Pereira, Fenerbahçe'ye tazminat ödeyecek!

Pereira, Fenerbahçe'ye tazminat ödeyecek!

25 Ağustos 2016, Perşembe 07:32
- A +

Fenerbahçe’nin Monaco’ya 3-1 yenilerek elenmesinin ardından gözden düşen ve kısa süren belirsiz dönemin ardından yönetime haber vermeden idmana çıkmayınca sözleşmesi tek taraflı fesh edilen teknik direktör Vitor Pereira ile ilgili bundan sonra yaşanacak süreç hukukçuları ikiye böldü. (Karar)

Konuyla ilgili Karar gazetesinin sorularını yanıtlayan spor hukukçusu Alpay Köse, Sarı-Lacivertli kulübün işinin zor olduğunu öne sürdü. Meslektaşı Gurur Gaye Günal ise kulübü mağdur edecek şekilde bıraktığı için Pereira’nın Fenerbahçe’ye tazminat ödeyeceğini iddia etti.

Yönetimin 2 milyon euro ödeyerek yollarını ayırmak istediği Portekizli hoca, buna karşı çıkmış ve yardımcıları ile kendisinin yıllık ücretinin toplamı olan 4 milyon euroda ısrar etmişti. Pereira’nın bu tavrı üzerine ortam daha da gerilmiş ve birkaç gün süren zorunlu birliktelik, tecrübeli hocanın idmana çıkmaması ile yeni bir boyut kazanmıştı.

‘TEHDİT EDİLDİM’ İDDİASI - Portekiz medyasına açıklamada bulunan Pereira, tehdit edildiğini ve çalışamaz getirildiğini ileri sürmüş, Fenerbahçe cephesi ise sözleşmesinin tek taraflı feshedildiğini duyurduğu Portekizli teknik adam hakkında hukuki süreç başlatacağını duyurmuştu. Sarı-Lacivertliler, sonrasında da takımı Dick Advocaat’a teslim etmişti. Bundan sonraki süreçte neler yaşanabileceği konusunda ise spor hukukçuları farklı görüşler ileri sürdü.

BU GİDİŞ NORMAL DEĞİL (Alpay Köse / Spor Hukukçusu) - "Pereira’nın Fenerbahçe’den talepleri var. FIFA’nın Uyuşmazlık Çözüm Kurulu’na başvurarak tazminat talep edecek. FIFA, tarafların elindeki delillere bakacak ve karar vermeye çalışacak. Taraflardan biri kararı beğenmezse CAS’a gidilecek. Fenerbahçe’nin kapalı kapılar ardında Pereira’yla görüşmeler yaptığını düşünüyorum."

Pereira’nın durumu Daum örneğine benziyor. O da baskıyla istifaya zorlanmıştı. Pereira’nın yılda 2.5 milyon euro kazandığı Fenerbahçe’yi bırakıp gitmesi normal değil. Pereira bir kulüple anlaşsaydı tazminat durumu ortadan kalkabilirdi. FIFA açısından değerlendirildiğinde Fenerbahçe haksız görünüyor. Sarı-Lacivertlilerin delillerle durumu lehine çevirmesi lazım."

FENERBAHÇE KAZANACAK (Gurur Gaye Güral / Hukukçu) - "Sözleşmeden kaynaklanan futbol uyuşmazlıklarında, sözleşmedeki şartlar da dikkate alınarak genelde FIFA’ya bağlı Uyuşmazlık Çözüm Kurulu’na başvurulur. Neticeden hoşnut olmayan taraf davayı Spor Tahkim Mahkemesi olarak anılan CAS’a taşır. Kararda yargılama usulü ile alakalı bir hata var ise İsviçre Federal Mahkemesi’ne başvurulabilir. Tüm bu yargılama süreçlerinde sözleşme esas alınır."

Mevcut olayda sözleşme süresi bitmeden ve Fenerbahçe tarafından sözleşmesi fesh edilmeden, bir teknik adamın yardımcı kadrosu ile birlikte kulübü ansızın mağdur edecek şekilde terk etmesi bariz bir sözleşme ihlalidir. Fenerbahçe’nin bu sözleşme ihlalinden ötürü Pereira’dan tazminat alması kaçınılmaz bir durum gibi görünüyor."

TAZMİNAT REKORU DEL BOSQUE’DE - FIFA'da çok sayıda dosyası bulunan Türkiye, yollarını ayırdığı teknik direktörlere ödediği tazminatlar ile de dikkat çekiyor... Bu konudaki rekor ise açtığı tazminat davasını kazanarak Beşiktaş'ı tam 8.5 milyon euro ödemek zorunda bırakan Del Bosque'de... İspanyol hoca, tahsilatını da Şampiyonlar Ligi’nden elde edilen gelire el koydurarak yapmıştı.

Pereira ile olaylı bir şekilde yollarını ayıran Fenerbahçe ise daha önce Luis Aragones’e 2 milyon, Christoph Daum’a da için 2.4 milyon euro ödedi. Öte yandan Galatasaray Prandelli’ye 2 milyon 990 bin, Rijkaard’a 3 milyon, Michael Skibbe’ye 1.7 milyon, Erik Gerets’e de 1.1 milyon euro ödeme yaptı. Galatasaray, toplam 8 milyon 790 bin euro ile en çok tazminat ödeyen Türk kulübü oldu.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.