Ubisoft toksik oyuncuları yasaklamaktan pişmanlık duymuyor

Rainbow Six Siege‘de nefret söylemi gibi kötü davranışlardan bulunan oyuncular anlık olarak banlanıyor. Ubisoft‘un toksisiteye karşı sıfır tolerans yaklaşımı ilk olarak Temmuz ayında ortaya çıktı ve Rainbow Six Siege’in marka yöneticisi Alexandre Remy, sistemin topluluğu sürdürme ve büyütmeyi amaçlayarak “evrim geçirdiğini” söylüyor.

10 Eylül 2018, Pazartesi 10:46
- A +
Ubisoft toksik oyuncuları yasaklamaktan pişmanlık duymuyor

PC Gamer‘a konuşan Remy: “Ban sistemi güçleniyor ve biz de sistem hakkında çok güçlü hissediyoruz. Bu sistem de evrim geçirecek. Bugünkü sistem, sohbetimizde homofobik veya ırkçı sapkınlıklar sergileyen herhangi bir oyuncunun otomatik olarak geçici bir yasak alacağı anlamına geliyor. Üç geçici yasaktan sonra kalıcı olarak yasaklanıyor.” diyerek durumu ciddiye aldıklarını vurguladı.

Ubisoft’tan ve oyundan, toksisiteyle nasıl başa çıkmak istediğimiz, gösteren çok güçlü bir duruş. Gelecekte geliştirdiğimiz bu özellik evrimleşecek ve biz de bu sözlerin sohbette bile ortaya çıkmasını engellemek için filtreleme sistemleri eklemeyi planlıyoruz. Bu yüzden biraz daha esnek olacak.”

Remy, Ubisoft’un gelecekteki planları ne olursa olsun, Rainbow Six Siege ekibinin nefret dolu iletişimleri bastırmak konusunda “çok istekli” olduğunu söylüyor. Çevrimiçi PvP oyunlarının doğasında mücadele olduğunu ve bu nedenle toksisiteye davet etme eğiliminde olduklarını kabul ediyor. Yine de toksik oyuncuları yasaklamak konusunda herhangi bir pişmanlık duymadıklarını ve kötü davranışların yayılmasını engellemek için güçlü bir yöntem olduğunu söylüyor.

Benim özgürlüğümün bittiği yerde senin özgürlüğün başlar diye bir söz vardır. Bizim için, bu bir özgürlük ya da eşitlik meselesi değil, saygı meselesi. Saygılı bir şekilde davranmak, inanıyorum ki, insanlığın ötesinde bir gereklilik değildir. Saygı aradığımız tek şey. Bu ölçüleri doğru yere koyarak mümkün olabildiğince birbirimize saygılı bir topluluk oluşturma yolundayız.

Kısacası, Ubisoft bu savaştan vazgeçmeyecek gibi görünüyor. Oyuncuların sergilediği kötü davranışların, özellikle çevrimiçi PvP oyunlarda dayanılmaz boyutlara ulaşmaya başladığı şu dönemde, Ubisoft’u takdir ediyoruz.

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.