Avrupa şampiyonu milli tekvandocular yurda döndü

Sırbistan'da düzenlenen, milli sporcuların toplam 16 madalya kazandığı Avrupa Taekwondo ve Para Taekwondo Şampiyonası’nı genel sıralamada zirvede tamamlayan milli sporcular yurda döndü.

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da 40’ı aşkın ülkeden 520 civarında sporcunun katılımıyla düzenlenen şampiyonanın son gününde Türkiye’yi taekwondoda 4 ve para taekwododa 5 olmak üzere 9 sporcu temsil etti. Milli taekwondocu Emre Kutalmış Ateşli, erkekler +87 kiloda Avrupa üçüncüsü oldu.

Haberin Devamı

Türkiye, 16 taekwondo ve 19 para taekwondocuyla katıldığı şampiyonayı 3 altın, 9 gümüş ve 4 bronz olmak üzere 16 madalya ile tamamladı. Şampiyonada taekwondocular 2 altın, 5 gümüş ve 1 bronz, para taekwondocular ise 1 altın, 4 gümüş, 3 bronz madalya elde etti. Türkiye, bu sonuçlarla 2022 yılında yapılan son şampiyonadan sonra yeniden takım halinde Avrupa şampiyonu oldu. Ay-yıldızlı milliler, taekwondoda kadınlarda takım halinde ikinci, erkeklerde birinci sırayı alırken genel klasmanda da zirveye çıktı. Milli para taekwondocular da 2022’den sonra yeniden takım halinde Avrupa şampiyonluğuna ulaştı. Türkiye, ilki 1976 yılında yapılan ve 26’ncısı düzenlenen Avrupa Taekwondo Şampiyonası’nda 8’nci kez takım halinde şampiyon olmayı başardı.

Haberin Devamı

METİN ŞAHİN: ZAMAN ZAMAN SIKINTI ÇEKTİK AMA BAŞARIYA ULAŞTIK

Takım halinde Avrupa şampiyonu olan milli sporcular Türk Hava Yolları’na (THY) ait uçakla Belgrad’dan İstanbul’a geldi. Milli sporcular İstanbul Havalimanı’nda çiçeklerle karşılandı.

Türkiye Taekwondo Federasyonu Başkanı Metin Şahin şunları kaydetti:

"2023 yılında dünya şampiyonu olan takımımız aynı zamanda Manchester’da Avrupa şampiyonu olmuştu. Sırbistan’da da 1,5 yıl sonra burada yapılan şampiyonada para tekvandoda ve tekvandoda tekrar Avrupa şampiyonu oldu. Gururluyuz, mutluyuz. Ülkemize armağan ediyoruz. Tabii ki bir hedefimiz 2024 Paris olimpiyatları. Bir sürü sporcumuz burada belli bir testten geçti, zaman zaman daraldık, zaman zaman sıkıntı yaşadık ama mutlu sonuca ulaştık. Bize desteklerini esirgemeyen Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ediyorum."

FURKAN UBEYDE ÇAMOĞLU: GURURLUYUM, MUTLUYUM

Şampiyona’da altın madalya kazanan 18 yaşındaki milli sporcu Furkan Ubeyde Çamoğlu, “Ülkemize altın Altın madalya kazandırdığım için çok mutluyum. Allah’a şükürler olsun, 18 yaşında ülkemize altın madalya kazandırmanın gururu içindeyim. Buralara gelebilmek için çok emek verdim” dedi.

MERYEM BETÜL ÇAVDAR: ALTIN DEĞERİNDE BİR GÜMÜŞ MADALYA KAZANDIM

Milli sporcu Meryem Betül Çavdar, “Çok mutluyuz, çok gururluyuz. Ülkemizi Avrupa Şampiyonası’nda takım halinde şampiyon yaparak çok büyük bir başarıya imza attık. Olimpiyat öncesi kendimizi görebilmek için harika bir turnuva geçirdik. Ben Avrupa ikincisi oldum ama altın değerinde bir gümüş madalya kazandım. Buradan edindiğim derslerle Paris Olimpiyatları’nda daha iyi hazırlanıp orada ülkemi daha iyi temsil etmeyi istiyorum” diye konuştu.

YORUM YAZ