NOSTALJI | Maradona patates tarlasında maça çıktı!

Futbol tarihine adını altın harflerle yazdıran Diego Armando Maradona, futbola olan yeteneği kadar gösterdiği davranışlarla da futbolseverlerin gönlünde taht kuran bir isim olmuştu. Takvimler 1985 yılını gösterdiğinde Napoli formasını terleten Maradona, şehirde ameliyat olması gereken bir çocuğun masraflarını karşılayabilmek adına yetkililerin itirazına rağmen bir yardım maçı düzenleyerek patates tarlasında maça çıkmıştı. İşte o görüntüler…

06 Mayıs 2020, Çarşamba 12:21 Son Güncelleme:
- A +

Nostalji’de Maradona rüzgarı esiyor. Kariyerine teknik direktör olarak devam eden ve Arjantin ekibi Gimnasia’yı çalıştıran Diego Armando Maradona, takvimler 1985 yılını gösterdiğinde alkışlanacak bir harekete imza atmıştı. Napoli’de oynarken şehirde ameliyat olması gereken bir çocuğun masraflarını karşılayabilmek için yetkililerin itirazlarına rağmen bir yardım maçı organize eden ve o çocuk için patates tarlasında maça çıkan Maradona, futbolda gösterdiği başarının yanı sıra davranışlarıyla da futbolseverlerin gönlünden taht kurdu. İşte o anlar….

DIEGO ARMANDO MARADONA KİMDİR?

Diego Armando Maradona , Arjantinli teknik direktör ve eski futbolcudur. Birçok uzman, futbol eleştirmenleri, eski futbolcular, şimdiki futbolcular ve futbol taraftarlarınca tüm zamanların en iyi futbolcularından biri olarak görülmektedir.Ayrıca Pelé ile beraber FIFA 20. Yüzyılın Oyuncusu ödülü almıştır.

Transferde iki kez en yüksek ücret rekoru kıran tek futbolcudur. Barcelona'ya 5 milyon £ karşılığında transfer olup rekor kırdıktan sonra Napoli'ye 6,9 milyon £'a transfer olarak yeni rekor kırmıştır. Maradona profesyonel futbol kariyeri boyunca Argentinos Juniors, Boca Juniors, Barcelona, Napoli, Sevilla ve Newell's Old Boys takımlarında oynamıştır. Kulüp seviyesinde en ünlü olduğu Napoli takımında çok sayıda övgü almıştır. Arjantin adına 91 millî maça çıkmış ve 34 gol atmıştır.

Dört FIFA Dünya Kupası turnuvasında oynamıştır ve Arjantin adına kaptanlık yaptığı 1986 Dünya Kupası'nda, Batı Almanya'yı finalde 3-2 yenip kupaya uzanmışlardır. O maçtan sonra Altın Top ödülü almıştır. Aynı turnuvada çeyrek finalde İngiltere'ye iki gol atarak 2-1'lik galibiyeti sağlamıştır ve iki gol de tarihe geçmiştir. İlk golü eliyle atmıştır ve ceza verilmemiştir, o gole "Tanrı'nın eli" denmiştir. İkinci golü ise topu 60 metre sürerken beş oyuncuyu geçerek atmıştır. Bu gol 2002 yılında FIFA.com tarafından "Yüzyılın Golü" seçilmiştir.

Maradona, sporun en tartışmalı ve haber değeri taşıyan figürlerinden biri olarak kabul edilir. İtalya'da 1991 yılında başarısız geçen bir kokain testinden sonra 15 ay boyunca futboldan uzaklaştırılmıştır. ABD'de efedrin testinin pozitif çıkması sonucu 1994 FIFA Dünya Kupası'nı evinde izlemek zorunda kalmıştır. 2005 yılında önemli miktarda kilo vermiş ve kokain bağımlılığının üstesinden gelmiştir. Açık sözlülüğüyle, basın ve spor yöneticileriyle anlaşmazlıklarıyla çokça gündeme gelmiştir. Teknik direktörlük tecrübesinin çok az olmasına rağmen Kasım 2008 tarihinde Arjantin teknik direktörlüğüne getirilmiş ve 15 ay sonra 2010 FIFA Dünya Kupası'nda istifa etmiştir.

YORUM YAZ
Sıradaki haber yükleniyor...