Otomobili fişe takmaya son!

Google, otonom araçların şarj problemini kablosuz şarj ile çözmek istiyor! Nasıl mı?

08 Şubat 2016, Pazartesi 12:45 Son Güncelleme:
- A +
Otomobili fişe takmaya son!

Otonom arabalar, yakın geleceğin önemli cihazları olarak gözüküyorlar. Ancak şarjları uzun süre dayanmazsa, bu halde pek işe yarayacakları söylenemez. Görünene göre Google  bu sorunu "rezonant manyetik endüksiyon" olarak tanımlanan ve yollarda kurulacak olan kanalizasyon kapağı tarzı ileticiler ile araçları şarj edebilecek bir sistem aracılığı ile çözmeyi planlıyor.

En azından IEEE Spectrum'un Google'ın Federal Communications Commission'a başvurduğu belgeler arasında gördüğü Hevo Power ve Momentum Dynamics ile çalışmaları bu düşünceyi işaret etmekte. Bu firmalara Google'ın Mountain View, Kaliforniya'daki merkezine ve yakınında bulunan Castle fakültesine deneysel şarj cihazları yerleştirmelerine izin verilmiş durumda.

Buradaki fikir ise, otonom araçların bu şarj plakları üzerinde birkaç dakika durarak veya bir seri iletici üzerinde hareket ederek, neredeyse sürekli şarj olmaları.

Kablosuz şarj seçeneği, otonom araç üreticileri için bazı problemleri çözmekte. Etkili bir sistem, Google ve diğer üreticilerin daha küçük ve hafif bataryalar kullanmalarına ve bu sayede de araçların fiyatlarını düşürmelerine imkan tanıyabilir. Ayrıca IEEE'nin de belirttiği üzere erişilebilir kablosuz şarj imkanı, seyahat eden çocuklar, yaşlılar ve engelliler için var olan bariyerlerden birini ortadan kaldırabilir...Daha fazlası için www.chip.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...