MENÜ

UEFA'dan TFF'ye uyarı: Artık fazla Pro Lisans vermeyin!

Avrupa futbolunun patronu Türkiye'de, Romanya ya da Bulgaristan gibi ülkelerden bile daha fazla Pro Lisans belgesi verilmesi sonrası TFF'yi uyardı. UEFA, "Artık Pro Lisans kursunu 1 değil, 2 yıl içerisinde tamamlayın" mesajını gönderdi.

08 Aralık 2021, Çarşamba 14:58 Son Güncelleme:
- A +
UEFA'dan TFF'ye uyarı: Artık fazla Pro Lisans vermeyin!

Türkiye'de Süper Lig ve TFF 1. Lig'de teknik direktörlük unvanını alabilmek için Pro Lisans, 2.Lig ve 3.Lig'de ise UEFA A Lisans'ı aranıyor. TFF, Pro Lisans ve UEFA A Lisans'ı almak isteyenler için her yıl kurs açıyor. Katılımcılardan Pro Lisans için 100 bin, A Lisans'ı için 35 bin TL alınıyor. Pro Lisans kursu 4 etapta, A Lisans'ı 2 etapta toplamda 10'ar günde tamamlanıyor. 

2017'de de uyarmışlar

Türkiye'de özellikle Pro Lisans belgeli hoca sayısının artması, Avrupa futbolunun patronu UEFA'nın dikkatini çekti. Bulgaristan, Macaristan ya da Romanya gibi ülkelerden bile daha fazla Pro Lisans (Her sene 24 kişi) belgesi verilmesi sonrası UEFA, bir kez daha harekete geçti. 2017'de TFF'yi bu konuda uyaran UEFA'nın bu kez de, "Çok fazla Pro Lisans veriyorsunuz. Kursları artık 1 senede değil, 2 senede tamamlayın" mesajını gönderdiği ortaya çıktı. 

Tecrübeli hocalar artık yok

Pandemi yoğun olduğu dönemde kursların açılmaması sonrası sayının arttığı öğrenilirken Ömer Kaner, Tuna Güneysu ve Muammer Birdal gibi kurslarda ders veren tecrübeli isimlerin de kenara alındığı, artık ders vermedikleri öğrenildi. Hocalar konusunda yaş bandını aşağıya çekmek isteyen TFF'de şu an futbolu yakın zamanda bırakmış isimler üzerinden dersler veriliyor.  

Belgeyi almadan belgeyi almak!

Verilen eğitim kalitesinin düştüğü konuşulurken, UEFA Pro Lisans, A Lisans ve B Lisans sahibi biri kursa başladıktan sonra henüz belgeyi almamasına rağmen belgeyi almış gibi söz konusu liglerden birinde bir kulüple sözleşme imzalayabiliyor. Bir an önce lisans belgesi almak isteyen hoca adaylarının da bu sayının artmasında bir baskı unsuru olduğu düşünülüyor.

YORUM YAZ
Sıradaki haber yükleniyor...