SON DAKİKA | CAS'tan tarihi Caster Semenya kararı!

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği IAAF, geçtiğimiz yıl aldığı kararla kanındaki testosteron seviyesi yüksek olan kadın atletlerin bu seviyeyi düşürmeden 400 ve 1500 metre arasındaki yarışlara katılmalarını yasaklamıştı. Güney Afrikalı atlet Caster Semenya'nın konuyla ilgili Spor Tahkim Mahkemesi CAS'a yaptığı itiraz bugün reddedildi.

01 Mayıs 2019, Çarşamba 13:37 Son Güncelleme:
- A +
SON DAKİKA | CAS'tan tarihi Caster Semenya kararı!

Berlin'de 2009 yılında düzenlenen Dünya Atletizm Şampiyonası'nda elde ettiği şampiyonluk sonrası hakkında büyük bir cinsiyet tartışması başlatılan Güney Afrikalı atlet Caster Semenya'yla ilgili bugün Spor Tahkim Mahkemesi CAS'tan tarihi bir karar çıktı.

28 yaşındaki atletin geçtiğimiz sene Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği IAAF tarafından alınan ve kanındaki testosteron seviyesi yüksek olan kadın atletlerin bu seviyeyi düşürmeden 400 ve 1500 metre arasındaki yarışlara katılamamalarını öngören karara yaptığı itiraz CAS tarafından reddedildi.

Mahkemeden yapılan açıklamada "Kurulumuz, ayrımcı bulduğu bu düzenlemenin kadın atletler arasında eşit yarışma koşullarının oluşturulabilmesi adına gerekli, makul ve uygun olduğuna oy çokluğuyla karar vermiştir." ifadelerine yer verildi. Semenya ise kararın ardından resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Bazen tepkisiz tepki göstermek daha iyidir." sözlerini kullandı.

Kariyerinde 2 Olimpiyat (2012 Londra ve 2016 Rio) ve 3 dünya şampiyonluğu (2009 Berlin, 2011 Daegu, 2017 Londra) bulunan ve katıldığı son 29 yarışın tamamını kazanan orta mesafe koşucusu, bu kararın ardından kariyerini sürdürebilmek için ilaç kullanarak testosteron seviyesini düşürmek ya da mesafe değiştirmek zorunda kalacak.

Yunus DİLBER / Fanatik Dış Haberler

YORUM YAZ
Sıradaki haber yükleniyor...