Teröre son!

Ailesiyle stada gidenler 'korku filmi' izleyip geri dönüyor. Koltuklar havada uçuşuyor, taraftarlar birbiriyle öldüresiye kavga ediyor. FANATİK, futbolun patronu Özgener'e sesleniyor: Para cezası çözüm değil, bir şeyler yapın...

06 Ekim 2009, Salı 04:30
- A +
Teröre son!

Süper Lig’de bu sezon saha içinde alınan sonuçlar, maalesef tribünlerin gölgesinde kalmaya devam ediyor. Artık hafta sonları statta keyifle bir 90 dakika izlemek hayal gibi bir şey. Anne-babalar, taraftarı olduğu takımı izlemesi, desteklemesi için tribüne getirdiği çocuğunun kafasına; koltuk, taş, çakmak gelir mi endişesini yaşıyor, bir ‘korku filmi’ izleyip evine mutsuz dönüyor.

Son yıllarda biraz olsun rahatlamıştık, çünkü ‘tribün terörü’ denen o çirkin şey resmen ‘duraklama devri’ne girmişti. Ancak son birkaç haftada yaşananlar gösterdi ki, kâbus geri döndü, terör yeniden hortladı.

Fitil 7. haftada ateşlendi
Gerilim, 7. hafta itibariyle tırmanmaya başladı. Bursa-Diyarbakır maçında tribünler karıştı, siyaset spora bulaştı. Sonrasında Beşiktaş-Denizlispor, Eskişehirspor-Kayserispor ve Ankaragücü-Galatasaray karşılaşmalarında büyük arbede yaşandı. Özellikle Ankara’da yaşananlar, Avrupa internet siteleri tarafından duyurularak Türkiye yine hak etmediği haberlerde yer aldı.

Bu görüntüler tekrarlanmasın
Ağza alınmayacak küfürler, büyük korolar tarafından söyleniyor... Koltuklar havada uçuşuyor, taraftarlar birbirleriyle ölesiye kavga ediyor. Babalar, çocuklarını korumak için saha içinde görev yapan polislere teslim ediyor. Ve Süper Lig’de artık akıllara işte bu fotoğraf kareleri kazınıyor.

FANATİK, Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener’e sesleniyor:

Herkes ‘artık böyle olaylar yaşamak istemiyoruz’ diyor, ama her geçen gün biraz daha kötüye gidiyor. Karşımızda yaşanan gerçek anlamda bir ‘futbol terörü’ ve para cezalarıyla sona ermiyor.

Bakın İngiltere’ye... Çok ağır tedbirler alındı, gerektiği an hapis cezaları uygulandı ve holiganizm bitirildi.

Bakın Belçika’ya... İçişleri Bakanlığı devreye girdi, holiganların isimleri-fotoğrafları tüm statlara, güvenlik elemanlarına yollandı.

Türkiye’de de artık kaçınılmaz tek bir gerçek var: 90 dakikalık eğlence, kâbusa dönüşmesin, TBMM ile birlikte bu işe el atılsın, gerekli önlemler acilen alınsın.
Çok geç olmadan...

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...