Son dakika! 3 yıldız Genk maçında yok

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman ve Teknik Direktörü Şenol Güneş, basın toplantısı düzenledi. Başkan orman Şenol Güneş'le aralarında bir sorun olmadığını ve Güneş'İn devam edeceğini belirtirken Şenol Güneş de Beşiktaş'ta çalışmaktan dolayı mutlu olduğunu ifade etti. Güneş, Genk maçında Ljajic, Pepe ve Babel'in sakatlıkları sebebiyle oynamayacağını açıkladı.

24 Ekim 2018, Çarşamba 14:33 Son Güncelleme:
- A +
Son dakika! 3 yıldız Genk maçında yok

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman ve Teknik Direktörü Şenol Güneş, son günlerde basında çıkan haberlerle alakalı basın toplantısı düzenledi

Fikret Orman'ın açıklamaları şöyle;

Günlerdir medyada ve kamuoyunda bir sürü haberler geziniyor hocamızla, oyuncularımızla alakalı. Aslında epey bir zamandır hocayla benim aramda soğukluk, birbirimizi istemediğimiz, ayrılma sürecine geldiğimiz konuşuldu. Bu bir türlü ortadan kalkmıyor. Ayrılma sürecinde olduğumuz yazılıyor. Hoca da burada ben de. Sorularınızı sorun cevaplayalım. Aramız bozukmuş, hoca mutsuzmuş... 2012'de ilk geldiğimiz sene değerli hocamız Trabzonspor'da çalışıyordu. Sezon bittiğinde hocamızla görüşmek istedim, olabilir mi diye, olmadı.

Şenol Hoca bir gün bize gelip 'Paramı ödeyin, paramı istiyorum' demedi

3.5 seneyi geride bıraktık Şenol Hoca ile. Çalışma isteğimiz çok eskiden beri gelen bir süreç. Ben Şenol Abi'yi tanıdığımda 1980 senesiydi, 12 yaşındaydım. Şenol Hoca da Trabzonspor'un kaptanıydı. O zamandan beri gelen bir diyaloğumuz var. Çalıştığımız 3.5 sene içinde Şenol Hoca bir gün bize gelip 'Paramı ödeyin, paramı istiyorum' demedi. Aramızda böyle bir konuşma hiç geçmedi. Beşiktaş'ta para sıkıntısı, Türkiye'nin ekonomik gerçeklerine baktığımızda gözükse bile, statsız şampiyon olduğumuz senelerde de sıkıntılı süreçlerden geçtik. O gün olduğu gibi bugün de gündemimizde bu olmadı.

Hoca 'Bugüne kadar oyuncuların ödemelerini yaptınız, bana yapmadınız' demedi

Kontratı yaparken de, kontratı uzatırken de Şenol Hoca ile para konuşmadım. 'Oyuncularım bana parayla gelmesin, oyuncularımın ödemesi yapılsın' demiştir. 'Transfer falan yapmayın, ilk etapta oyuncuların parasını ödeyin yoksa takımın dengesini bozarız' da demiştir. Geçen sene ile alakalı ödemelerimizi ağustos ayının sonu itibarıyla yaptık. Bu seneyle alakalı da hocamıza bir ödeme yapmadık. Önümüzdeki günlerde bu ödemeleri yapacağız. Hoca 'Bugüne kadar oyuncuların ödemelerini yaptınız, bana yapmadınız' demedi.

Maç kaybedince hepimiz çok mutsuzuz

Gelelim hoca milli takıma gitmek istiyor konusuna. Daha önce 'İkisini beraber yönetsin' diye bir teklif geldi. Biz her ikisinin de yönetilmesine karşı çıktık. Hoca da gelip 'Ben milli takıma gitmek istiyorum, orada aklım kaldı' demedi. Hocamız mutsuz haberlerine gelelim. Evet mutsuz, ben de mutsuzum. Maç kaybedince hepimiz çok mutsuzuz. Bizim işimiz Beşiktaş taraftarını mutlu etmek. Bunu çözecek kişiler de biziz. Birini refere ederek bunun içinden çıkamayız. Şenol Hoca'ya sormak lazım, o cevap versin demeden, ortada başarısızlık varsa bundan kurtulamam. Yönetim kurulu da kurtulamaz. Birinci işimiz, işimizi iyi yapmak.

Ödemeleri yapmadan lisans alamayız

Çok başarılı bir Şampiyonlar Ligi dönemi geçirdik. Bayern Münih'i geçmemiz lazımdı, kupayı da almamız lazımdı. Çizgimizin bu olması lazım. Ligde de hiç beklemediğimiz bir 4.lük elde ettik. Aramız bozuk haberleri... Ne diyeyim yani? 'Arkasındayız, yanındayız' gibi şeyler söylemeyi sevmem. Beşiktaş'ın teknik direktörü Şenol Güneş, o da burada oturuyor. İşimize bakıyoruz. Futbolcuların ödemeleri yapılmıyor mu soruları var. Herhalde başka ülkede yaşamıyorsunuz. Ülkemizde mayıs ayından beri %50 civarında döviz artışı var. Gül bahçesinde miyiz? Değiliz. Sıkıntılar var mı? Var. UEFA lisansımız var, ödemeleri yapmadan lisans alamayız.

Aramızda bir güven problemi yok

İhtarname çekenler oluyor mu? Oluyor. Beşiktaş'ta bu gibi olaylarda, zaman içinde kontrat yenilemeye geldiği zaman yenilemeyiz, yollarımızı ayırırız. Biz, kültürümüzle ve bizle beraber olmak isteyenlerle yola devam edeceğiz. Yönetim kurulumuzun görev süresi 2019'da bitiyor. Hocamızın sözleşmesi de 2019'da bitiyor. 2019 geldiğinde oturup konuşuruz sözleşme konusunu. Aramızda bir güven problemi yok. Yönetimimizin içinde Şenol Güneş’in ayrılmasını isteyen var mıdır? Olabilir. Fakat düşüncesi kendisini bağlar. Sıkıntılarımız var ama takım olarak iyi görüntü sunmuyoruz. Ligin daha başındayız, köprünün altından çok su akar. Hocamız tecrübeli, ben de tecrübeliyim. Bunu çözmek bizim işimiz.

Guti giderse büyük gurur duyarız

Guti'nin Real Madrid'e gitmesiyle alakalı bize bir şey gelmedi. Giderse de büyük gurur duyarız. Guti de o mevkiye layık bir çocuk, onun için burada çalışmasını istedik. Yabancı ağırlıklı bir takım olduk. Hocayla oyuncular arasında bir köprü olması için de yabancı antrenör getirdik. Hocamız da onay verdi. Onun onayı olmadan kapıdan kimse içeri giremez. Bir kanun çıktı, uymak mecburiyetindeyiz. Kimseyle henüz masaya oturmadık. Bunu fırsat bulmuyoruz. Önce mükellefiyetimizi yerine getirmeye çalışıyoruz.

Borçsuzluk yazısı almadığımız 2 oyuncumuz var

Eylül sonu itibarıyla borçsuzluk yazısı almak için bütün oyuncularımızla anlaştık. Sadece iki oyuncumuz var. Onların da bu hafta paralarını ödeyeceğiz. O konu da kapanmış olacak. Oyuncularımız hata yapabilir. Ama onları kamuoyu önünde tartıştırmadan sorunlarımızı kendi içimizde çözeriz. Bunların bin beterleri başka kulüplerde oluyor. Bir tanesi yazılıp çizilmiyor.

Şenol Güneş'in açıklamaları şöyle;

Beşiktaş'ta olmaktan mutluyum, başkan da benim burada olmamdan mutlu. Eğer bir sorun olursa oturur konuşuruz ama böyle bir gündem yok. Yardımcı hocalar ile alakalı hiç bir sorunum yok. Ben buraya çakılı kalmayacağım,yaşım belli,bunun kararını yönetimler verir. Bunlar bizi karıştırmak için yapılıyor.Beni para üzerinden eleştirenlere önerim, aldıkları paraları devlete hibe etsinler, ben de Beşiktaş'tan bu sene alacağım tüm parayı hibe edip, Beşiktaş'ta kalmaya devam edeceğim. Madem televizyondaki yorumcular krizi düşünüyor bu kadar aldıkları paraları kurumlarından almasınlar devlete bağışlasınlar. Ben de bir yıllık ücretimi bağışlayacağım. Ben Beşiktaş'ta mutluyum diyorum.

Pepe, Babel, Ljajic, Güven, Atiba yarınki maçta yok

Genk grubun en iyi takımlarından. Avrupa'da bugünün formatıyla en iyi oynayan ekiplerden biri. Her takımın üç puanı var grupta, burada ve oradaki iki maçın çok büyük önemi var. Takım halinde savaşırsak en iyisinin olacağını düşünüyoruz. Pepe, Babel, Ljajic, Güven, Atiba yarın olmayacaklar. Güven ve Atiba zaten listede yoklar. Diğer oyuncuların durumlarında bugün antrenmanda bakacağız. İlk kayıp maçımızda(Malmö) güven kaybettik, kazanacağımız bir maçtı. Ligde kaybedilen 12 puana baktığımızda her maçı kazanabileceğimiz yapıda ve güçte olduğumuzu düşünüyoruz. Baktığımızda değişik bir format ortaya çıktı, bazen ilk yarı bazen ikinci yarıda kötü oynadık. Bu sıkıntılar hep bizi etkiledi. Herkes için sahaya çıkınca en iyi performans gösterilmeli. Geç transfer, hazırlık dönemini iyi geçirmeme, milli takım gibi etkenlerden dolayı dalgalanmalar olacaktır. Takım bütünlüğü tartışılıyor ama oyuncularımız bireysel olarak performanslarının altında.

Göztepe maçından şikayetçi değilim

Forvette düşündüğümüz bir performans üretemedik, savunmada da sık sık değişiklik yapmak zorunda kaldı. Penaltı kaçıyor, gol kaçıyor, moral bozukluğu yaşanıyor, biz bunu değiştiremedik. Antalya ve Göztepe maçları var kaybettiğimiz. Antalya maçını gördünüz, Göztepe maçından zaten şikayetçi değilim. Demoralizasyonu yenemedik, bu sıkıntılarımız var, bu konuda tüm eleştirileri kabul ederim. Bunları aşacak maçlarımız var. Önümüzdeki maçlar bakmamız lazım. Geriye dönüp bakarsak önümüzü göremeyiz. Kazansak fark bir puan olacaktı ki biz tüm maçları kazanıp lider de olabilirdik. Tüm taraftarlar size güveniyorsa siz de kendinize güvendiğinizde bu sonucu elde ederiz dedim oyunculara. Yarın kazanılacak maç lig için moral, Avrupa için puan olarak iyi olacak. Ne olursa olsun bu takımın savaşacak gücü var. Tüm oyuncuların savaştığını düşünüyorum ama dalgalanmayı kabul ediyorum, taraftarlar haklılar, onlar için buradayız, onlara borçlu hissediyoruz.

Sonuçsal olarak ve oyun olarak istediğimiz kıvamda değiliz

Burada adımı ben atacağım, oyuncular atacak. Bunu en iyi yapacak kadro elimizde var. Eksikler oldu, gidenler-gelenler oldu ama bunlar geride kaldı, bu halimizle de maç kazanacak güçte olduğumuzu düşünüyorum. Yarından itibaren kazanarak bunu başaracağız. Grupta hangi takımlar daha iyi derseniz, Genk iyi bir takım. Malmö ve Sarpsborg daha geride. Burada Sarpsborg'u çok rahat yendik, 4-0 5-0 olabilecekken sonda gol yedik. İkinci maçta da daha çok pozisyon bulurken gol yedik. Önümüzdeki iki maçta kazanarak durumu değiştirmek istiyoruz. Örneğin Antalya maçında dört atakta üç tane yedik. Şu an sonuçsal olarak ve oyun olarak istediğimiz kıvamda değiliz, bunun üzerinde çalışıyoruz.

Vida oynayabilir yarın

Kadro aynı olabilir ama yeni gelenler de var, eskilerden de yer değişikliği olanlar var. Geçen sezon Pepe-Tosic oynarken bu sezon Pepe-Vida yaptık, yarın Pepe kesin yok, Vida oynayabilir yarın. Akşam antrenmanında bakacağız kimin oynayacağına. Dün Vagner ayrı çalıştı, ayağında ağrı vardı. Bugün kim nedir, ne değildir bakacağız. Ufak tefek sakatlıklarımız oldu. Kamuoyuna yanlış bilgilendirme yapıp 16 oyuncu dediler.

Malmö'de kayıp üç puanı beklemiyordum

Forvette sayısal fazlalık var ama verimsel olarak sıkıntı var. Vagner çok iyi bir oyuncu ama bizde çok çalışmasına rağmen istediği verimi alamadı. Bir an evvel gol atma isteğiyle üretimi, verimi düşüyor. Yoksa yetenek olarak en iyi oyunculardan birisi. Oyun üstünlüğü bizdeyken basit bir golle düşen bir takım olduk. Beklentilerin büyük olması da bu beklentilere cevap verememenin ezikliği olduğunu düşünüyorum. Daha üst düzeyde olan ve savaşan bir takım görüntüsü vermek zorundayız. Şu an yapacağımız şey oyuncuların moralini ve performansını üst düzeye çıkartmak, maç kazanarak bunları düzeltmek. Malmö'de kayıp üç puanı beklemiyordum. O halimizle de kazanacağımız bir maçtı, rakip üstün oynayarak kazanmadı. Herkesin beklediği mükemmel oyun olmasa da kazanmaya yetecek durumdaydı. Ben gruptan çıkacağımızı düşünüyorum, bu önümüzdeki iki maç çok önemli.

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.