MENÜ

UEFA'nın yeni başkanı Aleksander Ceferin

12. Olağanüstü UEFA Kongresi'nde yapılan başkanlık seçimini 42 oyla Slovenya Futbol Federasyonu Başkanı Aleksander Ceferin kazandı.

14 Eylül 2016, Çarşamba 12:04 Son Güncelleme:
- A +
UEFA'nın yeni başkanı Aleksander Ceferin
Yunanistan’ın başkenti Atina’daki Grand Resort Lagonissi Otel’de gerçekleştirilen 12. Olağanüstü UEFA Kongresi'nde 55 ülkenin 42'sinin oyunu alan Slovenya Futbol Federasyonu Başkanı Aleksander Ceferin, UEFA'nın yeni başkanı oldu.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) de başkanlık yarışında Aleksander Ceferin'i destekliyordu. Ceferin önümüzdeki 2,5 yıl boyunca UEFA’ya liderlik edecek.

Oylama sonrasında kısa bir konuşma yapan Ceferin, tüm destekçilerine teşekkürlerini iletti. Başkan seçilmesinin kendisi için çok büyük anlamı olduğunu ifade eden Ceferin, ailesinin ve "küçük, güzel" Slovenya'nın gurur duyduğunu söyledi.

Türkiye adına oy kullanma işlemini TFF 1. Başkanvekili Servet Yardımcı yaparken, başkan seçilmesinin ardından Ceferin'i ilk kutlayan isim de Yardımcı oldu.

Öte yandan UEFA'nın FIFA Konseyi'ndeki kadın üye kontenjanına, tek aday olan İtalya'dan Evelina Christillin seçildi.

Seçimi kaybeden Van Praag ise kendisine destek olan herkese teşekkür etti. Ceferin ve kendisinin aynı amacı paylaştığını, bundan sonra daha farklı ve iyi bir UEFA olacağını kaydeden Hollandalı futbol adamı, "Bugün demokrasi konuştu ve buna saygı duyuyorum". dedi.

Ceferin’den Avrupa’nın büyük kulüplerine gözdağı

UEFA’nın yeni başkanı Aleksander Ceferin, Avrupa’nın büyük kulüplerine ilişkin, "Bir süredir UEFA yönetimsiz kaldı. Büyük kulüplerle uğraşmak bir problemdi. Şimdi, kimin yöneten kurum olduğunu göstermemiz gerekiyor." dedi.

Ceferin, Yunanistan’ın başkenti Atina’da gerçekleştirilen UEFA başkanlık seçiminin ardından düzenlediği basın toplantısında soruları yanıtladı. Başkanlığa adaylığının tamamen kendi kararı olduğunu belirten Ceferin, "Bu kadar destek olduğunu görünce işim daha da kolaylaştı. İnsanlar, değişiklikler ve yeni yüzler görmek istiyordu." şeklinde konuştu.

Sloven futbol adamı Ceferin, UEFA Şampiyonlar Ligi’ne 2018-2019 sezonundan itibaren dört ülkeden (Almanya, İngiltere, İspanya, İtalya) dörder takımın direkt katılması kararına ilişkin, "Değişikliklerle ilgili yeterince bilgilendirilmedik." eleştirisinde bulundu.

UEFA üyesi 55 ülke federasyonunun yetkilileriyle bu konuyu tartışacaklarını anlatan Ceferin, "İstesem de istemesem de bu meseleyle ilgilenmem gerekiyor ve bu ilk ilgileneceğim mesele olacak." ifadesini kullandı. Aleksander Ceferin, başkanlığa seçilmesinde küçük ve orta seviyedeki futbol ülkelerinin yanı sıra büyük ülkelerden de destek almasına ilişkin bir soru üzerine, şunları kaydetti:

"Küçük ve orta seviyedeki futbol ülkelerinin yanı sıra büyük ülkeler de bana ve programıma inandılar. Hiçbir zaman perde arkasında olmadım. İnsanlar bana güvendi. Futbolda perde arkasında olan hiç kimse Avrupa’nın her kesiminden 42 oy alamazdı."

Eski UEFA Başkanı Michel Platini’nin onursal başkan ilan edilmesi sorusu üzerine ise Ceferin, bu konuyu daha düşünmediğini belirtti. FIFA Başkanı Gianni Infantino’nun kendisini seçim kampanyasında desteklediği yönündeki iddiaları yanıtlayan Ceferin, "Bugün konuşulanlar medyanın ve diğer insanların hayal gücünden ibaret. Beni destekledi mi? Umarım öyledir ama bu konuda bir şey bilmiyorum." diye konuştu.

Büyük kulüplerin UEFA’ya karşı takındığı "kabadayı" tavrına yönelik yorumu değerlendiren Ceferin, "Bir süredir UEFA yönetimsiz kaldı. Büyük kulüplerle uğraşmak bir problemdi. Şimdi, kimin yöneten kurum olduğunu göstermemiz gerekiyor." değerlendirmesini yaptı.

Avrupa futbolunun şike, ırkçılık, güvenlik gibi birçok sorunla karşı karşıya olduğuna değinen 48 yaşındaki UEFA Başkanı, zengin ve küçük kulüpler arasındaki farkın giderek açılmasından dolayı finansal fair play uygulamasının daha sıkı hale gelmesi gerektiğini kaydetti.

Kongredeki rakibi Michael van Praag ile ilgili seçim öncesi yaşadığı gerginliklere ilişkin ise Ceferin, "Seçimlerden önce insanlar aşırı gergin olabiliyor ve hatalar yapabiliyor. Onunla bir sorunum yok." şeklinde görüşlerini aktardı.

TFF'DEN KUTLAMA MESAJI

Diğer yandan Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), 12. Olağanüstü UEFA Kongresi’nde başkanlığa seçilen Slovenya Futbol Federasyonu Başkanı Aleksander Ceferin’i kutladı. TFF’den yapılan açıklamada, "UEFA’nın bugün Atina’da yapılan olağanüstü kongresinde 42 oy alarak başkanlığa seçilen Aleksander Ceferin’i tebrik eder, görevinde başarılar dileriz." denildi. Kongreye TFF adına, 1. başkan vekili Servet Yardımcı, yönetim kurulu üyesi Alaattin Aykaç ve genel sekreter Kadir Kardaş katıldı.


Aleksander Ceferin kimdir?

YORUM YAZ
Sıradaki haber yükleniyor...