Şekerspor'a destek çığ gibi büyüyor

3.ligde mücadele eden ve Türk Şeker Fabrikası Ankara Tesisleri'ni kullanan Şekerspor AŞ yargı kararı ile tesislerinden çıkarıldı.

12 Şubat 2014, Çarşamba 16:04 Son Güncelleme:
- A +
Şekerspor'a destek çığ gibi büyüyor

Anayasa'daki 56. ve 57. Maddelere istinaden "kamuya faydalı kurum" statüsünden yararlanmak için baş vurdu ancak cevap alamadı. Süre uzayınca Şekerspor yönetimi bir yıllık kirayı ödeyemeyince, sezon sonu beklenilmeden Türk Şeker Fabrikası tesislerinden resmi yazı ile çıkarıldı.
Ancak tesislerde kimsenin olmadığı bir saatte Şeker Fabrikası görevlileri Futbol takımının tüm malzemelerini tesis dışına çıkardı.

YAŞANAN OLAY FUTBOLCULARI İSYAN ETTİRDİ


Yaşanan olaylardan haberi olan futbolcular ve kulüp yönetimi bu olay karşısında şok yaşadılar. Bazı futbolcuların kendini yakmaya kalkmaları yöneticiler tarafından engellendiği belirtildi. Eşyalarını kapıda gören bazı futbolcular eşyaları yaktılar ve tepkilerini ortaya koydular.

Konu ile ilgili Türkiye Şeker Genel Müdür vekili Bülent Üzümcü'den görüş istenildi ancak telefonlara cevap vermedi. 3 yıl önce Şekerspor AŞ kulübünü 5 Milyon 700 Bin TL'ye satın alan Orhan Kapelman bu paranın dışında da tesislere, 5 Milyon 500 Bin TL civarında para harcadı. Ödenemeyen kiralar konusunda sözlü olarak 31 Mayıs 2014 tarihine kadar süre alan yönetim, alınan karar karşısında şok oldu. Bugüne kadar isim hakkı dahi almadıkları tesislerden çıkarılan Şekerspor'a destek yine futbol kulüplerinden geldi. Başkan Orhan Kapelman'ı arayan kulüpler bu olayı hafta sonu oynanacak olan maçlarda protesto edeceklerini ve Şekerspor'un yanında olacaklarını belirttiler. Takımlar hakem başlama düdüğünün ardından iki dakika topa dokunmayacaklar.

BAŞKAN ORHAN KAPELMAN: "150 BİN İŞCİDEN 60 MİLYON TL CİVARINDA PARA KESİLİYOR"


Spora siyaset karışmasını istemiyoruz diyen Şekerspor AŞ Başkanı Orhan Kapelman, yaşananları değerlendirdi:

"Şu an ithalatçı durumda olan Türk futbolunu ihracatçı durumuna getiren bir kulüp olmak istedik biz. Türkiye'nin futbolcu fabrikası olmak istedik. Ama biz Türk Şeker tarafından liglerin bitmesine 13 hafta kala kapının önüne bırakıldık. Bir kira borcumuz var ve bizimle konuşulmuş ve sezon sonuna kadar bizim idare edileceğimiz söylemişti. Sezon sonu oturup bu konuyu konuşacaktık. Bu Türk futbolu için çık acı bir şey. Biz bunu üst makamlara duyurduk. Birçok kesimden destekler aldık. Bu konuda özellikle Fatih Terim'e teşekkür ediyorum. Biz bu hafta ayrıca bir karar aldık bazı kulüpler olarak. Şekerspor'u desteklemek adına hakemin başlama düdüğünün ardından bize destek veren takımların oyuncuları 2 dakika topa vurmayacak. Tüm kulüp başkanlarının Türk futboluna destek vermeleri amacıyla bu protestoya destek vermesini istiyoruz" dedi

Şimdi biz hiçbir şey talep etmeden Türk Şeker'den bir lira almadıklarını belirten Kapelman açıklamalarına şu şekilde devam etti;" Kira bedelinin 3 bin liradan 40 bin liraya çıkarılmasının ardından kira ödememeye karar verdik. Çünkü bu konu kira artış konusunu adli mercilere taşıdık. Bunun üzerine karşı taraf bize tahliye davası açtı ve daha çabuk sonuçlandırdı ve kapının önüne koydular. Biz sadece Şeker Fabrikası'nın pancar tarlasını kullanıyoruz. Tesisimiz üzerinde ki her şey ağacından kaldırım taşına kadar tamamen bizim yatırımımız. Biz bunu tescil ettirdik. Bize konuyla ilgili hurda tespit sonucu geldi. Bunu kendilerine bildirmemize rağmen bizi kapı önüne koydular. Bizde hukuki açıdan her konuda hakkımız arayacağız.

Türk Şeker Fabrikaları tarafından kulübe katkı amaçlı işçilerden kesilen paralarla ilgili açıklamada bulunan Başkan Kapelman, "Esas ana konu bence bu. Tüm Türkiye'de Şeker Fabrikaları'nda 150 bin civarında çalışan var. Bunların maaşlarından hala kesinti yapılmakta ve bu para bir fonda toplanıyor. Tahmini bu fonda 60 milyon lira toplanmış durumda. Bu paradan bir lira değil 10 kuruş dahi almadık. Bunun yanında Şeker Fabrikası kendi ürettiği elektriği, sıcak suyu bize vermedi üstüne bizden 40 bin lira kira istedi. Bazı olaylar var çözemiyoruz, anlayamıyoruz" ifadelerini kullandı.

Türk Şeker Genel Müdür Vekili Bülent Üzümcü'nün kuruma ait amatör spor branşları olduğunu iddia ettiğini, bununla beraber Şekerspor'un olduğunu dile getiren Kapelman, bunlara rağmen Üzüncü'nün Gaziantepspor kulübünde sponsordan sorumlu asbaşkan görevi üstlendiğini kaydetti. Kapelman, Üzümcü'nün genel müdürü olduğu kurumun spor branşlarına yardım yapmazken başka bir kulübe yöneticilik yapmasının anlamsız olduğunu kaydetti.

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...