"Modeste Türkiye'de ocak ayına kadar oynayamaz"

Galatasaray'la ilgili yapılan Anthony Modeste iddialarına futbol hukukçusu ve avukat Sami Dinç'ten açıklama geldi.

03 Eylül 2018, Pazartesi 20:47 Son Güncelleme:
- A +
'Modeste Türkiye'de ocak ayına kadar oynayamaz'

Galatasaray'ın Bafetimbi Gomis'i satıp yerine oyuncu almaması ve Trabzon deplasmanında alınan 4-0'lık yenilgi taraftarın tepkisini çekmişti. Bugün ortaya atılan bir Anthony Modeste iddiası ise "Transfer yapılabilir mi, yapılırsa oynatılabilir?" sorularına sebep olmuştu. Modeste'in menajeri yaptığı açıklamada, Fransız forvetin, transfer dönemi bitmesine rağmen kadroya katılması halinde Galatasaray'da oynamasına bir engel olmadığını belirtmişti.Konuyla ilgili FANATİK'in ulaştığı futbol hukukçusu Sami Dinç ise, bu tür konularda takdir haklarının FIFA tarafından yerel federasyonlara verildiğini ancak TFF'nin buna yönelik bir kuralı olmadığını söyledi.

Sami Dinç'in Fanatik'e yaptığı açıklama şu şekilde:

"Türkiye Futbol Federasyonu, önceden ilan etmiş olduğu transfer ve tescil dönemleri dışında yeni bir transfer tesciline izin vermemektedir. FIFA Futbolcuların Statüsü ve Transferi Talimatı’nın 6.1. maddesi ile FIFA, Yerel Federasyonları sözleşmesi transfer ve tescil dönemi sona ermeden önce, sona ermiş olan futbolcuların transfer ve tescil dönemi dışında da tescil işlemini gerçekleştirebileceği hususunda yetkilendirmiştir. Ancak bu yetkilendirme, Yerel Federasyonlar bakımından bir yükümlülük değil, tam aksine bir takdir hakkıdır. Buna göre, isteyen Yerel Federasyon, FIFA’nın söz konusu yetkilendirmesine binaen sözleşmesi ilan edilmiş olan transfer ve tescil döneminin sona ermesinden önce sona eren futbolcuların, transfer ve tescil dönemi dışında da tescilinin gerçekleştirilebileceğine dair düzenleme yapmakta serbesttir. TFF Statüsü ile TFF Profesyonel Futbolcuların Statüsü ve Transferleri Talimatı’nda ise böyle bir düzenleme yapılmamıştır. Dolayısıyla mevcut hukuki durum dikkate alındığında, Türkiye Futbol Federasyonu’na bağlı bir kulübün, ülkemizde 2018/2019 futbol sezonu birinci transfer ve tescil döneminin sona erdiği 31 Ağustos 2018 tarihinden sonraki bir tarihte, sözleşmesi transfer ve tescil dönemi sona ermeden önce sona ermiş olan bir futbolcunun transferini tescil ettirebilmesi mümkün değildir."

Bu haberi de okudularModeste'in menajerinden flaş açıklama: Galatasaray'a transfer olması halinde...

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.