Mustafa Cengiz: UEFA'dan ters bir durum geleceğini inanmıyorum

Galatasaray başkanı Mustafa Cengiz basın toplantısı düzenledi. Cengiz'in UEFA ve transferlerle ilgili açıklamalar yaptı.

06 Temmuz 2018, Cuma 16:02 Son Güncelleme:
- A +
Mustafa Cengiz: UEFA'dan ters bir durum geleceğini inanmıyorum
Galatasaray'da başkan Mustafa Cengiz ve başkan yardımcısı Abdürrahim Albayrak Türk Telekom Stadı'nda açıklamalarda bulundu. Mustafa Cengiz, Trezeguet, N'diaye ve gündemde olan diğer transfer sorularını cevaplandırdı. Ayrıca Abdurrahim Albayrak Tarık Çamdal, Eray İşcan'ın sözleşmeleriyle ilgili konulara açıklık getirdi. Cengiz UEFA'dan gelebilecek ceza ile ilgili ise "UEFA'dan ters bir durum geleceğini inanmıyorum" şeklinde konuştu.

İşte Mustafa Cengiz'in açıklamalarının tamamı...

- Biz enkaz falan almadık. Bir önceki yönetimin suçu değil bu, bir öncekinin de değil. Bu bir dizi film. 5 buçuk ayda 588 milyon TL hasılat elde ettik. 10 bin TL zarar ettik. İnşallah onu da düzelteceğiz.

- 1 Milyar TL borç alacak farkımız var. 200 milyon dolar borcumuz var. Amatör şubelere son 9 yılda harcadığımız para 200 milyon dolar. Sakın şunu algılamayın. Olimpik dallardaki faaliyetlerimizi terk etmeyeceğiz. Ama doğru harcama için elimizden geleni yapacağız.

- Basketbolla ilgili çok üzücü söylemler gördük. Sosyal medyada birçok şey izliyoruz. Sosyal medya çok değer verdiğimiz bir medya türü, yazılı ve görsel medyayla birlikte. Hakaret ve küfür içermeyen her eleştiriye açığız, bunlar bizi mutlu eder.

- Basketbolda 34 milyon TL borcumuz vardı. Bugün itibari ile borcumuzu 22 milyon TL'ye indirdik. 12 milyon ödeme yaptık. 6 yabancı transfer edilmiş ama erkek basketbolda 9. olmuşuz.

Oktay Mahmudi indirim yapmak istemedi

Oktay Mahmudi hocamızla oturduk konuştuk. Açık ve net olarak hocaya lütfen bizimle devam ediniz ama mali olarak iyi durumda olmadığımızı söyledik. 1.2 milyon dolar yıllık hocamızın alacağı var. Kendisinden indirim istedik. Sevgili hocamız "Hayır, ben elimden geleni yaptım, Galatasaraylı değilim, indirim için nedenim yok" dedi.

Ünal Aysal bizim değerli bir başkanımız. Kendisi bize sponsorluk vaadinde bulunmadı. Siz başkan seçilirseniz, Basketbol A.Ş'yi kurarsanız olası giderleri karşılarım dedi.

Sponsor Amazon'da bir kabile değil ki ben gidip bulayım. Galatasaray bir dünya markasıdır. Sponsor olmak isteyen zaten gelir.

Biz de Bayern Münih gibi devam edelim, basketbolda da rakibimiz gibi gidelim isteriz. Ama ne kadar ekmek, o kadar köfte...

Donk'un sözleşmesi...

UEFA ile yaptığımız Finansal Fair Play anlaşmamızdan ötürü satmadan oyuncu almamız mümkün değil. 21 kişilik oyuncu listesine ancak oyuncu satarak alabiliyoruz. FFP anlaşması gereği 'Gelir-Gider' dengesini tutturmak zorundayız.

Donk'a gelince son 6 ayı düşünün. Öncesinde ben de çok kızıyordum ona. Şu an siz sadece kiralık veya bonservisi elinde oyuncu alabiliyorsunuz. Şu an böyle bir oyuncuya $2M ödeyebilirsiniz, piyasası bu. Menajerlik ücretini de yıllık maaşa ekledi. 

Donk şampiyonluk primi de aldı, her futbolcu aldı. Sadece şampiyonluğa ödediğimiz prim €3.5M. Ödedik. Kulüplere ödedik, Dinamo Kiev, Manchester  City... Sayın kaç tane transfer ettiysek son dönemde.

Donk'un bonservisine 2 dedim, siz 1 deyin. Arap ülkesi Emre Çolak'a €4M verdi. Donk bunlara gitmedi. Son dönem bizi de şaşırttı, ölümüne oynadı, sakatlığını da bahane etmedi. Bizden imza parası istemedi. Bugün imza parası versek bunu tartışırdık sizinle.

UEFA açıklaması...

Ocak ayına kadar her yerde men cezası alacağımız söyleniyordu. UEFA'ya 4 sayfalık yazı gönderdik. Ancak bu süreci çok iyi değerlendirdik. Ne söylediysek en iyi hale getirdik. UEFA bize saygı duydu. Tarihinde ilk kez bir kulüp ile ikinci kez yapılandırma anlaşması yaptı. 12 Haziran'da Avrupa'ya katılım belgesi aldım. 14 Haziran'da yapılandırma anlaşması yaptık. UEFA'dan ters bir durum geleceğini düşünmüyorum.

Cavanda ve Nagatomo transferi

Biz Cavanda'yı 2.4 milyon euro'ya sattık. Milli problem olmuştu bu oyuncu artık. Nagatomo transferini 5.5 milyondan 2.8'e indirdik. Biz bir çingene pazarlığı daha yaptık ve 2.5 milyon euro'ya bitirdik.

Trezeguet açıklaması...

Mustafa Cengiz: Trezeguet için takas ya da kiralık formülü üzerinde duruyoruz. Biz dengemizi sarsmayacak bir oyuncu alma peşindeyiz. Bizim takas veya kiralık formüllerimiz var. Bu şartlara uygun olmalı.

Ndiaye transferi...

N'diaye 3.5 milyon Euro'ya İngiltere'de oynuyor. Biz şuan kazandığı parayı ödeyemeyiz.

Albayrak'tan açıklama...

Donk'un şampiyonlukta büyük katkısı oldu. Fatih Hoca da kendisiyle sözleşme uzatmamızı istedi. Çok daha yüksek teklifler olmasına rağmen Donk Galatasaray'ı tercih etti. Ev kirası, menajerlik ücreti içinde.

Tarık Çamdal ayrılacak mı?

200 bin Euroluk indirim yaptı. Kendisi kulüp arıyor. Benim yardımlarımla kendisine kulüp bulacağız.

Eray ile yollarımızı ayırdık!

Eray İşcan takım arkadaşları ile vedalaşmaya gelmişti. Eray ile yollarımızı ayırdık.

Sabri gündemimizde yok!

Sabri Sarıoğlu ile ilgili bir ilgimiz yok. Menajerlerin oyunlarına gelmeyin. Böyle bir şey yok.SAYFA GÜNCELLENMEKTEDİR
YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.