Q7 ve çetesi

Nasıl oynadıkları, form durumları hiç önemli değil; pasaportunda 'Portekiz' yazıyorsa ya da Portekizce biliyorsan, Beşiktaş'taki yerin garanti... Yoksa Guti de olsan, Ernst de olsan fark etmez

19 Ekim 2011, Çarşamba 12:00
- A +

Simao... Portekizli, Portekizce konuşuyor. Ligin 6 haftasında da forma giymiş... Attığı gol 1, asisti yok, 1 sarısı var, kırmızı kartı yok. Aslına bakarsanız,
o bildiğimiz futbolu da yok... Avrupa’da
4 maçın 3’ünde oynamış. Hiçbir şeyi yok.
Quaresma... Portekizli, Portekizce konuşuyor. Ligde 4 maçta forma giymiş. Golü yok, asisti 1... Sarısı 2, kırmızısı 1... Avrupa’da 2 maçı var. (Diğerlerinde cezalıydı zaten...) Golü yok, 3 asisti var.
Fernandes... Portekizli, Portekizce konuşuyor. Ligdeki 6 maçta da oynamış. Golü yok, 1 asist yapmış, 2 sarı görmüş. Avrupa’da 4 maçta oynamış. Golü yok.
Edu... Brezilyalı, Portekizce konuşuyor. Ligde 6 maçta da oynamış. Santrfor kendisi, ama golü, asisti, sarısı, kırmızısı, hiçbir şeyi yok. Avrupa’da 2 maçta oynamış, 1 gol atmış.
Sidnei... Brezilyalı, Portekizce konuşuyor. 5 maçta 450 dakika oynamış. 2 gol atmış, asisti, sarısı, kırmızısı yok. Avrupa’da statü engelini yeni aştı.
Aurelio... Brezilyalı, Portekizce konuşuyor. Ligde 4 maçta oynamış. Golü, asisti, kırmızısı yok. Avrupa’da 3 maçta oynamış, 1 golü, 1 asisti var.
***
Holosko... Slovakyalı, Slovakça konuşuyor. Ligde 4 maçta 215 dakika oynamış, 1 gol atmış. Avrupa’da 3 maçta 137 dakika oynamış, golü, asisti yok.
Sivok... Çek Cumhuriyeti’nden, Çekçe konuşuyor. Ligde 2 maçta 180 dakika oynamış, 1 gol atmış. Avrupa’da 4 maçta 360 dakika oynamış, 1 golü, 2 sarısı var.
Hilbert... Almanyalı, Almanca konuşuyor. Ligde 2 maçta 22 dakika oynamış! Avrupa’da 1 maçta 90 dakika sahada kalmış, 1 gol atmış...
Ernst... Almanyalı, Almanca konuşuyor. Ligde 1 maçta 90 dakika, Avrupa’da 3 maçta 195 dakika şans bulabilmiş.
Guti... İspanyol, İspanyolca konuşuyor. Ligde 1 maçta 70 dakika oynadı! Avrupa’da 2 maçta 152 dakikası, 1 golü, 1 sarısı var...
**
(Unutmadım, sadece O’nu ayırdım diğerlerinden.)
Almeida... Portekizli, Portekizce konuşuyor. Ligde 1 maçta 90 dakika oynadı, 1 gol attı. Avrupa’da 3 maçta 238 dakika oynadı, 3 gol attı.
Bu arada, bir de onlar var tabii ki... Onlar da Portekizli ama; Alves geleceğe yatırım olarak alındı A2’de oynuyor, Bebe ise sakatlandığı için oynamıyor.
***
Bu kadar kafa karıştırmak yeter! İşin özüne gelelim...
Portekizce bilen 7 adam; sakatlığı ya da kart cezası yoksa her maç kadroda... Nasıl oynadıkları, form durumları önemli değil. Ligde Beşiktaş’ın yüzde 55’i ‘Çete’den... 7 adam 5896 dakikanın 2514’ünde oynamış (ortalama 360 dk.), geride kalan 3382 dakika da tam 15 adamın (ortalama 225 dk.) şansı olmuş!
Avrupa’da da değişen bir şey yok... Quaresma’nın cezası, Almeida’nın sakatlığı nedeniyle dakikalar azalıyor. Buna karşın 3956 dakikanın 1297’si 6 Portekizli’ye (ortalama 216 dk.) ait... Geriye kalan 2659 dakika, 14 adam (ortalama 189 dk.) arasında paylaşılıyor.
Fernandes ‘uf’ olmazsa kadroya giremiyor Ernst, Hilbert’in yüzüne bakan bile yok... Simao hayalet gibi gezerken, Fernandes dalgasını geçer Quaresma şov peşine düşerken, Edu “Hazır değilim” derken, Aurelio 5 metrekare’de eğlenirken; Guti kötü yaşıyormuş...
Ben olsam Portekiz’den bir kaleci, bir sol bir sağ bek, ortanın göbeğine Fernandes’in yanına bir ön libero, Guti’nin yerine bir 10 numara, kulübeye de 6 genç daha alırım. Mendes için Ümraniye’de bir oda açarım... Zaten hep onunla görüşmüyor muyuz! Gel-git parasına yazık. Burada işi bitiririz! Tayfur, Metris’te kalırsa sorun yok; ama çıkarsa da takım elbise giydirir ‘Sportif Direktör’ yaparım. Ya da Ulvi’yi (Güveneroğlu) gönderdik nasılsa, onun yerine getirir, “Geleceğin yıldızlarını bulacak” deriz. Carvalhal’ın yanına 3 yardımcı Portekiz’den...
Beşiktaş Koleji de Portekizce eğitime geçerse, işte size Dünya Kulübü...
***
Zaten hiç Portekizce bilenle Portekizce bilmeyen bir olur mu!

Zafer Büyükavcı

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.