MENÜ

Tarihi sözler!

“Alex, bu takımın kaptanı ve Fenerbahçe'yi bir yerlere taşıyan isimlerdendir. 10 senede Alex gibi Türkiye'ye kaç oyuncu gelmiş”

11 Kasım 2010, Perşembe 04:30 Son Güncelleme:
- A +
Tarihi sözler!

“Aykut hocanın teknik direktör olması son güne kadar yoktu. O, bu kulübün çocuğudur. İnşallah uzun zaman burada devam eder”

“Bir menacer, bir takıma 20 oyuncuyu imzalatmış. Sonra onların sahibi konumuna gelmiş. Türkiye’de böyle sakat bir düzen var”


Dün Lig TV’de canlı yayına katılan Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım; Güiza’dan Alex’e, federasyondan menacerlik sistemine kadar birçok konuda çarpıcı açıklamalarda bulundu. Başkan Yıldırım, Aykut Kocaman’ı teknik direktör olarak son ana kadar düşünmediğini ifade ederek, “Aykut hocanın teknik direktör olması diye bir şey son ana kadar yoktu. Bu kararları kolay almadık. Aykut hoca bu kulübün çocuğudur. Uzun zaman inşallah burada devam eder” diye konuştu. Transfer konusuna da açıklık getiren Aziz Yıldırım, “Stoch’la Twente maçından beri ilgileniyorduk. Son gün gidip de aldığımız bir oyuncu değil” ifadesini kullandı. Aziz Yıldırım konuşmasını şöyle sürdürdü:

‘En iyi kadro bizde’

Aykut hoca ’transfer yapabiliriz’ demiş, ancak bunu ocak ayı için söylediğini sanmıyorum. Ama Aykut hoca ’bunu isterim’ derse, mantıklı bir şeyse gerekeni yaparız. Takımın durumu belli, 10 tane yabancı oyuncum var. Aykut hocayla oturup, transferi konuşmadık. Türkiye’nin futbolcu olarak en iyi kadrosuna sahibiz.”

‘Menacerler sahip!’

“Önüne gelen, gidip oyuncularla anlaşma yapmış. Oyuncular da bilmediği, eğitimsizlik olduğu için bunlara yetki vermişler. Sonunda işleri öyle bir noktalara getirmişler ki her şey karmakarışık.  Ama bunların sebepleri bu menacerlik sistemi.  Bir menacer, bir takımla 20 oyuncuyu imzalatmış. Sonra onların sahibi konumuna gelmiş. Türkiye’de böyle bir sakat düzen var. Bunun ortadan kalkması lazım.”

‘Alex gibisi gelmedi’

Alex, Fenerbahçe’ye katkı yapan karakterli bir oyuncudur. Oynar oynamaz, onun kararını teknik direktör Aykut Kocaman verir. Alex’in saha içindeki performansından memnun olmadığınız zaman da oluyor. Ama bu bir robot değil, insan. Kötü zamanı da olacak. Alex kalır mı gider mi şimdi bir şey söylemek doğru değil. İleriki yıllarda hem kendisi hem Fenerbahçe isterse burada olmasından  mutluluk duyarız. 10 senede Alex gibi  Türkiye’ye kaç oyuncu gelmiş.”

Hasan Doğan’ı unutmadı

“12 senelik başkanlık dönemimde rahmetli Hasan Doğan’ın federasyon başkanlığıyla ondan önceki dönemi ayırmak lazım. Ondan önce güven ortamı yoktu. Rahmetli Doğan’dan bu yana federasyonda yeni oluşumla düzenleme olmuştur, ayıklanacak olan ayıklanmıştır. Şu anda hakemlerde hatanın yeteneksizlikten olduğunu düşünüyoruz. Geçmişte art niyet aradık. Kurallar uygulandığı zaman Türk hakemliği de daha da düzelecektir.”

‘Taraftar hata yaptı’

“Bilica’ya yapılan ıslıklama yanlış. Bir taraftan ’yensen de yenilsen de’ diyip, sonra bir hatayla yuhalamak yakışmaz. Maç devam ederken, 3-2 galipken olmaz. Bu hatayı taraftar geçen sene yaptı, maçı kaybettik. Taraftar hesaplaşmayı sezon sonunda yapmalı.”

‘Daniel Güiza dönüyor’


“Güiza iyi oyuncudur. Biraz kötü oldu mu basın ’hemen gönderelim’ diye yazıyor. Sonra da  ’kulüpler paraları çarçur ediyor’ diye eleştiriyorlar.”

‘Fedakârlık yapıyoruz’

“Havuz sistemi olmasa aldığımızın 2.5 katını bizler alırız. Fedakarlık yapıyoruz. Türk futbolunun daha ileri gitmesi için bunu yapıyoruz. Türk futbolunun maddi kaynakları için bunu destekliyoruz. Bütün kulüplerin birbirine saygı göstermesi lazım.”

Herkes bizi örnek alıyor

“Biz isteseydik, 3 şampiyonluk daha kazanırdık ve tesislere bu kadar para harcamazdık. Ama bu tesisler dünyada kaç kulüpte var. Türkiye’de ilk kez stat projesi yaptık. Bugün diğer kulüpler bizi örnek alarak

‘8 kez şampiyon olabilirdik’

kendi statlarını yapıyorlar.” “Geçen sene de şampiyon olabilirdik, Denizli’de kaçan şampiyonluğu da alabilirdik. Tesislere bu paraları harcamasaydık, başkanlık dönemimde 8 kez şampiyonluğa ulaşabilirdik. O zaman da ‘Aziz Yıldırım takımı 8 kez şampiyon yaptı ama hiçbir şey bırakmadan gitti’ derlerdi.”

 

YORUM YAZ
Sıradaki haber yükleniyor...