MENÜ

Obradovic'ten Fenerbahçe'ye 7 yılda tam 11 kupa

2005’teki dev sponsorluk anlaşmalarıyla Fenerbahçe Kulübü basketbolda yeni bir atılıma girmişti ancak yükseliş dönemi 2013’te Zeljko Obradovic’in gelişiyle başladı. Sırp antrenör tam 7 yıllık süreçte, Türkiye’ye yaşattığı tarihi Euroleague şampiyonluğu dahil müzeye tam 11 kupa kazandırdı. Sarı-Lacivertliler’i her kulvarda üst seviyeye taşıyan Obradovic dönemi resmen sona erdi. Efsane coach, “Hayatımın en zor kararlarından birini verdim” diyerek tüm camiaya vedasını sundu. Geçen hafta yönetimle olumlu bir görüşme yaparak Belgrad’a dönen Obra sonrasında 1 yıl dinlenme kararı aldığını açıkladı. Hazırlayan: Hatice Yücel

25 Haziran 2020, Perşembe 08:10 Son Güncelleme:
- A +
Obradovic'ten Fenerbahçe'ye 7 yılda tam 11 kupa

1 Temmuz 2013:  

Fenerbahçe’nin kaderinin yani yükselişinin başladığı tarih... Efsane Obradovic’in imza atmasıyla artık hem kulüp hem de Türk basketbolu için değişim zamanıydı.

7 Aralık 2013:  

Fenerbahçe, Türk basketboluna bir ilki yaşattı, Euroleague’de Rus devi CSKA Moskova’yı (78-74) mabedinde yenmeyi başaran ilk Türk ekibi olarak tarihe geçti.

Obradovic'ten Fenerbahçe'ye 7 yılda tam 11 kupa

2014:

Obra’lı Fenerbahçe, ilk turda üst üste 6 maç kazanmış ve toplamda 8 galibiyetle grubunu lider bitirmişti. Sarı-Lacivertliler TOP 16’da başarı sağlayamadı ama gelecek için tüm camiayı umutlandırdı.

2015:

Ve Fenerbahçe Final-Four’u gördü. 24 maçta 19 galibiyetle Play-Off’lara giden Sarı-Lacivertliler bu turda da son şampiyon Maccabi’yi 3-0’la geçip adını kulüp tarihindeki ilk kez Final-Four’a yazdırdı.. Ayrıca Türkiye’nin de 13 yıllık F4 hasretini dindirdi.Obradovic'ten Fenerbahçe'ye 7 yılda tam 11 kupa

2016:

Fenerbahçe’yi artık ne Play-Off ne de Final-Four kesmiyordu. Şampiyonluk gerekliydi. Yine 24 maçta 19 galibiyet alan, Kanarya, Play-Off’larda bu kez Real Madrid’in canını yaktı. Fenerbahçe tarihte ilk kez finale kalmayı başaran Türk takımı oldu. Berlin’deki Final-Four finalinde CSKA’ya 101-96 kaybetti.

2017:

Euroleague’de deplasmanlı lig sistemine geçilmişti. Fenerbahçe normal sezonu 30 maçta 18 galibiyet alıp, 5.sırada bitirdi. Saha avantajını kaybetmiş olsa da Panathinaikos’u 3-0’la geçip, üst üste 3. kez Final-Four’a kalmayı başarmış ilk Türk takımı oldu. Artık şampiyonluk zamanıydı. İstanbul’daki Final- Four’da taraftar desteğini de arkasına alan Obra ve Askerleri, önce Real Madrid’i ardından da Olympiakos’u safdışı bırakıp Avrupa’nın en büyük kupasını, Türk basketboluna kazandırdı.

Obradovic'ten Fenerbahçe'ye 7 yılda tam 11 kupa

2018:

Fenerbahçe’de kemik kadroda değişiklik yaşandı ancak başarı değişmedi. Obradovic’li Fenerbahçe normal sezonu 2.sırada bitirip bir kez daha Play- Off’lara adını yazdırdı. Bu turda Baskonia’yı 3-1’le geçip bir kez daha Final-Four’un yolunu tuttu. Fenerbahçe, Euroleague tarihinde üst üste 4. kez Final-Four’a kalmayı başaran 3. takım olurken (CSKA ve Baskonia) Obradovic de kariyerinde ilk kez art arda 4.kez Final-Four’a kalmayı Fenerbahçe’nin başındayken yaşadı.


Obradovic'ten Fenerbahçe'ye 7 yılda tam 11 kupa

2019:

Fenerbahçe’de yeni başkan Ali Koç’la yeni bir sezona girildi. Toplam 25 galibiyetle normal sezonu lider bitiren Fenerbahçe, Play-Off’ta Zalgiris’i 3-1’le geçt ve Obradovic’li Fenerbahçe üst üste 5. kez Final-Four’a gitti. Yarı finale Ataman’lı Anadolu Efes’e elenen Kanarya final şansını yitirdi ve sezonu 4. tamamladı.

Obradovic'ten Fenerbahçe'ye 7 yılda tam 11 kupa

2020:

Nando De Colo gibi bir yıldız transfer edildi ancak beklediği gibi olmadı. Fenerbahçe Euroleague’de kötü bir performans sergiledi ve evindeki maçlarda birçok kez mağlup oldu. Play-Off şansı bile riske girmişti. Normal sezon tamamlanmadan koronavirüs pandemisi patlak verdi, sezon tescil edildi. Oynanan 28 maçta 13 galibiyet ve 15 mağlubiyet alan Kanarya 8. sıradaydı.

Obradovic'ten Fenerbahçe'ye 7 yılda tam 11 kupa

507 maç 382 galibiyet 

Fenerbahçe’yle 7. yılını geçiren ve takımının başında 507. maça çıkan Zeljko Obradovic, bu süreçte müzedeki 24 kupanın 11’ine imzasını attı. Avrupa’nın bir numaralı kupasını Türkiye’ye getirme başarısı gösteren ilk ve tek başantrenör olan Obradovic, Fenerbahçe’yi Euroleague’de üst üste 5 kez Final-Four’a çıkarma başarısı gösterdi. 2017’deki şampiyonlukla Türkiye’ye tarihi bir başarı yaşattı.

Sıradaki haber yükleniyor...