MENÜ

Sıralama turları değişiyor

Formula 1 takımları ve FIA, daha heyecanlı sıralama turları için bir dizi acil değişiklik üzerinde çalışıyor.

07 Şubat 2014, Cuma 12:30 Son Güncelleme:
- A +
Sıralama turları değişiyor

Bu bağlamda FIA, F1 takım patronları ile sıralama formatını değiştirmek için Bahreyn testleri sırasında 21 Şubat'ta görüşecek.

FIA'nın son F1 strateji grubu toplantısında pilotların Q3'te lastik saklamak için erken pes etmelerinin dile getirilmesinin ardından harekete geçtiği ifade ediliyor.

Sıralama turlarının hayranlar için sıkıcılığının engellenmesi noktasında strateji grubunun FIA ve takımlardan bir çözüm üretmesi ve yeni fikirler üzerine tartışmalarını istediği de gelen haberler arasında.

Mevcut kurallarda sıralamaların son periyoduna kalan ve zaman turu kaydeden 10 pilot yarışa sıralamanın sonunda kullandıkları lastikle başlamak zorunda.

Bu durumdan dolayı geçtiğimiz yıllarda pek çok kez yarışta stratejik avantaj kazanma umuduyla lastik tercihinde özgür kalmak ve mevcut lastikleri korumak isteyen pilotların son segmentte zaman turu atmadıklarına şahit olundu.

21 Şubat'ta yapılması planlanan toplantıda ortaya atılacak önerilerle hızlı bir kural değişikliğine gidilip 2014 sezonunda sıralama heyecanının son periyodda da sürmesi hedefleniyor.

İngiliz Autosport'a göre konuyla ilgili pek çok fikir şimdiden tartışılmaya başlandı.

Gelen teklifler arasında Q3'e kalan pilotların Q2'de en iyi zaman turlarını yaptıkları lastiklerle yarışa başlaması kuralı da var. Bu durumda pilotların Q3'te lastik saklamak için pitte kalmaları gerekmeyecek.

Öte yandan Q3'e kalan takımlar ve pilotlara ekstra set lastik sağlanması, böylece pilotların korkmadan en hızlı zamanı elde etmek için mücadele etmeleri de öne çıkan fikirler arasında.

F1'in lastik tedarikçisi Pirelli de, takımların istemesi durumunda bu fikre her zaman açık olduklarını pek çok kez belirtmişti.

Son olarak öne çıkan bir diğer fikir ise, pilotların iki kez zaman turu için piste çıkmalarına rahatça olanak tanımak için Q3'ün süresini uzatmak.

Toplantıdan kesin bir değişiklik kararı çıkması için, tüm katılımcı takımların görüşbirliği gerekiyor.

turkiyef1

YORUM YAZ
Sıradaki haber yükleniyor...