Uber taksi nedir? Uber taksi nasıl çağrılır, Uber taksi fiyatları

Uber taksi uzun süredir Türkiye gündemini meşgul ediyor. Taksici esnafının şikayet noktası haline gelen Uber ile ilgili çıkan haberler bitmek bilmiyor. Son olarak bir yolcuyu darp ettiği iddia edilen Uber sürücüsü olayından sonra Uber daha çok konuşulmaya başlandı. Peki UBER taksi nedir? Uber taksi nasıl çağrılır ve Uber taksi fiyatları detayları bu haberde...

26 Mart 2018, Pazartesi 09:44 Son Güncelleme: 26 Mart 2018, Pazartesi 09:45
- A +
Bir süredir Türkiye'de özellikle de sosyal medyanın gündeminde Uber var. Hatta Uber gündeme geldikten sonra ilgi çığ gibi arttı. Son bir ayda Uber talepleri ve kazancı 5 katına kadar çıktı. Lüks taksi uygulaması olan Uber tüm dünyada taksicilerin tepkisi çekiyor. Türkiye'de de sosyal medyada yayılan Uber saldırıları sonrası Uber nedir sorusu vatandaşlardan tarafından aranıyor. Lüks taksi hizmeti veren Uber müşteri hizmetlerine verdiği önem ve araçların kalitesi ile dikkat çekiyor. İşte, Uber fiyatları, Uber nasıl çağrılır, Nedir? sorularının cevapları...
 

UBER fiyatları nasıl hesaplanır?


Yolculuk ücretleri, bulunduğunuz şehre göre, yolculuk öncesinde peşin olarak veya yolculuk bitiminde hesaplanır. Bu iki farklı ücret sistemi hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya göz atın.

PEŞİN ÜCRETLER

Yolculuk öncesi hesaplanan peşin ücretlerde, araç çağırmadan önce yolculuk ücretinizin tam olarak ne kadar tutacağını bilirsiniz. Bu ücrete (bunlarla sınırlı kalmamak kaydıyla) şu ücretler dahildir:
-Taban ücret
-Güzergâhın tahmini süre ve mesafesine bağlı oranlar
-Araç çağırdığınız bölgede yolculuklara yönelik güncel talep

Rezervasyon ücreti ile geçerli ek ücretler, cezalar, köprü ve otoyol geçiş ücretleri.

Araç çağırdığınızda, yolculuk öncesinde peşin hesaplanan ücreti, yolculuk sona erdikten sonra ödemeyi kabul etmiş sayılırsınız. Başka bir varış noktasına yolculuk veya güzergâh boyunca fazladan duraklama yaparsanız ya da yolculuğunuz beklenenden uzun sürerse, peşin olarak hesaplanan ücretiniz artabilir.
Peşin hesaplanan ücret anlaşmasına uymadığınız takdirde, minimum ücreti ödemeniz ya da herhangi bir taban ücret, rezervasyon ücreti, ek ücretler, köprü ve otoyol geçiş ücretleri ve dinamik fiyatlandırma ücreti gibi diğer etkenleri de içeren ve yolculuğunuz için ölçülen süre ile mesafeyi temel alan bir ücret ödemeniz gerekir.

Tüm yolculuk ücretleri için her zaman makbuz alırsınız. Yolculuk ücretiniz, ödemeyi kabul ettiğiniz peşin ücretten farklıysa, bununla ilgili ayrıntıları makbuzunuzdan inceleyebilirsiniz.

YOLCULUK SONRASI HESAPLANAN ÜCRETLER

Bazı şehirlerde, yolculuk öncesi peşin hesaplanan ücret sistemi kullanılmaz. Bunun yerine, minimum ücreti ödemeniz ya da geçerli baz ücret, rezervasyon ücreti, ek ücretler, köprü ve otoyol geçiş ücretleri ve araç çağrısı yaptığınız bölgedeki yolculuk talepleri yoğun olduğunda geçerli olan dinamik fiyatlandırma gibi diğer etkenleri de içeren ve yolculuğunuzun güzergâhına ait süre ile mesafeyi temel alan bir ücret ödemeniz gerekir. Ücretler; konuma, seçtiğiniz araç türüne ve diğer faktörlere göre değişebilir.
 

UBER nedir, nasıl kullanılır?


Uber’i kullanmak için ilk olarak hizmete üye olmak gerekiyor. Dilerseniz Uber.com sitesinden, dilerseniz de Android veya iPhone uygulamasından üye olabiliyorsunuz. Sonrasında bir araca ihtiyaç duyduğunuzda, uygulama üzerinden alınmak istediğiniz konumu seçiyorsunuz. Konumunuza göre araç talep ettiğinizde, bir sürücü talebinizi üstleniyor. Bundan sonra da gitmek istediğiniz yeri seçiyorsunuz ve sadece beklemek kalıyor. Dilerseniz varış noktasını seçtikten sonra, daha araç gelmeden bile yolculuğun ne kadar tutacağını görebiliyorsunuz. Uber uygulaması nedir, nasıl kullanılıyor?

Sürücü sizi aldığı zaman, gitmek istediğiniz nokta kendisine söyleniyor ve rota çizilip, tahmin edilen varış zamanı belirleniyor. Vardığınız zaman da ödeme uygulama üzerinden daha önce ayarladığınız ödeme yöntemi ile çekiliyor. Sürücüye verilecek bahşiş miktarı size bırakılıyor.

Yolculuğu başka biriyle paylaşmak istediğinizde, uygulama menüsünden Ücreti Paylaş seçeneğine geliyorsunuz. Size eşlik eden diğer kullanıcıları da sisteme eklediğinizde, yolculuk sonunda tüm kartlardan eşit miktarda para çekiliyor.

Uber’in ne kadar yenilikçi ve faydalı bir sistem olduğunu vurgulamamıza gerek bile yok. Farklı şehirlerde önemli toplantılara katılacağınız zaman, şık bir araçla, özel bir şoför ile dilediğiniz yere çoğu gereksiz iletişime girmeden varabiliyorsunuz. BiTaksi ile birlikte kullandığımız Uber’in pahalı olmasına rağmen gayet kaliteli bir hizmet sunduğunu söyleyebiliriz. Hizmetin ülkemizdeki diğer şehirlere de yayılmasını umuyoruz.
 

UBER'E NASIL KATILIRIM?


Gerekli lisanları olanlar İş Ortağı olarak çalışabilir. İstanbulda sürücü iş ortağı olmak için gereklilikler:

Asgari çalışma yaşında olmak
Ülkenizde yasal olarak araç kullanma iznine sahip olmak
Sürücüler için Gerekli Belgeler
Sürücü İş Ortağı olarak yola çıkmadan önce aşağıdaki belgeleri hesabınıza yükleyin

Ehliyet
Sabıka Kaydı
UberXL için Gerekli Belgeler
Lisanslı aracınızla sürüş yapmak için hesabınıza eklemeniz gereken belgeler

D2 Belgesi
Yol ve Güzargah Belgesi
Ruhsat
Şirket Açılış Belgeleri
Araç Sigortaları

Taksi için Gerekli Belgeler
Aracınıza ait aşağıdaki belgeleri hesabınıza eklemelisiniz

Evet Uber ile ilgili bilinmeyenleri bu makaledi fanatik.com.tr olarak anlatmaya çalıştık. 

SRC
Psikoteknik
Şöfor Kartı
Araç Ruhsatı
YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.