MENÜ

Ne Hamit ne Melo!

Futbolda 2012-2013 sezonu birinci transfer döneminin sonuna gelinirken, Galatasaray yaptığı önemli transferlerle dikkati çekti.

05 Eylül 2012, Çarşamba 14:27 Son Güncelleme:
- A +
Ne Hamit ne Melo!

Kadrosunu Burak Yılmaz, Hamit Altıntop, Nordin Amrabat, Dany, Umut Bulut ve Cristiano “Cris” Marques Gomes'le güçlendiren, Sabri Sarıoğlu'yla sözleşme yenileyip Felipe Melo'yu ise tekrar kiralayan Galatasaray , yaptığı mukavelelerde toplam 60 milyon 750 bin euro ile 3 milyon 750 bin dolar tutarında taahhüdün altına girdi.

Sarı-kırmızılı takımın yaptığı transferler içinde toplamda en yüksek maliyet Burak Yılmaz'ın oldu. Trabzonspor 'la sözleşmesini fesih ederek Galatasaray'a transfer olan oyuncunun bonservisi ve 5 yıllık toplam ücreti, maç başı alacakları hariç 16 milyon 500 bin euro buldu. Bonservisi için 5 milyon euro ödenen oyuncu, her bir sezon için 2 milyon 300 bin euro garanti ücret ve 20 bin euro da maç başı ücret alacak.

Bonservis rekoru Amrabat'ın

Galatasaray'ın yeni transferleri içinde en yüksek bonservis bedeli ödenen isim Nordin Amrabat olarak dikkati çekti.

Kulübü Kayserispor'a 8 milyon, eski kulübü PSV Eindhoven'a ise 600 bin euro bonservis ödenen oyuncuyla 5 yıllık sözleşme yapılırken, bu sürede toplam 6 milyon euro da garanti ücret verilecek.

Ödenen yüksek bonservisine karşın, Galatasaray'a transfer olmak için yoğun çaba harcayan futbolcu, ortalama 1 milyon 200 bin euroluk garanti ücretiyle kazanç sıralamasında ise altlarda kaldı. Maç başı 17 bin 500 euro alacak olan Amrabat'ın toplam maliyeti, 14 milyon 600 bin euro oldu.

En yüksek ücretler Hamit ve Melo'ya

İspanya'nın Real Madrid ekibinden transferi için uzun süre çalışılan milli futbolcu Hamit Altıntop ile İtalyan ekibi Juventus'tan tekrar kiralanan Brezilyalı yıldız Felipe Melo, yeni transferler içinde en yüksek ücreti alacak iki isim olacaklar.

Bonservisi için Real Madrid'e 3 milyon 500 bin euro ödenen ve 4 yıllık mukavele yapılan Hamit'e, ilk iki yılında 2 milyon 900 bin euro , son iki yılında ise 2 milyon 750 bin euro yıllık garanti ücret verilecek.

Dört yılda toplam 11 milyon 300 bin euro garanti ücret kazanacak olan Hamit Altıntop'un toplam maliyeti 14 milyon 800 bin euro olarak gerçekleşecek. Hamit ayrıca, ilk iki sezonunda 20 bin euro, son iki sezonunda ise 25 bin euro da maç başı ücreti alacak.

İtalya'nın Juventus ekibinden 1 yıllığına yeniden kiralanan Felipe Melo ise, ücretinde yaptığı indirime karşın Hamit Altıntop'la birlikte yıllık garanti ücreti en yüksek bir diğer isim durumunda. Hamit gibi yıllık 2 milyon 900 bin euro garanti ücret alacak olan Melo, ayrıca 25 bin euro da maç başı ödemesi kazanacak.

Sarı-kırmızılı ekibin Juventus'a ödediği 1 milyon 750 bin euro kiralama bedeliyle birlikte Melo'nun maç başı alacakları hariç yıllık maliyeti 4 milyon 650 bin euroya ulaştı. Galatasaray, sezon sonunda 6 milyon 500 bin euroya oyuncunun bonservisini alabilecek.

Dany için 7 milyon 700 bin euro

Galatasaray'ın Gaziantepspor'dan transfer ettiği başarılı savunma oyuncusu Dany Achille Nouenko Tchounkeu'nun maliyeti ise toplamda 7 milyon 700 bin euro oldu.

Dany için Gaziantepspor'a 3 milyon 300 bin euro ödeyen sarı-kırmızılılar, 4 yıllık anlaştığı oyuncuya ise ilk iki yıl 1 milyon, son iki yıl ise 1 milyon 200 bin euro yıllık olmak üzere toplam 4 milyon 400 euro garanti ücret verecek. Dany'nin maç başı ücreti ise 10 bin dolar olarak belirlendi.

Cris transferi Şampiyonlar Ligi'ne yetiştirildi
Tecrübeli savunma oyuncusu Tomas Ujfalusi'nin antrenmanda çapraz bağlarının kopması ve 5 ay sahalardan uzak kalacağının anlaşılması üzerine bu bölge için transfer atağına kalkan sarı-kırmızılı ekip, yoğun bir çalışmanın ardından Fransız ekibi Olympique Lyon'un Brezilyalı futbolcusu Cristiano “Cris” Marques Gomes'i kadrosuna kattı.

Şampiyonlar Ligi kadro listesinin verileceği son gün 35 yaşındaki Cris'i kadrosuna dahil eden “Cim Bom”, oyuncuyla 1 milyon 250 bin euro garanti ve 10 bin euro da maç başı ücretle anlaşarak 1 yıllık sözleşme yaptı.

Cris'in sözleşmesinde ayrıca, bu sezon en az 25 maç ilk 11'de sahaya çıkması durumunda aynı şartlarla mukavelesinin 1 yıl daha uzayacağı maddesi yer aldı.

YORUM YAZ
Sıradaki haber yükleniyor...