MENÜ

Rasim Öztekin kimdir, kaç yaşında vefat etti? Rasim Öztekin nereli, hangi tiyatro, dizi ve filmlerde oynadı?

Galatasaray camiasının renkli simalarından, Galatasaray Lisesi mezunu ve sıkı bir Sarı Kırmızılı futbolsever olarak bilenen Rasim Öztekin'den kötü haber geldi. Kalp krizi geçiren usta oyuncu Rasim Öztekin, yoğun bakım ünitesinde tedavi görüyordu. Büyük usta Rasim Öztekin, geçirdiği kalp rahatsızlığı sonrası tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Bu üzücü gelişmenin ardından Rasim Öztekin'in hayatı merak konusu oldu. Peki, Rasim Öztekin kimdir, nereli? Rasim Öztekin kaç yaşında vefat etti, hangi tiyatro, dizi ve filmlerde oynadı? İşte birçok önemli projede yer alan ve sergilediği unutulmaz performanslarla hafızalara kazınan Rasim Öztekin'in biyografisi...

08 Mart 2021, Pazartesi 22:04 Son Güncelleme:
- A +
Rasim Öztekin kimdir, kaç yaşında vefat etti? Rasim Öztekin nereli, hangi tiyatro, dizi ve filmlerde oynadı?

Kalp krizi geçiren usta sanatçı Rasim Öztekin, yoğun bakım ünitesinde tedavi görüyordu. 17 yıl önce kalp yetersizliği tanısı konulan Öztekin’in 2018 yılında kalp pili değiştirilmişti. Galatasaray'a olan tutkusuyla bilinen oyuncu Rasim Öztekin'den üzücü haber geldi. Efsane isim Rasim Öztekin, geçirdiği kalp rahatsızlığı sonrası tedavi gördüğü hastanede dün akşam hayatını kaybetti. Rasim Öztekin, kalp rahatsızlığı nedeniyle geleneksel Türk tiyatrosunun en önemli simgelerinden olan kavuğu, 20 Eylül 2020'de Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu'nda düzenlenen törende meslektaşı Şevket Çoruh'a devretmişti. Türk tiyatrosunun en önemli isimlerinden birisi olan efsane ismin, büyük ustanın hayatı vatandaşlar tarafından merak konusu oldu.

Rasim Öztekin kimdir, kaç yaşında vefat etti?

Rasim Öztekin, 1959 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Galatasaray Lisesi'nden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Basın Yayın Yüksek Okulu’nu bitirdi. Sahne yaşamında ilk deneyimlerini 1977 yılında Kadıköy Halk Eğitim, İstanbul Akademik Sanatçılar Topluluğu ve Nöbetçi Tiyatro’ da amatör çalışmalarla edindi. 1980 yılının Kasım ayında Ferhan Şensoy'un Ortaoyuncular topluluğunda profesyonel tiyatro sanatçılığına başladı. 1980-1992 yılları arasında Şahları da Vururlar, Kahraman Bakkal Süpermarkete Karşı, İçinden Tramvay Geçen Şarkı, İstanbul’u Satıyorum, başta olmak üzere Orta oyuncular Tiyatrosu’nun tüm oyunlarında rol aldı.

Rasim Öztekin hangi tiyatro, dizi ve filmlerde oynadı?

1992-1995 yılları arasında televizyonlarda sırasıyla “Müzikomedi” (Nükhet Duru ve Demet Akbağ’la birlikte),“Mega Show” (Hülya Avşar-İbrahim Tatlıses-Demet Akbağ'la birlikte) şov programları yaptı. 1994 yılında Gani Müjde ve Yılmaz Erdoğan’ın yazdığı “2071’ de Türkiye” adlı müzikali sahneye koyup oynadı. 1995’te Ortaoyuncular Tiyatrosu ile Aptallara Güzel Gelen Televizyon Dizileri, Çok Tuhaf Soruşturma ve Fişne Bahçesi gibi birçok prodüksiyonda yer aldı. Bir Günlük Aşk Hikayesi, 72. Koğuş, Arabesk, Tersine Dünya, Passion Du Turca, Pardon ve Şans Kapıyı Çalınca isimli filmlerde oynadı. Köşedönücü, Biraz Düş, Biraz Gülüş, Eğrisiyle Doğrusuyla, Bir Yaz Gecesi Eğlencesi, Boş gezen ve Kalfası, Başka İstanbul Yok ve Yeni Hayat isimli televizyon yapımlarında rol aldı.

Tiyatronun yanı sıra, sinema ve dizi filmlerde de rol alan Rasim Öztekin, köşe yazarlığı da yaptı. 2005'te yine Gani Müjde’nin yazdığı Mehmet Ergen’in sahnelediği “Yıldızların Altında” müzikalinde, Beyazıt Öztürk ve Candan Erçetin‘ le başrolü paylaştı. 2005 yılının Eylül ayında gazeteci Esra Kazancıbaşı ile Atina’da evlendi. Rasim Öztekin’in ilk evliliğinden 1987 doğumlu Pelin Öztekin adında bir kızı var.

2014 yılında Müfit Can Saçıntı’nın yönetmenliğini yaptığı, senaryosunu Birol Güven'in kaleme aldığı “Mandıra filozofu” adlı filmde başrollerinde Müfit Can Saçıntı, Rasim Öztekin, Begüm Öner, Kemal Kuruçay, Eser Eyüboğlu ve Ayda Aksel paylaştı. 2016 yılında Hasan Efendi'nin kavuğu, Ferhan Şensoy tarafından kendisine devredildi.

YORUM YAZ
Sıradaki haber yükleniyor...