MENÜ

Ukrayna, Rus saldırısına sessiz kalan Anatoliy Tymoshchuk'un tüm unvanlarını geri aldı!

Ukrayna Millî Takımı'nın formasını en çok giyen isim olan Anatoliy Tymoshchuk, ülkesine yönelik Rus saldırısına sessiz kalarak Zenit St Petersburg'daki görevine devam edince Ukrayna Futbol Federasyonu tarafından millî takım kayıtlarından çıkarılmasına, Ukrayna'da elde ettiği tüm başarı unvanlarının geri alınmasına karar verildi.

09 Mart 2022, Çarşamba 17:02 Son Güncelleme:
- A +
Ukrayna, Rus saldırısına sessiz kalan Anatoliy Tymoshchuk'un tüm unvanlarını geri aldı!

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik şiddetli saldırısına karşı Ukraynalı sporcular birlik olmuşken ve hatta birçok sporcu cephede direnişlerini sürdürürken yaşananlara sessiz kalan Anatoliy Tymoshchuk için resmî karar alındı. Ukrayna Futbol Federasyonu, millî takım kayıtlarından ismini kaldırmaya karar verdiği Tymoshchuk'un Ukrayna takımlarıyla elde ettiği başarı unvanlarını da geri aldı. 


En çok forma giyen oyuncuydu!

Ukrayna Futbol Millî Takımı'nın en çok formasını giyen isimler sıralamasında Anatoliy Tymoshchuk, hâlâ zirvede yer alıyordu. 144 kez Ukrayna forması giyen Tymoshchuk'u 111 ile Andriy Shevchenko ve 106 ile Andriy Yarmolenko takip etmekteydi. Ukrayna Futbol Federasyonu, millî takım kayıtlarından sildiği Tymoshchuk'un millî sporcu unvanını da kaybetmesi adına devlet yetkilileri ile iletişime geçti. 

Zenit'te çalışmaya devam ediyor

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik şiddetli saldırısına sessiz kalan eski futbolcu, antrenör olarak da kariyerini Rusya'da sürdürüyordu. Zenit St Petersburg'da yardımcı antrenör olarak çalışan Anatoliy Tymoshchuk, yaşanan tüm gelişmeler sonrası hiçbir tepki ortaya koymazken Rus ekibindeki görevini de sürdürdü.

İşte Anatoliy Tymoshchuk için alınan kararlar:

- Ukrayna Futbol Federasyonu tarafından verilen Pro seviyesi koçluk lisansının iptali

- Ukrayna Futbol Federasyonu'ndaki ilgili yetkililerine Anatoliy Tymoshchuk'un tüm devlet ödüllerinden ve onursal unvanlardan mahrum bırakılması için devlet yetkililerine başvurma talimatı

- Anatoliy Tymoshchuk'un Ukrayna Ligi, Ukrayna Kupası, Ukrayna Süper Kupası kazananı ve madalya ödüllü tüm unvanlarından mahrum edilmesi

- Anatoliy Tymoshchuk'un Ukrayna Futbol Federasyonu millî takımlarının resmî kayıtlarından çıkarılması

3 kez Yılın Ukraynalı Futbolcusu seçilmişti

Anatoliy Tymoshchuk, Ukrayna futbol tarihinin en önemli isimlerinden biriydi. Millî takım formasını en çok giyen isim olmasının yanı sıra millî takımın birçok ilki başardığı dönemlerde kaptan olarak görev yapmaktaydı. Ayrıca Shakhtar Donetsk ve Zenit St Petersburg'da da kaptan olarak birçok başarı yaşamıştı. Shakhtar ile Ukrayna Premier Ligi, Ukrayna Kupası ve Ukrayna Süper Kupası zaferleri yaşayan Anatoliy Tymoshchuk, Rus ekibi Zenit ile de Rusya Premier Ligi, Rusya Süper Kupası, UEFA Kupası, UEFA Süper Kupası zaferleri yaşadı.

Daha sonra Bayern Münih'e transfer olan Ukraynalı oyuncu, burada da Bundesliga, DFB Pokal, DFL Süper Kupa ve UEFA Şampiyonlar Ligi zaferleri elde etti. 

Doğduğu şehir Lutsk'ta ise onursal vatandaşlık ile onore edilmişti. 

YORUM YAZ
Sıradaki haber yükleniyor...