Sıcak su, sirke ve tuz Corona virüse karşı korur mu?

Corona Virüs’le ilgili çok sayıda iddia ortaya atılıyor. Bunlar arasında burnu tuzlu suyla yıkamanın, tuzlu suyla gargara yapmanın, sıcak su içmenin, sarımsağın, sirkenin Corona Virüsü öldüreceği söylentileri de yer alıyor. Oxford Üniversitesi ve Karolinska Enstitüsü Biyofizik Uzmanı Dr. Erdinç, konu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

23 Mart 2020, Pazartesi 21:35 Son Güncelleme:
- A +

Koronavirüs bilançosu giderek artarken sosyal medyada karşımıza çıkan ancak herhangi bir bilimselliği olmayan öneriler silsilesi, koronavirüse dair paniğin artmasına neden oluyor. Peki koronavirüs riskine karşı ne yapmalıyız? Sosyal medyada adeta bir virüs gibi yayılan "Korona akciğere inmeden önce 4 gün boğazda kalıyor, hasta öksürmeye başlıyor. Eğer kritik eşikte bol su içer, tuz, sıcak su ve sirke gargara yaparsanız vücut ciğerlere inmeden virüs atılabilir" önerisinin gerçekliğini Oxford Üniversitesi ve Karolinska Enstitüsü Biyofizik Uzmanı Dr. Erdinç Sezgin'e sorduk.

"Tuz virüsü öldürse ilaç aramazdık"

Bu yöntemlerin bilimsel bir gerçeği olmadığını belirten Dr. Erdinç Sezgin, "Virüsün burunda ve boğazda 4 gün kaldığına dair söylentiler var. Bu nereden çıktı bilmiyorum ama doğru değil. Tuzlu suyun virüsü öldürme konusunda bir etkisi yok. Sirke de mikropları öldürdüğü için virüsleri de öldürür diye bir algı da var. Tuz, virüsü öldürse ne ala! Virüsü öldürmek için ilaç arıyoruz. Eğer tuz öldürseydi ilaç aramazdık." dedi.


YORUM YAZ
Sıradaki haber yükleniyor...