MENÜ

Mustafa Cengiz Galatasaray başkan adaylığını açıkladı - Mustafa Cengiz kimdir?

Galatasaray'da 20 Ocak'ta yapılacak seçim öncesi iş adamı Mustafa Cengiz başkanlığa adaylığını açıkladı. Fanatik'e konuşan Cengiz resmen aday olduğunu söyledi.

20 Aralık 2017, Çarşamba 11:30 Son Güncelleme:
- A +
Mustafa Cengiz Galatasaray başkan adaylığını açıkladı - Mustafa Cengiz kimdir?
Galatasaray 'da 20 Ocak'ta yapılacak seçim öncesi başkan adayları belli olmaya başladı. Ünal Aysal ve Turgay Kıran'ın ardından iş adamı Mustafa Cengiz başkanlığa adaylığını açıkladı. Fanatik'e konuşan Ünal Aysal'ın aday olmayacağını ancak kendisene destek vereceğini belirterek resmen aday olduğunu söyledi. 

Takımın başına Fatih Terim'i getireceğim

Mustafa Cengiz başkan seçilmesi durumunda takımın başına Fatih Terim'i getireceğini söyledi. Ünal Aysal ile dün akşam konuştuğunu da belirten Cengiz, kendisinin desteğini aldığını ve Aysal'ın basketbol şubesine sponsor olacağını da ifade etti. Cengiz başkan seçilirse Galatasaray basketbol takımlarının ismi "Galatasaray Unit" olacak.

Özbek'in listesine girmeyeceğim

100 imzayı kısa sürede toplayacağını belirten Cengiz ayrıca Dursun Özbek'ten teklif gelirse yönetimine girmeyeceğini söyledi. Cengiz "Adaylığım Galatasaray camiasına hayırlı olsun. Bu saatten sonra geri dönüş yok. Dursun Özbek'ten teklif gelirse yönetimine girmeyeceğim." dedi.

Dünya kulübü olacağız...

Galatasaray camiasına mesaj gönderen Mustafa Cengiz "Herkesin içi rahat olsun. Perşembe gününe kadar listemiz netleşecek. Camianın önemli isimleri listemizde olacak. 2-3 yıl içinde Galatasaray'ı dünya kulübü yapacağız. Projelerimiz hazır. Hepsini açıklayacağız" şeklinde konuştu.
 

Mustafa Cengiz Kimdir?


1949 yılında Gaziantep'in Nizip ilçesinde dünyaya gelen Mustafa Cengiz, ilk ve ortaöğretimini Nizip’te almasının yanı sıra, lise öğrenimini Gaziantep Lisesi’nde tamamladı. Üniversite yaşantısında ise Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdi. Ülkenin tarımsal modernizasyonunda kilit faktör olması amacıyla kurulan 40 bin tarımsal köy kalkınma kooperatifi Merkez Birliği (Köy-Koop) kuruluş ve özellikle dış ticaret oluşumunda kurucu uzman olarak çalıştı. Daha sonra eski Yerel Yönetim sonra İçişleri Bakanlığı vesayetindeki 670 Belediye’nin merkez iktisadi kuruluşu TANSA (Tanzim Satışlar) ilk ve son Genel Müdürü olarak, o dönem 3 hükümetle çalıştı. İktisadi hayata Belediyelerin kamu yararına olumlu ürün ve fiyat düzenlemesi olarak kurulan TANSA da 28 yaşında ülkenin o dönem Kamudaki en genç genel müdürü oldu. 12 Eylül Darbesi sonrası kamu’dan ayrılarak, özel sektörde dış ticaret alanında Arapça da öğrendiği orta-doğu’da yoğun olarak çalıştı. 1990 yılından bu yana petrol, akaryakıt sektöründe kendi şirketleri ile faaliyet göstermektedir.

Petrol sektöründe TABGİS (Türkiye Akaryakıt Bayiileri ve Gaz İşverenler Sendikası) Genel Başkanlığı ve İTO Petrol meslek komitelerinde sektör temsilciliği yapmıştır. alatasaray Spor Kulübü Tüzük Tadil Komisyonu üyesi olarak, tüzüğünün günün koşullarına uyum düzenlemesinde Galatasaray Divanı tarafından görevlendirilmiş ve komisyon olarak Tüzük tadil çalışmalarında bulunmaya devam etmekte olan Mustafa Cengiz ileri düzeyde İngilizce, Fransızca ve Arapça bilmektedir.

Yakup Çınar - Fanatik.com.tr

YORUM YAZ
Sıradaki haber yükleniyor...