Sercan'ın transferinde yeni iddialar

Bursaspor'un genç futbolcusu Sercan Yıldırım'ın yılan hikayesine dönen transferiyle ilgili yeni iddialar ortaya atıldı. Rus Kulübü Sercan'ı sağlık sorunu nedeniyle geri gönderdiğini açıklarken, Bursaspor'un doktorları ise genç futbolcuda bir problem olmadığını söyledi.

08 Mart 2011, Salı 17:30 Son Güncelleme:
- A +
Sercan'ın transferinde yeni iddialar

Sercan'ın sakat olup olmadığı tartışmasına neden olan ilk gelişme, 16 yaşındayken U-17 Milli Takım'da sol diz çapraz bağlarının kopmasıyla başladı. O dönemde Dr. Ömer Taşer'in yaptığı operasyon ve 6.5 aylık bir tedavi sürecinin ardından sahalara dönen Sercan, sonrasında yine aynı dizinden bu kez menisküs ameliyatı oldu. Milli futbolcunun yaşadığı sakatlık süreci, top koşturmak için gittiği Rusya'da ki sağlık kontrollerinde ortaya çıkınca, kendisini transfer etmek isteyen Lokomotiv Moskova Kulübü, imza aşamasına gelen sözleşmeyi iptal etti.

LOKOMOTİV MOSKOVA BAŞKANI SMORODSKY: SERCAN'I SAKATLIĞI NEDENİYLE ALMADIK

Lokomotiv Moskova Başkanı Olga Smorodsky, Rus basınına genç oyuncunun olumsuz sonuçlanan transferiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Smorodsky, "Yıldırım son yıllarda neredeyse her maçta 90 dakika oynamış. Ağrılarının yakın dönemde başladığı anlaşılıyor. 20 yaşında bir futbolcunun böyle sorunları olabileceğini hesaplamamıştık. O da ummuyordu. Diz problemleri bir yılda, beş yılda ya da sadece bir günde kendini belli edebilir. Risk alma şansımız yoktu. Ne yazık ki Lokomotiv Moskova olarak daha önce sakat oyuncu transferi deneyimini yaşamıştık, hala hafızalarımızda tazedir bu transferler. Bizim çok profesyonel doktorlarımız var. Bu kontrolleri onlar gerçekleştirdi" diye konuştu.

CYBEX TESTİ Mİ UYGULANDI?

Ancak doktorlar böyle durumlarda izler yerine futbolcuyu 'Cybex' izokinetik kas kuvvet testi denilen bir teste tabi tutarak bir dizinin diğer dizinden kuvvetçe daha eksik olup olmadığını kontrol etmesi gerektiğini belirtiyor. Birçok futbolcunun başından geçebilecek bu tarz olayların, iyi bir kondisyon çalışmasının ardından güç azalması olmadığı takdirde yeniden sakatlanma riskini düşürüyor. Bir diğer durum ise MR çekildikten sonra kıkırdak yapısında bozulma tespit edilirse, kıkırdak düzelmesi zor olacağından sakatlığın tekrarlanma riski artıyor.

BÜLENT KORKMAZ ZAMANINDA İLK TESPİT

Sercan 16 yaşında geçirdiği bu sakatlığın ardından Teknik Direktör Bülent Korkmaz döneminde yeniden takımla birlikte antrenmanlara başladı. O dönemde Kartepe kampı öncesi Sercan, Cybex testine tabi tutuldu ve sol dizi diğer dizine göre kuvvetinde azalma tespit edildi. Bunun üzerine Sercan düzenli olarak doktor kontrolünde uzun süre ağırlık çalışması yaptı.

SAĞLAM DÖNEMİNDE OLUMSUZLUK ÇIKMADI

Ardından sırasıyla Samet Aybaba ve Güvenç Kurtar'ın teknik direktörlükleri döneminde de Bursaspor'da görev yapan başarılı golcünün bu süreçte hiçbir sağlık problemi görülmedi. Teknik Direktör Ertuğrul Sağlam döneminde ise en son Avusturya ve Antalya kamplarının dönüşlerinde de Cybex testine tabi tutulan Sercan'ın dizinde kuvvet orantısızlığına rastlanmadı.

KULÜP DOKTORU ENGİNSU: SERCAN'IN SAKATLIĞI YOK

Bursaspor Kulübü Doktoru, Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı Operatör Doktor Müjdat Enginsu, Sercan'ın yıllar önce böyle bir sakatlık geçirdiğini doğrularken, genç futbolcunun yapılan tüm testlerinde sağlıklı olduğu ve hiçbir sakatlık problemi ve riskinin olmadığını ifade etti. Sercan'ın tüm antrenmanlara eksiksiz katıldığını hatırlatan Enginsu, iddia edilen durumun olması halinde futbolcuda gözle görülür belirtiler olabileceğini de kaydetti.

KONTROLLER DETAYLI YAPILMIYOR MU?

Her yıl profesyonel futbolcuların tabi tutulduğu test ve sağlık kontrollerine giren ve bundan başarı ile çıkan Sercan'ın gerçekten sakat olup olmadığı tartışma konusu oldu. Rus doktorların tespiti sonrası Başkan Olga Smorodsky'nin söylediği gibi Sercan gerçekten sakat ise yıldız oyuncunun Bursaspor'da top koşturması da sağlığı açısından tehlike oluşturuyor.

Emre KOŞAK / Bursa DHA

YORUM YAZ
Sıradaki haber yükleniyor...