MENÜ

Tarihin en çok kupa kazanan ikinci hocası: Lucescu

A Milli Takım, Galatasaray ile Beşiktaş’ı çalıştıran ve sayısız kupa kaldıran Mircea Lucescu’nun başarısı istatistiklere de yansıdı. Kariyeri boyunca 32 kupa kazanan Rumen hoca, Sir Alex Ferguson’un ardından (49) Dünya’da en fazla şampiyonluk yaşayan teknik adam oldu.

12 Mayıs 2019, Pazar 06:01 Son Güncelleme:
- A +
Tarihin en çok kupa kazanan ikinci hocası: Lucescu

Ülkemizde Galatasaray ve Beşiktaş ’ı çalıştıran son olarak da A Milli Takım’ın gençleştirilmesinde büyük rol oynayan Mircea Lucescu, futbol tarihine geçti... Müthiş bir kariyere sahip olan Lucescu’nun başarısı istatistiklere de yansıdı. Kariyerinde sayısız kupası bulunan Rumen hoca, dünyada en çok kupa kazanan ikinci çalıştırıcı oldu. 32 kupası olan 73 yaşındaki futbol adamını Valeri Lobanovsky (30), Ottmar Hitzfeld (28), Luiz Felipe Scolari (26) takip etti.

Sadece Ferguson

Rumen çalıştırıcı, istatistiklere bakıldığında dünya futbol tarihinde gelmiş geçmiş tüm teknik direktörler arasında sadece Sir Alex Ferguson’un gerisinde kaldı. Manchester United’ın efsane menaceri olan İskoç futbol adamı, 49 kupayla zirvenin tek hakimi oldu. Öte yandan Lucescu’nun, kariyerindeki 2 Avrupa kupasından birini Galatasaray başında kazanması da dikkat çekti. Luce, 2000 senesinde Sarı-Kırmızılılar ile UEFA Süper Kupasın’da Real Madrid’i 2-1 devirmişti.

YORUM YAZ
Sıradaki haber yükleniyor...