocalar geldi. Jose Mourinho ve Giovanni van Bronckhorst gibi. Abdullah Avcı da değerli bir isim. Şampiyonluk yarışı çok güçlü bir şekilde olacak. Bu kadar iyi hocanın bir arada olduğu lig daha iyi olacak.”

Haberin Devamı

“ÜÇ JOKER İSİM ÇOK YARDIMCI OLDU”

Çok fazla değişiklik oldu kadroda. Angelino gibi çok önemli, kağıt üstünde gözü kapalı güvendiğiniz bir oyuncuydu. Değerli bir sol bek aldık. Oyuna girmesi takıma alışması bazen olmuyor. Ofansif gücünden katkı almak istedik. Defansif yönünü de hücumla kapatmak istedik. İkimiz taraf da istediğini bulamadı. Ayrılmak durumunda kaldık. Sacha Boey’in gidişi çok aniydi. Hazırlıksız yakalandık. Devre arası transferleri çok zor oluyor. Kimse oyuncusunu bırakmak istemiyor. Genel olarak süreci iyi yönettik. Barış Alper Yılmaz, Kaan Ayhan ve Berkan Kutlu gibi üç joker isim çok yardımcı oldular. Her mevkiyi kapattılar. En iyisini yapmaya çalıştılar. Denemelerimiz başarılı oldu. Serimizin devam etmesini sağladı. Takım içinde farklı mevkilerde oynayıp takıma önemli destekler vermeleri yer alıyor. Zor bir seneydi. Icardi Beşiktaş maçında sakatlandıktan sonra sezon boyunca yüzde 100’üyle oynayamadı. Yüzde 50’siyle gol kralı oldu. İyi oyuncularımız vardı. Bazılarını yüzde 100, bazılarını daha az kullandık” şeklinde konuştu.

Haberin Devamı

“BENİM İÇİN KARŞI TAKIMIN HOCASININ KİM OLDUĞU FARK ETMİYOR”

Fenerbahçe’de teknik direktörlük görevine getirilen Jose Mourinho’nun Türk futboluna önemli katkılar sağlayacağını aktaran Okan Buruk, “Tanışmışlığımız yok. Ülke futboluna önemli katkı sağlayacak. Ülke futbolu için çok önemli. Benim için karşı takımın hocasının kim olduğu fark etmiyor. Rakibiniz 99, siz 102 puan topladı. Ana fikir siz ne yapıyorsunuz? Rakibin başında kim olursa olsun. Jesus vardı iki sene önce. Bu liglerde başarılı olmuş biriydi. Rakibin hocasının kim olduğu değil biz neye yapacağız? Kaç puan alacağız? Kaç galibiyet alacağız? 4 takım yarışta olacaktır. Benim amacım kendi oyunumuza odaklanmak. Yıllardır şampiyonluğa oynayan takımlarda çalışmadı. Yeni bir takım yeni bir ülke. Avrupa’da iki final oynadı. Önemli başarıları var. Önemli hava getirecektir. Ne zaman ne yapacağı belli olmayan bir karakter. Özellikle gazetecilerle ilgili birçok şey olacak gibi” değerlendirmesinde bulundu.

YORUM YAZ