Türkiye’de curlingin tanıtımı için kollar sıvandı

Türkiye’de ilk kez kurulan Curling Federasyonu Başkanı Kenan Şebin, curlingin yaklaşık 10 yıl içerisinde Türkiye’nin en tanınır sporlarından birisi olacağını kaydetti.

08 Haziran 2016, Çarşamba 21:50 Son Güncelleme:
- A +
Türkiye’de curlingin tanıtımı için kollar sıvandı
Şebin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye Curling Federasyonu olarak ilk kez kurulduktan sonra yönetim  kurulu toplantılarını yaptıklarını söyledi.

İlk toplantıda önemli kararlar aldıklarını ve Türkiye’de yeni olan curlingi ülke geneline yayma amacıyla önemli  projelere imza atacaklarını belirten Şebin, "Bu projeler arasında okullar ligini oluşturma ve kulüp sayısını nitelikli bir  şekilde artırma ve tesisleşme yatırımlarımız var." dedi. Şebin, devlet büyüklerinin tesis yatırımı noktasında her türlü  desteği sağladıklarını dile getirdi.

Özellikle 2018’e kadar 8 veya 10 ile büyük ölçekli curling tesisleri yapma hedeflerinin olduğunu ifade eden Şebin, şöyle konuştu:

"Curlingin tanıtımı noktasında bazı projeler de geliştireceğiz. Tanıtımda pilot bölgeler seçeceğiz. Buralarda milli  eğitim müdürlükleri, belediyeler ve üniversiteler ile iş birliğine gideceğiz. Antrenör yetiştirme noktasında  üniversitelerden faydalanacağız. Çünkü hemen hemen her ilimizde spor bilimleri fakülteleri var. Bu fakültelere curling  ile ilgili seçmeli derslerin konulması lazım. Bunlarla birlikte 5-10 yıl içerisinde curlingin Türkiye’de en tanınır sporları  arasına gireceğine inanıyorum."

Şebin, Curling sporunun daha önce Türkiye Buz Pateni Federasyonu altında faaliyetlerini yürüttüğünü anımsattı. Federasyonlarını kurduktan sonra 18 takımın birinci ve 14 takımın da ikinci ligde yer aldığı bilgisini veren Şebin,  şöyle devam etti:

"Genelde Erzurum, Kocaeli, İstanbul ve Ankara’dan kulüplerimiz oluşmakta. Bu, 78 milyonluk bir ülke için çok  küçük kalmaktadır. İlk etapta Bursa, İzmir, İstanbul, Kocaeli ve Ankara, Gaziantep, Antalya ve Trabzon illerinde  curling tesisi yapma planlarımız mevcut."

AA

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...