MENÜ

Parma'nın ibretlik hikayesi

90'lı yıllarda Avrupa'yı titreten, milyonlarca Euro'ya oyuncu satarak en zengin kulüpler arasına giren ve 'Futbolcu fabrikası' lakabıyla anılan Parma, yaşadığı maddi kriz sebebiyle 1 Euro'ya satıldı. Efsane kulübün 20 yıl içinde geldiği durum, ders kitaplarına konu olacak cinsten...

11 Şubat 2015, Çarşamba 02:30 Son Güncelleme:
- A +
Parma'nın ibretlik hikayesi
Hernan Crespo, Gianluigi Buffon, Filippo İnzaghi, Cannavaro, Thuram, Mutu, Alberto Gilardino, Matias Almeida, Stephen Appiah... Hepsi Parma forması altında yıldızlarını parlattı, takımlarına yüzlerce milyon Euro kazandırarak başka kulüplere efsane olmaya gitti. Peki geride bıraktıkları şampiyon Parma’ya neler oldu? Tarihinde ilk kez 1990-1991 sezonunda Serie A’ya çıkma başarısı gösteren ve ilk üç sezon içinde Kupa Galipleri Kupası’nı kazanarak adını Avrupa futbol tarihine altın harflerle yazdıran İtalyan devi, şu an tarihinin en sıkıntılı günlerinden birini yaşıyor. 1995 ve 1999 yıllarında kadrosunda UEFA Kupası’nı kazanarak sükse yapan kulüp, yaşadığı maddi krize daha fazla dayanamadı ve 1 Euro gibi sembolik bir rakama el değiştirmek zorunda kaldı.

Parmalat sonu oldu

Aslında Avrupa devinin şu an içinde bulunduğu durumun tek bir sebebi var. 90’lı yıllarda Parma ile futbol tarihinin en yüksek bedeliyle sponsorluk anlaşmasına imza atan ve kulübe sayısız yıldız ismin gelişini sağlayan İtalyan yiyecek firması Parmalat’ın iflası kulübü tepetaklak etti. Sponspora muhtaç şekilde yönetilen kulüp, İtalya’daki ekonomik krizin de katkısıyla gözden düştü ve bir daha eski günlerine dönemedi.

Borçlar Avrupa yolunu kapattı

Bir dönem Avrupa’ya korku salan Parma, bu sezon öncesi bir darbe de İtalya Federasyonu’ndan yedi. Vergi borçları ve oyuncu maaşlarının geç ödenmesi sebebiyle Avrupa kupalarına Torino’nun gönderilmesi, efsane kulübün fişini çekti. Maddi kaynak bulamadığı için sürekli yönetimi el değiştiren ve kadrosunda yer alan birçok yıldız oyuncuyla yollarını ayırmak zorunda kalan ekipte, son olarak maaşı ödenmediği gerekçesiyle Cassano da takımdan ayrıldı. Bu sezon Serie A’da kötü günler geçiren ve ligin dibine demir atan Parma’nın yeni sahipleriyle eski günlerine geri dönebilecek mi bilinmez fakat 9 puanla en yakın rakibi Cesena ile arasında bulunan 6 puanlık fark, efsane kulübün gelecek sezon Serie B’de oynayacağı anlamına geliyor.

Mehmet Bulut


YORUM YAZ
Sıradaki haber yükleniyor...