Santi Cazorla'nın mucizevi direnişi

Ayağını kaybetme riski bile bulunan Santi Cazorla, 668 günlük futbola uzak kalma hikayesi ve geri dönüşüyle dikkat çekti.

10 Eylül 2018, Pazartesi 07:16 Son Güncelleme:
- A +
Santi Cazorla'nın mucizevi direnişi

İspanya futbolunun son dönemdeki en önemli yıldızlarından olan Cazorla, sağ ayak bileğinden geçirdiği 8 operasyon ve kolundan alınan deriyle yapılan ameliyatını anlatarak, “Tıpkı bir yapboz oyunu gibiyim. Tüm bu geçirdiğim tecrübeler sonrası şükür dolu olmalıyım” dedi.

İspanya ve Avrupa futbolunun en önemli yıldızlarından biri olarak dikkat çeken Santi Cazorla, 668 günlük mucizevi öyküsüyle taraflı tarafsız herkesin dikkatini çekiyor.

Arsenal forması giyerken Ekim 2016’da Ludogorets ile oynanan Şampiyonlar Ligi maçında sağ ayak bileğinden sakatlanan ve hayatı neredeyse kabusa dönen Cazorla, Villarreal formasıyla adeta bir peri masalına imza attı.

Neredeyse ayağını kangrenden kaybedecek noktaya gelen, 8 operasyon geçirip hastane ve otel arasında mekik dokuyan tecrübeli futbolcu, tam 2 sene sonra sahalara dönüşünü Daily Mail’e anlattı.

İşte İspanyol yıldızın 2 yıllık zorlu öyküsünü anlattığı röportajından satırbaşları:

- Ludogorets maçında ilk başta oyuna devam edebileceğimi söyledim, devre arasına geldiğimizde acıdan duramıyordum. Gözümden yaşlar geliyordu, durmak zorundaydım.

- İngiltere’de yeteri kadar tedavi görüp, iyi olabileceğimi düşünemiyordum. Kısa sürede sahaya dönmek istiyordum. İspanya’ya gitmeye karar verdim. Onlar da benim durumun zor olduğunu biliyordu ve ‘Senin yeniden oynaman için mücadele edeceğiz’ dediler. İspanya’daki Doktor Mikel Sanchez, ameliyatın iyi gittiğini ama sorunun ayağın iç kısmında olduğunu söyledi. 2 bakteri bulduklarını ve 10 santimlik bir etin kaybolduğunu belirtti. Aşil tendonumu adeta yeniden inşa ettiler, kemiğim gözüküyordu.

Arsenal örneği

- Ayağımı açıp bakıyorlardı, açıp bakıyorlardı, sürekli operasyon yapılıyordu. Kolumdan bir parça alıp ayağımda açılan kısma eklemeye karar verdiler. Yeni bir tendon yarattılar. Kolumdan alınan deri sonrası tıpkı bir yapboz oyunu gibiydim.

- Yanlış operasyonlar oldu. Arsenal sağlık ekibi bana bir antibiyotik verdi. Sürekli olarak bakterilerden ve derimi bitirdiklerinden bahsettim. Arsenal’de yapılanı doğru bir tedavi olarak düşündüler ve şanssızlık olduğunu belirttiler. Ancak devamlı operasyonlar yapıldı.

- İngiltere’de çok iyi konuşmadılar, futboldan kopacağım söylendi. Yürümem bile zor görünüyordu, kangrenden ayağımı kaybedebilirdim.

- Arsene Wenger beni hep destekledi. David Silva ve Arteta da. Hatta ameliyatımı rahat bir kafayla geçirmem için sözleşmeme ekstra dönem eklediler.

Aile desteği

İspanyol yıldız Santi Cazorla, zorlu süreçte ailesinin yanında olduğundan söz etti. Operasyonların sürekli devam ettiği süreçte umutsuz anlarında ailesinden destek aldığını belirten Cazorla, “Bir gün gittim ve her şeyin bittiğini söyledim.

Artık devam edemeyeceğimi, oynayamayacağımı söyledim. Ancak bugün oynuyorum. Ancak ailem o dönem hep yeniden dönebileceğimi aşılıyordu ve böyle mücadele etmem gerektiğini anlatıyordu” dedi.

Çocuklarından da bahseden Cazorla, “Çocuklarım futbol için delirirler. Sürekli bana artık oynayıp oynayamayacağımı sordular. Ben de elbette oynayacağımı söylüyordum. Bana bu ayakla mı diyorlardı, ayağımın garip göründüğünü söylediler. Şimdi ise oynayabiliyorum. Tüm bu acılara değer” diye konuştu.

Bir dövme iki farklı yerde

Santi Cazorla’nın mucizevi geri dönüş hikayesinde meşhur deri aktarımı yapılması röportajın ana gündemi oldu. Kızı India’nın sağ kolunda isminin yazıldığı dövmenin olduğu bölümden parça alan doktorlar sağ ayak bileğini kapadılar.

Bu nedenle Cazorla’nın vücudunda tek dövme iki farklı yerde bulunuyor. İlk başta kızının ismi kolunda dururken, şu anda yarısı sağ ayak bileğinde yer alıyor.

3: Santi Cazorla bu sezon Villarreal formasıyla La Liga’da 3 maçta forma giydi. Cazorla, 226 dakika süre almasını bildi.

(Milliyet)

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...