Şimdi kazanma zamanı

Yazarımız Serhat Demirtaş, Trabzonspor'un 2015 yılında beklentilerini yazdı: 2014 hem ekonomik hem de sportif yatırımlarla geçti. Bu yatırımların karşılığının alınacağı sezonun ön önemli ayağı 2015'i kapsıyor. Bu yeni yıl yönetimin de, kurulan son dönemlerin en şaşalı takımının da kaderini belirleyecek.

01 Ocak 2015, Perşembe 02:30
- A +
Şimdi kazanma zamanı
Trabzonspor’da hareketlilik hem saha içinde hem de dışında asla eksik olmuyor, 2015’te olmasını öngörmek de fazla iyimserlik olur. Yeni yıl Bordo-Mavililer için çok şeye gebe. Burada yönetim ile sportif tabloyu da birbirinden ayırmak mümkün değil. Çünkü saha içinde olan-olmayan goller sadece Trabzonspor’un değil, tüm kulüplerin kravatlı büyüklerini direkt etkiliyor. Burada tek fark Trabzonspor’un daha tahammülsüz bir camiaya sahip olması. Mevcut yönetimin de özellikle hoca değişimlerinden dolayı bu noktada hamle kredisini tükettiği de bir başka belirleyici nokta.

Borçsuz mümkün mü?


Detaylandırırsak... İbrahim Hacıosmanoğlu ve ekibi, geride bıraktığımız yılda hem ekonomik hem de sportif çok hamle yaptı. Ekonomik hamlelerin başında futbol takımına yapılan yatırım ve geçmişten kalan borçların yeniden yapılandırılması geliyor. Burada borç denildiğinde şunu mutlaka belirtmek lazım ki, sadece Hacıosmanoğlu’ndan değil, Trabzonspor yönetimlerinden hem İstanbul’un dev bütçeli, alternatif ekonomik girdileri olan takımlarıyla yarışmasını ve kazanmasını beklemek hem de borç yapmayın, transfere bu kadar para harcamayın demek biraz romantik bir kafa yapısı. Bu tabi ki ölçüsüz, düşüncesiz ve ölü yatırım yapmak demek değil. Trabzonspor’da borç ya da mali tabloyu unutturacak tek durum, futbol takımının sahadaki icraatları.

1.5 yıllık bir plan

Eğer Bordo-Mavililer sahada 2010-2011 görüntülerine dönebilir, kentine o heyecanı hissettirirse borcu, kongreyi ikinci plana atmak mümkün. Son dönemlerin en görkemli kadrosunun bu sezon yani 2014-2015’te şampiyonluk mücadelesine girmesi pek mümkün ve mantıklı bir hedef olarak görünmüyor. Çok puan kaybedildi ve üzerindeki takımların mevcut yarış temposunda bundan sonra Trabzonspor kadar takılması ihtimal dahilinde değil. O nedenledir ki, Trabzonspor’un asıl şampiyonluk hedefi bir futbol sürprizi olmazsa şimdiden gelecek sezona devretmiştir. Ancak ortaya ikinci yarıda, yani 2015 başında konacak performans ve yeniden rötuşları yapılacak kadronun bir ‘takım’ haline gelmesi 2015-2016 şampiyonluğunun da ihtimal yüzdesini belirleyecek.

Futbol ATM’si olmamalı

İşte bu nedenlerle Ocak ayı transferi sadece tamamlanacak yarım sezonun değil, bir sonraki sezonun da transferi anlamına gelmektedir. Daha önce yapılan panikatak kongrelerden, gereksiz enerji kayıplarından ve tek çatı altında duramama handikaplarından çok fazlaca mağdur olan Trabzonspor’un saha dışındaki tavrı da bu açıdan önemli. Çünkü sahaya çıkacak futbolcuların ayakları kadar kafaları da rahat olmalı. Gelecek ya da gelmesi istenen yerliyabancı futbolcuların Trabzonspor’u bir futbol ATM’si değil, kurumsal, geleceğini planlayabilen bir ekip olarak görmeleri çok çok önemli.

Serhat Demirtaş
YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.