Sakarya'da Drone'lar Market Alışverişi Yapıyor!

Sakarya'da Corona Virüs tedbiri kapsamında renkli görüntüler ortaya çıktı. Sakarya'da yaşayan bir vatandaş tedbirleri elden bırakmayarak, market alışverişini drone'la gerçekleştiriyor. Evden dışarı çıkmamak adına böyle bir yöntem geliştiren vatandaşın bu çığır açan yöntemi ise çevredekiler tarafından beğeni kazandı! İşte o görüntüler...

26 Mart 2020, Perşembe 13:06 Son Güncelleme:
- A +

Sakarya’da ikamet eden bir vatandaş Corona Virüs tedbirleri kapsamında ‘evde kal’ çağrısına uyarak markete gönderdiği drone ile erzak alışverişini gerçekleştiriyor. Telefonla markete siparişini ileten ve drone ile siparişini teslim alan vatandaşın uyguladığı bu yöntem ise teknolojinin geldiği dijitalleşmeyi gözler önüne seriyor.

DRONE AVANTAJLARI

İnsansız teknolojilerin (drone) kullanımının yaygınlaşmasının altında gelişen teknolojinin sağladığı imkânla birlikte bazı maliyetli ya da sorunlu kalemleri aşabilmenin getirisi bulunmaktadır. İnsansız uçakların otonom ya da bir yer istasyonu aracılığıyla kontrol edilebiliyor olması insanlı uçakların idamesi için gerekli yaşamsal sistemler ve kokpit için gerekli yer ve mürettebatın getirdiği ağırlık yükü gibi maliyet kalemleri, insanlı uçakların manevra ve operasyon kabiliyetinin insan kabiliyetleriyle sınırlanması (yorgunluk / çalışma saati, G kuvveti vb.) gibi operasyonel kabiliyetle ilgili kalemler, düşman tarafından fark edilme ya da vurulabilme olasılığının düşük olması üstünlük kalemleri (ilk olarak İsraillilerin geliştirdiği Scout ile birlikte İHA’ların bu yönüyle operasyonel vazgeçilmezliği ispatlanmıştır.) İHA'ları daha tercih edilir kılmaktadır.

DRONE EHLİYETİ NASIL ALINIR?

Drone aracınız 25kg ve üzerindeyse İHA2 ve İHA3 sınıfına giriyor ve bu sınıflarda drone ehliyeti almanız şart. Hobi amaçlı drone kullanıcıları, drone ağırlığı 4kg ile 25kg arasındaki İHA1 veya 500gr ile 4kg aralığa sahip İHA0 sınıfına giren cihazlar için ehliyet ve eğitim almak gibi bir zorunluluğunuz yok. Ancak yine bu aralıklarda bir drone’a sahipseniz ve ticari amaçla kullanım söz konusuysa drone eğitimi ve ehliyeti almak gerekiyor.

Hobi amaçlı kullanacaklar için ehliyet zorunluluğu yok. Ticari amaçlı drone kullanmak isteyenlerin 12 saatlik bir eğitimi olan bu ehliyete sahip olması gerekiyor. Hobi amaçlı olanlarda böyle bir zorunluluk yok. Drone kullanırken de belli başlı kurallara uyulması gerekiyor. Kalabalık alanlarda, havaalanı yakınlarında, spor müsabakalarını oynandığı alanlarda uçmak yasak. Bunların bilgisi zaten eğitimde veriliyor. Şayet bu kurallara uyulmazsa çok ağır cezalarla karşılaşılabilir.

YORUM YAZ
Sıradaki haber yükleniyor...