Milli Takımın muhtemel rakipleri belli oldu / UEFA Uluslar Ligi

Milli Takımın muhtemel rakipleri belli oldu / UEFA Uluslar Ligi

07 Eylül 2017, Perşembe 14:37 Son Güncelleme: 07 Eylül 2017, Perşembe 14:52
- A +

2018 yılında ilk kez hayata geçirilecek olan UEFA Uluslar Ligi'nde Türkiye'nin hangi ligde yer alacağı ve muhtemel rakipleri belli oldu. UEFA üyesi 55 üyenin katılımıyla yapılacak turnuvada takımlar UEFA Ülke Sıralaması'ndaki yerlerine göre 4 lige ayrılacak.

A Ligi'nde zirvedeki 12 takım yer alacak. Bu takımlar 4 gruba ayrılacak. Her grupta 3'er takım bulunacak.

Daha sonra sıralamaya göre yine B Ligi'nde de 12 takım bulunacak. Burası da tıpkı A Grubu gibi 3'er takımdan oluşan 4 gruba bölünecek.

C Ligi'nde ise 15 takım yer alacak. Burada 1 grup 3 takımlı, 3 grup ise 4 takımlı olacak. D Ligi'nde ise geriye kalan 16 takım bulunacak. 4'er takımlı 4 grup oluşacak.

B, C ve D liglerinden gruplarını birinci bitiren takımlar bir üst lige yükselecek. B ve C liglerinde gruplarında sonuncu olan takımlar alt lige düşecek. A liginde gruplarında sonuncu olan takımlar, B ligine düşecek. D liginde düşme olmayacak.

A liginde gruplarını birinci bitiren 4 takım, Haziran ayında 4'lü turnuvaya katılacak, kazanan takım şampiyon olacak.

Hangi ülkenin hangi ligde olacağı Dünya Kupası Avrupa grubu elemeleri maçlarının tamamlanmasının ardından oluşacak UEFA Ülke sıralamasına göre belirlenecek. Yani Ekim ayında gruplarda oynanacak maçların ardından oluşacak sıralama baz alınacak. Kasım ayında oynanacak Dünya Kupası Avrupa elemeleri play-off maçları sıralamaya dahil edilmeyecek.

Şu anki sıralamaya göre A, B, C ve D Ligleri'nde hangi takımların olacağı netleşmeye başladı. Türkiye'nin B Ligi'nde yer almasına kesin gözüyle bakılırken birçok muhtemel rakibi de belli oldu.

Son sıralamaya göre A, B, C ve D Ligleri'ne katılacak takımlar şöyle görünüyor (bu sıralama Ekim maçlarının ardından değişebilir):

A Ligi: Almanya, Portekiz, Belçika, İspanya, İsviçre, Fransa, İngiltere, İtalya, Polonya, Hırvatistan, İzlanda, Galler

B Ligi: Rusya, Kuzey İrlanda, Slovakya, İsveç, Hollanda, Ukrayna, Bosna Hersek, Avusturya, Türkiye, İrlanda Cumhuriyeti, Danimarka, Macaristan

C Ligi: Slovenya, Arnavutluk, Karadağ, Sırbistan, İskoçya, Çekya, Romanya, Yunanistan, Bulgaristan, İsrail, Norveç, Kıbrıs Rum Kesimi, Finlandiya, Estonya, Azerbaycan

D Ligi: Litvanya, Belarus, Gürcistan, Ermenistan, Makedonya, Faroe Adaları, Lüksemburg, Letonya, Moldova, Kazakistan, Liechtenstein, Andorra, Malta, Kosova, San Marino, Cebelitarık. [ŞAMPİY10]

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.